Domácím loni o vlásek utekl postup do moravskoslezské ligy, v severomoravské divizi skončili druzí a vysoké ambice netají ani v právě rozehrané soutěži. „Cíle máme nejvyšší. Chceme postoupit,“ nemlžil trenér Petr Strnad.

A klub proto také dělá maximum. Šumperk je oficiální farmou Sigmy Olomouc a jeho mužstvo je prošpikované hráči, kteří Sigmou prošli. Ani kluby MSFL nemívají tak široký kádr a navíc kvalitních fotbalistů. V prvním mistrovském utkání Šumperk vyhrál v Brumově a z tohoto mužstva proti Vyškovu nastoupili v základní sestavě jen tři hráči. „Ano využíváme možnosti stavět olomoucké hráče. Ale žádné hvězdy to nejsou. Výhradně hráči z béčka a z dorostu. Dnes to byli Pančochář a Můčka, hrává s námi třeba Klesnil. V neděli jsme měli velice těžký zápas v Brumově, a proto jsem dal příležitost klukům, co tam seděli na lavičce,“ komentoval Strnad svoji sestavu.

Takovou možnost trenér Rostexu Valdemar Horváth může kolegovi jen závidět. Navíc mu pro zranění chyběl Lička a pro pracovní povinnosti Kropáček. Na hrotu se tak objevil jen mladý Hradil a to na sehranou obranu domácích nestačilo. „To oslabení o Ličku a Kropáčka bylo hodně citelné. Ale stejně jsem přepokládal, že vpředu víc udržíme balón a v prostředku něco vymyslíme. Jenže byl tam jasný rozdíl v hráčské kvalitě, prakticky na všech postech. Většina hráčů Šumperka prošla Sigmou a to se s našimi možnostmi nedá srovnávat,“ konstatoval Horváth.

Šumperk si od začátku vytvořil územní převahu, ale nějaké větší příležitosti si nevypracoval. Do vedení mu hosté dost pomohli sami. První gól spadl po odraženém míči Křepelkovi skoro sám na nohu, ale střela z pětadvaceti metrů volejem byla hezká. Druhý dal z trestného kopu Můčka, když zdálky přeloboval zřejmě ne dobře stojícího Kopáčka. „My jsme taky chtěli postoupit, ale asi o něco míň než soupeř. Určitě jsme se ale o porážku přičinili hodně sami. Třeba prvním a druhým gólem. Ty situace před nimi jsme měli zvládnout,“ viděl chyby jednotlivců Horváth.

Zatímco v prvním poločase vyškovští domácí branku prakticky neohrozili, ve druhém byli o hodně aktivnější a přece jen se dostali i ke koncovce. Té ale chyběl důraz. Po třetím gólu si už domácí byli jistí svojí věcí a zápas se „jen“ dohrával. „Žádné vítězství nepřijde samo. Vyškov potvrdil, že má kvalitní mužstvo. Chtěli jsme hrát útočně a držet míč a to jsme plnili. Prostě dnes jsme byli lepší my,“ shrnul kouč Strnad.

Jednou z olomouckých posil pro tento zápas byl Josef Pančochář, který do Olomouce přišel právě z Rostexu. Na hřišti potvrdil, že by se jeho služby Horváthovi náramně hodily. Bylo vidět, že má za sebou náročnou letní přípravu v Sigmě. „Dostal jsem se do širšího kádru a v neděli jsem hrál za béčko v Kroměříži. V Šumperku jsem poprvé a musím přiznat, že mě domácí mužstvo moc překvapilo, nečekal jsem tak vysokou úroveň. A kluci z Vyškova? Asi jsme je překvapili tím ostrým začátkem. Začali hrát až ve druhém poločase a dokazovali, že jsou dobří. Výsledek sice hovoří jasně, ale kdyby hráli v první půlce tak, jako ve druhé, tak bychom to neměli tak jednoduché,“ uznal Pančochář.

Na řadě je Vrchovina

Zatímco celý šumperský fotbal se těší na start Baníku Ostrava, ten ale musí napřed 24. srpna vyhrát dohrávku v Uničově, Vyškovští se musí z prohry otřepat a dobře se připravit na druhé kolo divize. To sehrají v neděli odpoledne v Novém Městě na Moravě proti SFK Vrchovina. „Neříkám, že mě vyražení z poháru nemrzí, ale pro nás je teď důležitější divize,“ naznačil klubové plány trenér Horváth.

Ten by na Vysočině už měl mít k dispozici oba hrotové útočníky Kropáčka a Ličku, i když Lička stále ještě doléčuje zranění. „Dost se to lepší, takže chci nastoupit,“ potvrdil mladší z útočné dvojice.

Ondrášovka cup – 2. kolo

FK SAJN-JV Šumperk – SK Rostex Vyškov 3:0 (2:0)
Branky: 32. a 67. Křepelka, 40. Můčka. Rozhodčí: Beneš – Svoboda, Stehlík. ŽK: Kopáček, Sigmund, Palla (vš. Vyš.) Diváků: 200.
Šumperk: Bednár – Hrušák (74. Hruda), Skopal, Přikryl, Můčka – Pobucký, Jančík, Reichl, Pančochář – Kobylík, Křepelka (69. Navrátil).
Vyškov: Kopáček – Koláček (74. Daněk), Hodinář, M. Kollár, Miloš Žoček – Pospíšil (46. Palla), Voral, Sigmund (59. V. Novotný), Farník, Martin Žoček – Hradil.