Jsou vesnice, kde je sbor dobrovolných hasičů spíš jen pro parádu a jeho členové se scházejí párkrát do roka při nějaké místní oslavě. Dražovice mezi ně rozhodně nepatří. Výčet činnosti místních hasičů zabere dlouhý seznam stejně jako jeho úspěchy.

Šikovné ženy

Na různých soutěžích se vede zejména místním ženám – hasičkám. „V našem sboru je z osmapadesáti členů sedmnáct žen. V loňském roce reprezentovaly náš okrsek na krajské hasičské soutěži v Břeclavi, kde skončily druhé. Takže jim o pouhé jedno místo unikla nominace na republikové klání,“ říká hrdě starosta Sdružení dobrovolných hasičů Dražovice Petr Jašek.
Nejde přitom o nějaký ojedinělý úspěch. Dražovické hasičky skončily také na třetím místě v okresní hasičské Velké ceně, předloni okresní kolo hasičské soutěže vyhrály a v krajském kole ve Znojmě získaly stříbrnou příčku.

Také muži se účastní různých soutěží. Nejsou na tom s umístěním zle, na umístění svých kolegyň ale zatím nemají.

Soutěže připravují dobrovolné hasiče na opravdové nasazení v boji proti živlům. Vzhledem k poloze Dražovic převážnou část jejich výjezdů tvoří zásahy u požárů strnišť či slámy. Vesnici pod Větrníkem totiž ze všech stran obklopují pole.

Například v loňskom roce museli vyjíždět k hořícímu stohu slámy v zemědělském družstvu nebo k rozsáhlému požáru strniště na polích Nad Rybníčkem. Podobných akcí je celá řada. Pro hasiče to neznamená jen likvidaci samotných plamenů, ale taky dlouhé hodiny čekání u požářiště a hlídání, aby oheň nevzplanul znova.

K nejnáročnějším zásahům dražovických hasičů z poslední doby patří podle starosty Jaška požár jednoho stavení v dědině, v němž lidé neopatrně odpalovali rachejtle. Oheň kromě dražovických dobrovolníků před čtyřmi lety hasili také profesionální hasiči z Vyškova a Rousínova.

K požárům a dalším živelným pohromám vyjíždí dražovická zásahová jednotka, která má devět členů. K dispozici má auto Avia, na niž přispěla krajská dotace, a zásahovou stříkačku PS 12. Dražovický sbor patří společně s Křižanovicemi u Bučovic, Letonicemi a Hodějicemi do okrsku Křižanovice.

Spolupráci s obcí si starosta Jašek pochvaluje. I hasiči se v oblasti místního společenského života činí. Spolu s místní Tělovýchovnou jednotou organizují hody, ostatky, dětské závody, maškarní ples a letní noc. Pro obec hasiči pravidelně odkalují hydranty.

Nezájmem mladých zatím dražovický sbor netrpí. V jeho řadách je dvanáct mládežníků a tři dorostenci. „Mladých ale není nikdy dost. Máme štěstí, že se jim u nás má kdo věnovat. Radek Minařík je vede opravdu velmi dobře,“ chválí starosta.

Přestože to vypadá, že si vlastně nemá co víc přát, je co vylepšovat. „Potřebujeme nějakou cisternu s vodou, třeba i repasovanou. Vodu musíme čerpat hydranty, a to není vždy zrovna ideální,“ vysvětluje Jašek. Snad se dražovickým hasičům podaří získat dotaci, případně i podporu obce a nádrže se dočkají.