„K zásahu vyjela celá jednotka. Šlo o jeden z nejrozsáhlejších požárů za poslední roky. Hořely tam barvy. Byli jsme na místě jako první, jenomže jsme neměli vybavení, které bylo potřeba. Takže jsme museli čekat na profesionály z Vyškova,“ vzpomínal starosta Sboru dobrovolných hasičů Topolany Jaromír Slezák.

Při požáru shořela okna, která majitel dílny vyráběl, a také část střechy. Zásah trval zhruba tři hodiny.
Varovný signál, který oznamoval požární poplach, zazněl v obci také 8. června loňského roku. Na základnu zásahové jednotky se tehdy dostavilo osm členů, a to ve velmi krátkém čase.

„Vyjeli jsme během chvilky. Až na místě zásahu u vodní nádrže v Křižanovicích jsme zjistili, že jde o námětové cvičení. Vyzkoušeli jsme si tedy funkčnost požární stříkačky, pevnost hadic a fyzickou zdatnost členů zásahových jednotek. Velitel okrsku Petr Mrnuštík nás i naši techniku ohodnotil velmi kladně,“ uvedl Slezák.

Že jsou na tom topolanští hasiči opravdu výborně, co se týká kondice, dokazují i jejich výsledky z požárních soutěží. Vloni se například umístili na 6. místě ve Velké ceně Vyškova v požárním útoku. Tam nezápolila jen družstva z okresu, ale i z jiných regionů. „Mezi okresními družstvy jsme ovšem skončili jako první,“ objasnil Slezák.

Ze soutěže v Habrovanech si vloni zase odvezli pohár a body za druhé místo. Hasiči z Topolan rádi vzpomínají i na klání v Kučerově, kde se jim podařilo udělat osobní rekord roku 2008. Ten sice nestačil na první příčku, ale přebrali pohár za druhé místo.