Mezi lety 1980 až 1990 se družstva mužů i žen zapojovala do soutěží v požárním sportu po celém Jihomoravském kraji. Probojovali se až do krajského a národního kola. Vzniknul i kolektiv mladých hasičů. Poslední soutěž se však uskutečnila v roce 1990 při oslavě 90. výročí založení sboru. Pak sbor takříkajíc usnul a probudil se až o deset let později při další oslavě.

„K obnovení činnosti došlo v roce 2000, kdy si sbor připomenul 100 let od jeho založení. Oslavám předcházely opravy hasičské zbrojnice. U příležitosti výročí se uskutečnila soutěž hasičských družstev s ukázkou historické a současné techniky,“ vzpomenul jednatel Brandýs.

Tenkrát tučapští hasiči neměli automobil, pouze stříkačku. K výročí měli dostat Avii, ale dodavatel měl problémy s termínem a vůz předal až o dva roky později. To už v obci začala pracovat dvě žákovská družstva, která se zapojila do okresního kola hry Plamen. Současně se utvořila i dvě družstva mužů, a ta začala soutěžit ve Velké ceně okresu Vyškov.

„Za peníze od sponzorů a z brigád jsme postupně zakoupili pro všechna družstva vybavení pro požární sport. Poctivou prací se družstva žáků dostaly na přední příčky na okresním poli. Týmy mužů se účastnily i mimoregionálních soutěží. Zavítali jsme na Blanenskou, Hodonínskou či Zlínskou ligu. Nebo na Velkou cenu okresu Uherské Hradiště, kde udržujeme družbu s partnerskou uhersko-hradišťskou obcí Tučapy,“ vyjmenoval Brandýs.

Postupně se tučapští hasiči vypracovali v soutěžích natolik, že se u nich stalo tradicí pořádání soutěží dětských kolektivů v požárním útoku a pořádání soutěže mužů a žen, která je zařazená do velké ceny Vyškovska. „Tuto soutěž pravidelně navštěvuje senátor Ivo Bárek, a také minulý i současný hejtman Jihomoravského kraje, který uděluje soutěži svoji záštitu.

Mužstvo obsazuje přední pozice

V Tučapech funguje i zásahová čtrnáctičlenná jednotka, která má auto Avii, cisternovou a přenosnou stříkačku, plovoucí čerpadlo a další vybavení. Zúčastňuje se taktických cvičení v drnovickém okrsku. V posledních letech zasahovala u pěti požárů rodinných domů a budov, čerpala několik zatopených sklepů, pomáhala při záplavách v Drnovicích, šestkrát hasila travní porosty a vypomáhala při nejrůznějších technických zásazích.

Od obrody hasičstva v Tučapech brzy uplyne dalších deset let. „Připravujeme se na oslavy 110 let založení sboru v roce 2010. Chceme při té příležitosti obnovit práci s mládeží. Přáli bychom si i lepší prostory pro zásahovou jednotku, ale to je opravdu velké přání,“ dodal Brandýs.