„Dne 2. prosince 1898 roku slavil náš mocnář císař a král František Josef I. padesátileté jubileum svého blahodárného panování. Památku tuto celí národové oslavovali různým způsobem. Aby tato památka uctěna byla důstojným a trvalým činem, usneseno v obci naší založiti hasičskou jednotu, která by měla název Jubilejní sbor dobrovolných hasičů v Dobročkovicích.“ Tak začínala kronika sboru.

V kronice dodnes pokračuje kronikář a starosta sboru Karel Křížka. „První valná hromada se konala v únoru 1899. Za obnost 2360 korun zakoupila obec hasičskou ruční čtyřkolovou stříkačku a hadici. K uchování stroje a nářadí sloužila kůlna Antonína Rešky číslo popisné 5 až do postavení zbrojnice. Sbor se přihlásil za člena deváté župy, do níž patřily obce slavkovského a bučovického okresu. Roku 1901 byla postavena hasičská zbrojnice,“ popsal prvopočátky sboru Křížka.

Do osudu prvních dobročkovických hasičů zasáhla první světová válka. Hodně hasičů odešlo na bojiště, z něhož mnozí se již nevrátili. Zrovna tak nic dobrého nepřinesla druhá světová válka. „Byly rozpuštěny všechny spolky, pro hasičské sbory byly vypracované nové stanovy. Sbor mohl provozovat činnost pouze technickou. Chtěl bych podotknout, že v našem sboru byly platné i ženy. Pracovaly jako samaritánky. Taktéž se podílely na pořádání různých kulturních akcí. Tehdejší členové našeho sboru sehráli několik desítek divadelních představení,“ vyčetl ze starých kronik Křížka.

První stříkačka sloužila ž do roku 1950, pak sbor dostal motorovou, poté první požární vůz Mercedes, pak Tatru 805 a postupně se lépe a lépe modernizoval. V současné době má sbor auto Avie Furgon, které je přestavěné tak, aby vyhovovalo předpisům a hasičským účelům.

Hasiči pomáhali při řadě průtrží mračen, například v osmdesátých letech voda dvakrát zatopila sklepy, studny, obytné domy i požární zbrojnici. Zapomenout nelze na požár v rodinném domku v roce 1994 nebo na loňský požár v budově bývalé hospody, jehož příčinou byl zazděný trám v komíně. Na jaře roku 2005 zase dobročkovická zásahová jednotka pomáhala odklízet následky záplavy v nedalekých Brankovicích. Hasiči čerpali vodu ze zahrad, studní, domů a ze sklepa motorestu Litavan.

Hasiči zachraňují tradice i kulturu

Od roku 2002 začal sbor pořádat krojované hody a vydrželo mu to dodnes, i když nevýhodou je pro něho pozdní termín. „Náš kostel je totiž zasvěcený Všem svatým a dušičkové počasí bývá už hodně studené a pošmourné,“ vysvětlil Křížka, který je hrdý na to, že sbor je nositelem kultury a tradic. Společenský rok pro něho začíná v únoru tradičními ostatky s průvodem masek a s voděním medvěda. Následuje karneval pro děti. Občas také zájezd, vloni například do Čech pod Kosířem do hasičského muzea.

V červnu se koná dětský den. Na podzim hody. V prosinci vánoční výstava. „Jako správní hasiči se také podílíme na tom, aby se nám v obci líbilo. Každoročně proto provádíme sběr železného šrotu. Provádíme také čištění lapačů dešťové vody, které slouží na ochranu před záplavami. Vloni jsme vyčistili okolní silnice od odpadků. Výborná je spolupráce s obecním úřadem,“ vypočítal některé zásluhy starosta hasičů.

Vzpomenul také sportovní události. „Naše novodobá účast na soutěžích se datuje od roku 2001, kdy jsme se začali každoročně účastnit soutěže O pohár obce Kobylí. Náš sbor totiž s hasiči z Kobylí na Břeclavsku udržuje partnerství. Od roku 2004 se do soutěže přidaly i ženy, na čemž má velký podíl velitel sboru a zároveň velitel zásahové jednotky Jaroslav Hamšík,“ dodal Křížka.

Významnou událostí pro sbor byla oslava sto desátého výročí, jíž předcházelo hodně odpracovaných brigádnických hodin, aby se mohla klubovna hasičů přestěhovat do opravených prostor v knihovně a aby technika a zbrojnice byly v perfektním stavu. Při oslavě, které se účastnil i tehdejší jihomoravský hejtman, řada členů sboru obdržela vyznamenání a bývalý dlouholetý starosta sboru Karel Gregor byl jmenován čestným starostou sboru.

V současné době má hasičský sbor padesát členů. „Na takovou členskou základnu jsme hrdí. Nejmladší člen je v přípravce, nejstaršímu je téměř 84 let a má za sebou osmašedesát let členství. Kromě osmatřiceti mužů máme osmičlenné družstvo žen, čtyři mladé hasiče do osmnácti let a jednoho v přípravce,“ spočítal své kolegy Křížka.

Hořící peřiny popálily muže. Ten později zemřel


Dobročkovice - Poslední požár se udál v Dobročkovicích minulý týden v pátek. Vážně se při něm popálil devětapadesátiletý zdravotně postižený muž. „Kouř vycházející z domu před osmou hodinou ranní zpozorovala sousedka, která muži pomáhá s domácností. Majitele domu, který měl popáleniny na hlavě a byl v bezvědomí, žena našla na zemi s ohořelými péřovými polštáři,“ popsal událost mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Na místě zasahovaly jednotky hasičského záchranného sboru Bučovice a dobrovolných hasičů z Dobročkovic, Brankovic a Nesovic

Při příjezdu hasičů byl zraněný majitel domu už v péči zdravotníků. Hasiči ho pomohli naložit do sanitky a zdravotníci ho ve vážném stavu převezli do popáleninového centra v Brně. Muž později zemřel. Příčinu požáru se s jistotou stanovit nepodařilo.