Sbor dobrovolných hasičů vznikl v Kozlanech v roce 1901, příští rok tedy bude slavit sto deset let činnosti. Tamním hasičům se po odmlce podařilo obnovit činnost.

„Jsem spokojený s tím, že se to opět rozjelo, předtím nebylo nic. Loni jsme se již zapojili do okrskové soutěže,“ prohlásil předseda sboru Zdeněk Kuba.
A jejich vstup do soutěže byl poměrně úspěšný. „Získali jsme historicky první pohár pro dědinu, a to za třetí místo v okrskové soutěži v Kozlanech, která se konala 26. září 2009,“ pochlubil se Kuba. Celkově loni muži z kozlanského sboru v okrskové soutěži obsadili čtvrté místo ze čtrnácti družstev.

Poměrně úspěšné bylo také družstvo žen. „Klání se účastnily první rok, neměly žádné zkušenosti. Přesto v okrskové soutěži obsadily osmé místo,“ uvedl Kuba. Kozlanské hasičské ženy předběhly pouze jejich konkurentky z Hlubočan. Ostatní družstva na vyšších příčkách byla mužská, jedno bylo smíšené.

Staří kozlové závodí s letitou stříkačkou

Sbor má také třetí družstvo, které se jmenuje Staří kozli. To se účastní soutěží s historickou stříkačkou PS–8. „Loni se toto uskupení zúčastnilo soutěže Střelická osma,“ řekl Kuba. Soutěž se konala 6. září ve Střelicích u Brna. Staří kozlové obsadili desáté místo ze sedmnácti družstev s převážně upravenými stroji PS-8 se zvýšeným výkonem. Kozlanské družstvo o pár setinek sekundy porazilo tradiční rivaly, a to Draky z nedalekých Hlubočan.

Staří kozli se s historickým strojem zúčastnili i okrskové soutěže, ve které se umístili na devátém místě, a to hned za kozlanskými ženami.
Dětské družstvo kozlanští hasiči nemají. „Zatím ho ani neplánujeme. Dětí je totiž na vesnici nedostatek. Teď ale má proběhnout nová výstavba, tak uvidíme, kdo se nastěhuje,“ řekl Kuba.

Kozlanský sbor dobrovolných hasičů se jen neúčastní soutěží, ale také organizuje akce pro veřejnost. Loni začátkem roku uspořádali tradiční ostatky, kterých se zúčastnilo sedmadvacet masek.

V srpnu spolupořádali hasiči s obecním úřadem tradiční přehlídku dechovek Kelnarovy Kozlany. Dále družstvo žen předvedlo 27. června na dětském dni ukázku požárního útoku s vodou. Kozlanští hasiči také byli pověřeni, aby 14. listopadu 2009 zorganizovali v obecním sále Vyhlášení výsledků okrskové ligy a slavnostní zakončení sezony.

Třikrát po sobě hasili balíky slámy

Největším zásahem, se kterým si kozlanští hasiči v poslední době museli poradit, byly tři požáry balíků slámy. Ty propukly v říjnu a v listopadu 2008. „Jeden žhář ohně zakládal v noci v obytné části Kozlan. Dostali jsme přes sms hlášení o požáru a vyjeli jsme. Profesionální hasiči oheň uhasili, poté odjeli a my jsme museli hlídat spáleniště,“ popsal Kuba.

Loni jednotka prožila poklidný rok bez zásahů, pouze 26. dubna v deset hodin došla členům jednotky sms zpráva a byl nahlášen požár hájenky v Pavlovicích. Jednalo se o okrskové námětové cvičení s dálkovou dopravou vody z rybníka. Na tomto tréninku si zúčastněné sbory vyzkoušely funkčnost strojů, souhru strojníků, pevnost hadic a fyzickou zdatnost členů jednotek.

Kozlanská jednotka se na místo dostavila jako druhá v pořadí. Sbor si loni zprovoznil také vlastní internetové stránky www.sdhkozlany.mzf.cz, které za první tři měsíce navštívilo tisíc lidí.