Starobylý sbor dobrovolných hasičů v Nových Hvězdlicích musí být hodně soběstačný a jeho členové jsou na to taky patřičně hrdí. Městys dost odlehlý od Vyškova i Bučovic musí do značné míry spoléhat nejen na profesionály, ale i na vlastní zásahovou jednotku, která je stále v pohotovosti.

„Naše třináctičlenná zásahová jednotka musí být neustále akceschopná, protože dojezdové časy profesionálních hasičů z Vyškova i Bučovic sem jsou dost dlouhé. Navíc tu máme domov důchodců, kde by se taky mohlo něco stát,“ vysvětluje starosta Sboru dobrovolných hasičů Nové Hvězdlice Josef Habrda.

Však má taky novohvězdlická zásahová jednotka účinnou techniku v podobě cisterny CAS 25 na tři kubíky vody. K dobrému vybavení celého sboru patří kromě další techniky také moderní nová hasičská zbrojnice, na které všichni členové sboru odpracovali stovky brigádnických hodin.

Nejhorší požár

Křest ohněm už má zasahová jednotka dávno za sebou. K nejhoršímu požáru v městysu došlo na konci ledna 1996. V jednom domě v lokalitě Na Pasece uhořel muž. Byla to tragédie, která však mohla skončit ještě hůř. „Požár způsobil nedopalek cigarety. Z protější bytovky šly brzo ráno ženy do práce do kravína a ucítily kouř. Přišly k domu. Jakmile otevřely dveře, vyšlehly ven plameny. Jana Bartelová duchapřítomně spustila sirénu hlásiče a na místo hned vyrazili hasiči,“ popisuje kronikář sboru Alois Vašíček.

Díky včasnému hasičskému zásahu se oheň nerozšířil na další budovy v řadové zástavbě.

Drobnějších požárů už zlikvidovali novohvězdličtí hasiči, kteří jsou v okrsku společně s kolegy ze Starých Hvězdlic, Uhřic, Milonic, Nesovic a Nevojic, víc než dost. Pomáhali ale i v boji s jinými živly, například spolu s kolegy z Nemochovic, Brankovic a Bučovic při povodni v Brankovicích na jaře 2005. „Zásahová jednotka vypomohla s plovoucím čerpadlem,“ upřesňuje kronikář sboru.

K činnosti dobrovolných hasičů ale nepatří jen výjezdy k mimořádným událostem. Málokde si bez nich dokážou představit společenský život na dědině. Nejinak je tomu i v Nových Hvězdlicích. „Pořádáme ostatky, dětské dny, dřív jsme organizovali i hody, ale ty už jsme přenechali kulturní komisi,“ říká Alois Vašíček.

Občas hasiči vypomůžou také obci, jindy zase ona jim. Starosta Habrda si vzájemnou spolupráci pochvaluje. „Obecní pracovníci nám třeba brigádnicky pomáhali při stavbě hasičské zbrojnice,“ dává příklad Habrda.

Toho hlavně v poslední době těší, že se sboru podařilo sehnat od Jihomoravského kraje dotace na opravu a dovybavení cisterny.
To ale neznamená, že by se mu nedělaly vrásky na čele. I když je ze čtyřiačtyřiceti členů sboru čtvrtina mladých, novohvězdlické hasiče postihuje generační výměna. „Mladí kolem osmnácti, dvaceti let často odcházejí, mají už jiné zájmy. A nemá je kdo nahradit, děcka nemají o členství ve sboru moc velký zájem,“ lituje Habrda o to víc, že místní hasičská omladina ještě přednedávnem sbírala v okresních soutěžích jednu medaili za druhou.

Přesto zůstává spolu s Vašíčkem optimistou. Hlavní podle nich je, aby se našli ve sboru lidé, kteří se budou mládeži pořádně věnovat.