První příčkou v okrskové soutěži se mohou pochlubit dobrovolní hasiči z Kučerova. V roce 2008 vyhráli nad Hlubočany, Bohdalicemi, Manerovem a Pavlovicemi.

„Účastníme se také okresní soutěže,“ řekl starosta sboru dobrovolných hasičů Kučerov Vladimír Lampa. A i ve větší konkurenci se kučerovským hasičům daří. V roce 2009 se jejich družstvo mužů umístilo ve Velké ceně Vyškova na páté příčce z jednadvaceti účastníků.

V roce 2008 se hasičům podařilo třikrát vylepšit svůj rekord. V červnu na závodě v Hlubočanech dosáhli času 20,98 sekund. Jen o týden později zlepšili svůj čas na domácím závodě v Kučerově o více než sekundu na 19,72. A hned o týden později v Topolanech byl jejich čas už 19,45.

V roce 2008 se sbor zúčastnil celkem čtyřiadvaceti soutěží v požárním sportu. Jejich úspěchem byla také obhajoba prvního místa na soutěži v Račicích, kde se závodilo v požárním útoku s netradiční štafetou.

K požárnímu zásahu již kučerovští hasiči dlouho vyjíždět nemuseli. „Loni ani letos se nic nestalo,“ uvedl Lampa.

Naposledy hasiči vyjížděli k požáru v roce 2007. A to v květnu, když hořela stodola rodiny Červeňákových. Na místo dojeli těsně před profesionálními hasiči a společnými silami požár lokalizovali. Po odjezdu profesionálních hasičů ještě hodinu dohlídávali požářiště.

Kučerovští hasiči jsou užiteční i jinak, než při hašení ohně. „Zasahovali jsme také při záplavách,“ doplnil Lampa.

Loni sbor pomáhal také při čištění kanalizace a pálení včel. Navíc se zúčastnil taktického cvičení v Pavlovicích, které simulovalo požár hospodářské budovy.

V roce 2008 jednotka zasahovala u jedné větrné smršti, a dále například u vypouštění rybníka.

Kučerovští hasiči se věnují také pořádání společenských i ryze dětských akcí. V únoru se jedná o tradiční ostatky a v červnu o hodovou zábavu. V roce 2008 hasiči spolupracovali také s nově vzniklým mateřským centrem Kučeráček například na dětském karnevalu, pálení čarodějnic, dětský dni, lampiónovém průvodu na uspání broučků a berušek. Hasiči spolupracovali i na uskutečnění rekordu ve vypouštění balónků.

Rok 2007 Kučerovští hasiči zahájili náborem dětí, které začali vozit na trénik do sousedních Hlubočan. „Děti se sborem ze sousední vesnice cvičí a také jezdí na soutěže,“ popsal Lampa.

Družstvo dětí už mají, ženy zatím ne

V dubnu se kučerovské děti zúčastnily soutěže v Pístovicích, která pro ně byla první zkouškou toho, co se dosud naučily. Bylo vidět, že s vedoucími z Hlubočan udělali velký kus práce. V průběhu roku se poté zúčastňovaly dalších soutěží, kde se prezentovaly s dobrými výsledky.

Kučerovští hasiči by chtěli založit také družstvo žen, ale zatím se jim to nepodařilo. „Ženy jsme měli jen jeden rok, a to už před patnácti lety,“ řekl Lampa. Některá děvčata ale, ač nejsou zatím členky sboru, pomáhají při organizaci různých akcí.

Kučerovští hasiči také zvelebují svoji stanici. V roce 2008 se jim podařilo opravit zeď, a také obnovit místnost nad hasičskou zbrojnicí a udělat z ní místnost vhodnou pro chůze sboru.

Od jara přes léto také předloni pilně pracovali na natření zásahového vozidla. Na úpravě auta se podíleli hlavně mladší hasiči, kteří si s ním dali hodiny a hodiny práce.

V roce 2007 hasiči museli navíc nechat opravit svoji soutěžní stříkačku. Problémy s ní začaly v červnu před soutěží v Hlubočanech a vyvrcholily před domácí soutěží. Stříkačka musela do opravy. Na domácí klání tedy Kučerovští neměli stroj, a proto uvítali pomoc od sboru z Hlubočan, kteří jim zapůjčili svůj. Ostatní soutěže poté kučerovští hasiči absolvovali se slabším zásahovým strojem anebo s vypůjčeným. Vlastní stříkačku v rámci opravy aspoň nechali předělat na silnější.

Na podzim 2007 po získání dotace od svazku obcí Větrník hasiči zakoupili plovoucí čerpadlo. Jednotka nadále vlastní historickou stříkačku Stratílek 16.