Další díly seriálu Lidé sv. Floriána naleznete ZDE

Novou stříkačku obyvatelé Drysic totiž potřebovali jako sůl. Při obrovských požárech v devatenáctém století nejednou lehla popelem i celá ves. Stálý hasičský sbor v dědině ještě nefungoval a předchozí slabá obecní stříkačka svoji službu brzy vypověděla. Požáry proto lidé zalévali výhradně konví.

Aby se tato situace zlepšila, vznikl díky nápadu Jana Korčiana v obci sbor dobrovolných hasičů. Na ustavující valné hromadě v roce 1898 do něj vstoupilo pětatřicet zakládajících členů, kteří spolku věnovali dvě stě osmasedmdesát zlatých. Ještě téhož roku hasiči zakoupili novou stříkačku, kterou slavnostně pokřtili v červnu. Tato událost se stala velikou slavností, které se zúčastnilo dalších sedmnáct hasičských spolků.

Požár výrobní haly

O historickou koňskou stříkačku je zájem dodnes. „Vystavovali jsme ji třeba i ve Vyškově. Také si ji od nás půjčují jiné sbory,“ prohlásil velitel drysických dobrovolných hasičů Josef Brančík.

I dnešní drysičtí hasiči vyjíždějí k ohňům, podobně jako jejich předchůdci z devatenáctého a dvacátého století. „Největší požár za poslední dobu, u kterého jsme zasahovali, se stal před pěti lety. V Drysicích tehdy hořela velká výrobní hala. Hasiči vyhlásili třetí stupeň pohotovosti, na místo dojely jednotky třeba i z Rousínova. My jsme pomáhali tím, že jsme doplňovali vodu pro vyškovské profesionální hasiče,“ vyprávěl Brančík.

Nejednalo se zdaleka o jediný zásah za poslední dobu, kterého se drysičtí účastnili. „Třeba předloni jsme hasili dva požáry stohů. A minulý rok jsme pomáhali likvidovat požár komínu rodinného domu v Drysicích,“ popsal Brančík.

Požáry nejsou jedinou věcí, u které jsou drysičtí hasiči bližním ku pomoci, jak je nabádá staré hasičské heslo. „Také jsme třeba chytali roje včel, čistili nádrže od odpadů a sbírali staré železo,“ doplnil Brančík.

Ten sází na mladé hasiče. „I když ti někdy na velitele bručí, že jim ordinuji jen samou práci a školení a žádnou zábavu,“ řekl s humorem Brančík.

Něžné pohlaví se do činnosti jednotky nezapojuje. „Ženské družstvo nemáme. Nedaří se nám ani sehnat žáky. To není zrovna naše pýcha,“ přiznal Brančík.

Mše za hasiče

V drysickém kostele se pravidelně koná jedna zajímavá událost. „Každý rok se v Drysicích slouží mše za zemřelé i žijící hasiče. Koná se 4. května, na svatého Floriana, který je patronem všech hasičů,“ řekl Brančík.

Drysičtí hasiči se podílejí také na kulturním životě vesnice. „Pořádáme ples a kácení máje spojené s opékáním selete. Asistujeme také například u pokládání věnců,“ uvedl Brančík.

Hasiče v jejich činnosti podle drysická radnice. „Spolupráce s ní je velmi dobrá. Jen mě mrzí, že nemáme žádné členy v zastupitelstvu,“ svěřil se Brančík.

Drysičtí se zapojují také do klání v hasičských dovednostech. „Každoročně se zúčastňujeme soutěže našeho čtvrtého okrsku. Třeba před třemi lety jsme v ní skončili na druhém místě,“ prohlásil Brančík.