„Ačkoliv místní sbor dobrovolných hasičů byl založený už před sto dvanácti lety, po roce 1989 upadal. Členy už byli jen důchodci, v hasičské zbrojnici stál obecní traktor. Rozhodli jsme se, že se to pokusíme změnit a vybudujeme funkční hasičskou jednotku,“ popisuje počátky novodobých dějin sboru místostarosta Sboru dobrovolných hasičů Habrovany Jan Bečička. Do vedení sboru patří kromě něj starosta Tomáš Kostelka, jednatel Vladimír Kadaňka a velitel zásahové jednotky Zdeněk Slavotínek.

Ti spolu s dalšími nadšenci stáli v roce 2005 u obnovení sboru. Hlavně se jim podařilo získat pro něj mladé lidi. „Je to určitá alternativa ke sportovnímu vyžití, které představuje u nás vlastně jen fotbal. A ten nemůže hrát každý, kdežto ve sboru najde uplatnění víc lidí. Přihlásila se i děvčata,“ říká místostarosta.

V současné době má habrovanský Sbor dobrovolných hasičů už osmašedesát členů. Ti se řady soutěží účastní, některé dokonce i pořádají. Letos to byl například minulou sobotu soutěž v požárním útoku O pohár starosty obce, kde se habrovanští mladí hasiči v silné konkurenci rozhodně neztratili. Ve vitríně v požární zbrojnici už mají habrovanští hasiči celou řádku trofejí. „Hodně nám pomáhá místní Tělovýchovná jednota tím, že nám půjčujíe hřiště k tréninkům i soutěžím,“ chválí Bečička.

Praktické zkušenosti totiž nic nenahradí v době, kdy jde opravdu do tuhého. Zásahová jednotka habrovanských hasičů například v loňském roce vyjížděla ke čtyřem požárům, z nichž jeden byl velice vážný. „V těchto chvílích je opravdu nutné, aby každý věděl, co a jak má dělat,“ připomíná místostarosta. Za vše hovoří fakt, že průměrný čas výjezdů zásahové jednotky je šest minut.

Život sboru, to ale není jen boj s plameny. Dobrovolní hasiči jsou jako v každé jiné dědině nepostradatelní při organizování společenského života v obci. V Habrovanech mají zásluhu na obnovení ostatků, pořádají zábavy v areálu Po Lipami. Bečička si pochvaluje spolupráci s obcí.

I habrovanský sbor se nicméně potýká s problémy. Do budoucna chce zmodernizovat technický park, hasiči by chtěli vyměnit současnou Avii A31 za vozidlo CAS. Největším problémem jsou nevyhovující prostory současné požární zbrojnice. „Doufáme, že se nám podaří do budoucna tento problém vyřešit s pomocí obce,“ říká místostarosta habrovanských hasičů.