Hledání příčin pádu na dno má samozřejmě objektivní i subjektivní stránku. Klub nechtěl bránit odchodu Schindlera a Mašleje, navíc po třetím kole vypadl ze hry pro zranění Hodinář, dlouhodobě je zraněný Vágner, od sedmého kola chyběl Bárta a také Lička odehrál po zranění jen polovinu podzimu. Takže se prakticky rozpadla celá obrana. Za této okolnosti ale zřejmě mělo vedení přivést adekvátní náhradu. Vlastní dorostenci jí nebyli.

„Před sezonou jsme se vedením dohodli, že začneme omlazování mužstva. Tehdy jsem upozorňoval na to, že to určitě bude znát na výsledcích i předváděné hře. Bohužel se to potvrdilo. Myslel jsem si, že i bez Schindlera a Mašleje můžeme hrát do desátého místa. Jenže pak ze sestavy začali vypadávat zkušení hráči a nebyla za ně náhrada. Například v Uherském Brodě byla na hřišti sestava s věkovým průměrem necelých jednadvacet let. To v naší soutěži má, myslím, jen juniorka Slovácka,“ poukázal trenér Pavel Svoboda na největší problém, slabou lavičku.

Po doplnění alespoň o dva hráče volal prakticky po každém utkání. Až na výjimky, Proniuk, Kopřiva, ale doplňovali tým jen vyléčení hráči. S nimi opravdu přicházelo postupné zlepšování výkonů a v jednu chvíli se zdálo, že se mužstvo vyšplhá do středu tabulky. Bohužel bodovou ztrátu smazat nedokázalo.

„Prvních deset a posledních pět utkání, to bylo úplně o něčem jiném. Jsem přesvědčený, že mít v těch posledních pěti zápasech jiné soupeře, měli bychom o šest bodů víc,“ posteskl si Svoboda. Nakonec zůstalo u jeho přání neztrácet na nesestupové příčky moc bodů. Současný odstup na dvanácté místo je jen tříbodový.

Před zimní přestávkou tak klub stojí prakticky před stejným dilema jako před půlrokem. Bude potřeba udržet tento kádr pohromadě a posílit jej tam, kde byly problémy největší.

„Naší nejslabší řadou byla záloha. V ní si uhrál svoje vlastně jen Horváth, ostatní se k němu občas přiblížili. Takže bychom potřebovali tak dva kvalitní záložníky a možná ještě jednoho útočníka,“ naznačuje trenér.

„Nějaké posily v průběhu podzimu přišly, ale je pravda, že omlazení se nám moc nevydařilo. Dokud dorostenci hráli s dostatečným počtem bodů v zádech, tak to šlo, ale jak měli sami trochu víc táhnout, byl problém. Takže co s tím? Pokud trenér s požadavky přijde, budeme o tom samozřejmě jednat. I my jednoznačně chceme divizi zachránit. Ale asi neřeknu nic nového, že jsme také limitováni finančními možnostmi,“ naznačil příští dění předseda klubu Štěpán Pataki.