Další díly seriálu Lidé sv. Floriána naleznete ZDE

Každý rok sbírají dobrovolní hasiči z vyškovského okresu po dědinách starý šrot. Organizují kulturní a společenský život. Pomáhají obcím, kde se dá, bez nároku na nějaký honorář. Teď chystají další velkou akci, jejímž prostřednictvím chtějí udělat něco dobrého pro své okolí.
Zapojili se totiž do projektu Tři dny pro hrdiny, který organizuje Jihomoravská rada dětí a mládeže. Podporuje ho Evropská unie, Evropský fond regionálního rozvoje a Program přeshraniční spolupráce České a Slovenské republiky.

„Chceme společnosti ukázat, že i dnes v naší společnosti žijí hrdinové, a na tři dny je chceme vyzdvihnout před veřejností. Hrdinu dělají hrdinou jeho skutky. Skutky vykonané dobrovolně pro dobro společnosti jsou určitě hrdinské a ten, kdo je vykonává, se může právem nazvat hrdinou,“ uvádí organizátoři projektu.

O co vlastně jde? Pomoci svému okolí. Třeba vysadit nové stromy, opravit lavičky na návsi, vyčistit potok nebo odnést starému člověku domů nákup. To vše ve dnech 16. až 18. června.

Podle starostky Okresního sdružení hasičů Vyškov Jitky Fabianové se do projektu Tři dny pro hrdiny zapojilo hned pět sdružení dobrovolných hasičů z Vyškovska. „V letošním roce se tento projekt uskuteční na Vyškovsku poprvé. Myslím, že je to velmi dobrý nápad. Zúčastní se ho mladí hasiči i dospělí, přihlásit se ještě může kdokoliv,“ přiblížila Fabianové.

V této souvislosti zdůraznila, že v loňském roce dobrovolní hasiči z Vyškovska odpracovali ve svém volném čase téměř pětatřicet tisíc hodin. Pomáhali třeba při údržbě vodních zdrojů, při kulturních a společenských akcích, zlepšovali si svoje odborné znalosti, udržovali hasičskou techniku a podobně.

A v čem budou pomáhat během tří červnových dní, když pojede projekt na plné obrátky?

Uklidí odpadky, zahrají dětem

Kroužečtí hasiči budou uklízet odpadky z návsi, uklidí místní lesík, větrolam a rybníček. Pustí se také do úpravy dětského hřiště.
Do úklidu a úprav veřejného prostranství se zapojí také dobrovolní hasiči z Hlubočan. Ivanovičtí si dali za úkol dát do pořádku oplocení na hasičském hřišti.

Lulečské hasiče čeká úklid chodníků a veřejné zeleně v obci. Na děti se zase zaměří dobrovolníci z Hostěrádek – Rešova. Zahrají dvě divadelní představení ve dvou mateřských školách. Navíc uklidí okolí Základní školy v Šaraticích a zaměří se na údržbu pomníků padlým z období druhé světové války. Vypomůžou také obecním úřadům.

Výčet uzavírají hasiči z Tučap, kteří se pustí do úprav chodby do místnosti tamního komunitního centra, která bude sloužit zároveň jako šatna.