Na nevelkou vesnici s osmi set obyvateli je to bezpochyby vynikající bilance. „Před dvěma lety jsme znovu obnovili soutěžní družstvo mužů, kteří začali objíždět extraligu. Bodově se pohybují ve středu tabulek. Přece jenom ženáči musejí před hasičinou dávat přednost rodinám,“ uvedl velitel lulečského sboru dobrovolných hasičů Petr Mrázek.

Dodal ale, že se soutěžní mužstvo snaží, co může. Aby jim manželky nevyčítaly, že soboty tráví po soutěžích, přemluvili je, ať si to vyzkouší taky. „Napřed je manželky provázely jen jako fanynky, ale přesvědčili je, ať jdou také do toho. Holky se na to vrhly se vší vervou a hned byly úspěšné. Ne všechny ženy jsou členky soutěžního družstva, ale ženský kolektiv je velmi silný,“ těší Mrázka.

Z fanynek jsou soutěžící

Ženy věnovaly počáteční přípravě loňské prázdninové dny. „Po několikaleté přestávce začalo v nové sestavě trénovat družstvo žen. Během letních prázdnin jsme se každý pátek odpoledne scházely za mohutné účasti našich dětí. Začátky byly těžké, vždyť některé z nás jsou úplnými nováčky.

Trénovaly jsme pilně za velké podpory družstva mužů. Na první soutěž jsme vyrazily po pěti týdnech trénování do Tučap. S pomocí dvou závodnic z Habrovan a Radslavic jsme se v konkurenci dalších dvanácti družstev z okolních vesnic umístily na sedmém místě. Radost z toho, že nejsme poslední, nám dodala odvahu do další účasti na závodech,“ popsaly ženy své začátky v lulečském zpravodaji.

Získané sebevědomí jim pomohlo v další soutěži v Hošticích-Herolticích. V celkovém počtu čtrnácti družstev se umístily na třetím místě a přivezly si domů první pohár. Další soutěž se jim ale nevyvedla kvůli chybě na proudu. Získaly ale mnoho cenných zkušeností, které jistě uplatní i v letošním roce.

Všichni se právě těší, že jakmile se rozjaří, vrhnou se na trénink. A trénovat budou i děti. „Máme padesát dětí. Jsme jejich zájmem nadšení. Sehnali jsme pro ně před dvěma lety dotaci a spolu s obcí jsme vybudovali v hasičské zbrojnici klubovnu. Pro děti máme velmi schopný kolektiv proškolených vedoucích. Děti jsou ve třech kategoriích. Nejmladší od tří do šesti let, které na soutěže nejezdí. Mladší žáci do jedenácti let a starší žáci do patnácti let se účastní soutěží. A to například branných soutěží, kde uplatňují své znalosti ze zdravovědy, uzlování, hasičských značek, střelby. Dále se účastní soutěží jednotlivců, štafet a požárních útoků CTIF. Oblíbené jsou i výlety, a to například do brněnského Technického muzea, na Macochu nebo za profesionálními hasiči do Vyškova.

Pro děti také hasiči pořádají karnevaly, dětské dny, drakiády. Lulečtí hasiči se bohatě podílejí na společenském životě v obci. Organizují nohejbalový a volejbalový turnaj, obecní zabíjačku, hody. Letos poprvé uspořádají bez pomoci obce Lulečskou lávku, zábavnou letní akci na koupališti. V červnu také chtějí obnovit hasičskou soutěž pro mládež, memoriál Oldřicha Nedomy v požárním útoku.

Pro soutěžní týmy obecní úřad uvolnil peníze a investoval do vybavení. Nakoupil například sadu sportovních hadic či čerpadlo. „Když jsou peníze, tak jde všechno snáz,“ pochvaloval si Mrázek, který se jako jeden z lulečských zastupitelů snaží podporu hasičů prosazovat.

Je také hlavně jeho zásluhou, že zásahová jednotka povýšila do třetí kategorie, což znamená výjezdy do třinácti okolních obcí. Mrázek je totiž profesionální hasič a pracuje u vyškovského záchranného sboru. „Jednotka čítá dvacet lidí. Obec do ní investovala nemalé peníze na vybavení, výstroj, obnovu techniky, rekonstrukci zbrojnice. Jednotka je hodně kvalitní. A jsou v ní solidní chlapi, na které je spolehnutí,“ pochvaluje si tým Mrázek.

Děda Lubin je čestným hasičem

Od začátku roku už jednotka vyjela k pěti případům. Nejčastěji šlo o komplikace kvůli sněhu. „Například jsme odstraňovali polámané větve nad vstupní branou, vytahovali jsme zapadnutá auta, shazovali sníh a led ze střechy. Měli jsme také jeden požár, a to 6. března v lese v Nemojanech,“ vypočítal Mrázek.

V loňském roce oslavil lulečský sbor 120. výročí založení. Čestným členem jmenoval herce Lubomíra Kostelku, známého v poslední době jako dědu Lubina z Kouzelné školky. „Rodiče Lubina Kostelky odsud pocházejí a on se k Lulči vždy rád hlásí. Rád sem jezdí a byl velmi poctěný, že se může stát hasičem,“ dodal Mrázek.