Během rekordní doby pomohli dobrovolníci vyklidit bahno z domů a dvorků, očistit ulice, odstranit vyvrácené stromy, opravit rozmetané střechy. Hlavně majitelé postižených domů a zahrad byli rádi, že po létech útlumu se hasičský sbor v Moravských Málkovicích zase postavil na nohy a mohl jim v pravý čas pomoct.

„Po úmrtí někdejšího velitele hasičů nastalo několik let nečinnosti. Aktivit zatím ještě není moc. Například na závodech jsme nebyli několik let. Ale nyní se znovu začínáme dávat dohromady, rozšiřujeme činnost. Hodně pomohlo, že obec koupila nové hasičské auto Avia, které doplnilo veteránku Tatru 805. Obecní úřad poskytnul i nějaké peníze,“ řekl dobrovolný hasič Pavel Kužílek.

Dodal, že ocenili i státní dotaci, díky které dostali profesionální nehořlavé hasičské obleky a obuv pro pětičlennou zásahovou jednotku. Rozhýbalo je také nedávné tematické cvičení v Ivanovicích na Hané, kde jim profesionálové ukázali, jak by to mělo klapat, když přijedou k požáru. Požáry v Málkovicích a okolí by se ale za posledních patnáct let daly spočítat na prstech jedné ruky.

„Naštěstí moc nehořelo. Vzpomenul bych snad na dva soukromé domy, stoh za školou a nejčerstvějším případem byl domek v ulici Na Dombasu,“ vypočítali Kužílek s dalším hasičem Milanem Brhelem.

Zato si užili přírodních katastrof. Vloni na jaře udeřila vichřice Ema. Odnášela střechy, lámala stromy. „Zabezpečovali jsme budovu obecního úřadu, obchodu, jídelny a hned několika domů. Likvidovali jsme stromy vyrvané z kořenů. Tenkrát vzal potok i jedno auto, které kus uplavalo a zaseklo se pod mostem. Na pomoc museli přijet s jeřábem i profesionálové,“ vzpomínají Kužílek s Brhelem.

Velice důležití jsou ale pro obyvatele také jako organizátoři společenského života. „Společně s obcí chystáme plesy a ostatky,“ dodal Brhel. Současným velitelem hasičů je Svatopluk Prášil, zástupcem velitele Milan Brhel, starostou František Kašík a místostarostou František Doupovec. Jedinou aktivní ženou je Vlasta Klimešová, která se stará o administrativu. Sbor oslaví už osmdesát let. Oslava se uskuteční od pátku 3. července do neděle 5. července. Nebudou chybět soutěže družstev, ukázky hasičské techniky a další akce.

Předloni postihla Moravské Málkovice hned třikrát po sobě záplava. Průtrže mračen přihrnuly z polí bahno. Zaneslo hřiště a koupaliště, náves i některé ulice. Tehdy se Sbor dobrovolných hasičů z Moravských Málkovic uplatnil jako rychlý a zdatný pomocník. Hasiči pomáhali odklízet bahno, čistit ulice, instalovali vodní překážky. Zakročili také v loňském roce na jaře, když také na Vyškovsku řádila vichřice Ema. Zabezpečovali budovu obecního úřadu, obchodu, jídelny a hned několik domů. Odstranili také polámané stromy.