Dobře věděli proč. Mladá žena se věnuje práci ve sboru naplno už od útlého dětství. „Tatínek byl taky hasič, stejně tak bratr, máme to prostě v rodině. Ve sboru je i můj manžel a jeho nejmladším členem je má dvouměsíční dcera,“ říká s úsměvem starostka, která je nyní na mateřské dovolené.

Práce ve sboru jí tak dost chybí. „Jakmile jsme vyjeli k nějakému zásahu, byla jsem ve svém živlu. Mám radost, když můžu někomu pomoci. Člověk má pocit, že je nějak platný,“ vysvětluje Martinková.

V Bohdalicích a okolí už ovšem není zase takovou raritou. Mezi dobrovolnými hasiči se objevuje čím dál víc děvčat. Pokud jde o bohdalickou hasičskou omladinu, dokonce v ní dívky převažují. „V soutěži okrsku, který sdružuje několik hasičských sborů z okolních obcí, jsou už tři ženská družstva,“ připomíná mladá žena, která ve sboru pracuje jako vyškolená zdravotnice.

Koníček a zároveň poslání lidem svatého Floriána hodně dává, ale taky bere. „Sboru musí člověk obětovat hrůzu volného času. Představuje to práci s dětmi, soutěže o víkendech, samotné zásahy, různá školení a sebevzdělávání,“ připomíná Martinková, která pracuje jako učitelka a zároveň místostarostka ob­ce.

Nelituje a na činnost dobrovolných hasičů nedá dopustit. „Nemám ráda řeči, že už dobrovolníci nejsou potřeba. Je to nesmysl. Kdo by třeba dohašoval požáry, hlídal požářiště? Na to nemají profesionálové čas a kapacitu,“ argumentuje starostka. A dodává, že v každé obci hasiči také ve větší či menší míře organizují společenský život.

A co považuje pro úspěšnou činnost sboru v terénu za nejdůležitěší? „Nezastupitelná je praxe. Cvičení a soutěže se obrazí v připravenosti sboru v případě mimořádné události, jako je požár nebo třeba povodeň. Velice důležité je, aby všichni členové sboru byli dokonale sehraní,“ vysvětluje starostka. Ačkoliv si podle svých slov mateřské povinnosti vysloveně užívá, už se nemůže dočkat, až se bude své funkci ve sboru zase věnovat na plný úvazek.

#nahled|https://g.denik.cz/70/28/hasici_bohdalice_dobrovolni_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/70/28/hasici_bohdalice_dobrovolni.jpg|BOHDALIČTÍ HASIČI. Starostka Sdružení dobrovolných hasičů Bohdalice Dagmar Martinková (v opředí) se svými kolegy. V druhé řadě zcela vpravo její manžel s jejich dvouměsíční dcerou, která je nejmladším příslušníkem sboru. Foto: Archiv SDH Bohdalice#