Další díly seriálu Lidé sv. Floriána naleznete ZDE

Sbor dobrovolných hasičů z Křižanovic u Bučovic patří k těm nejsilnějším ve vyškovském okrese. Vždyť má padesát členů, mezi nimiž je i deset žen a dvanáct mladých hasičů.

Na potíže s členskou základnou si tak křižanovičtí hasiči rozhodně nemohou stěžovat. „Mladí mají o činnost ve sboru zájem. Taky se účastní různých soutěží, nepravidelně například požární soutěže Plamen,“ říká starosta Sboru dobrovolných hasičů Křižanovice Josef Filípek.

Stranou nezůstali stát ani dospělí. Podle starosty se soutěžní družstvo mužů i žen pravidelně účastnilo soutěžní ligy Okresního sdružení hasičů Vyškov. Nyní vesměs měří síly s kolegy z hasičského okrsku, tedy z Hodějic, Dražovic a Letonic.

Požáry a záplavy

Být dobrovolným hasičem ale znamená občas také činnost naostro. Poslední velký požár jednoho domu v obci se odehrál v loňském roce. Letos křižanovičtí hasiči zatím bojovali jen s požáry trávy.

Větší problémy vždycky měli spíš s jiným živlem: vodou. „Vesnicí totiž protéká říčka Litava. V roce 2005 byly největší záplavy, museli jsme zasahovat u několika vyplavených sklepů,“ přibližuje Filípek. Nutno dodat, že křižanovičtí hasiči mají vlastní zásahovou jednotku.

Tak jako jiné sbory na Vyškovsku, i křižanovičtí dobrovolníci patří k nejdůležitějším organizátorům kulturního a společenského života na dědině. Pořádají tradiční ostatky, podílejí se na organizování dne dětí, pálení čarodějnic, účastní se rovněž cyklistického závodu organizovaného Dobrovolným svazkem obcí Ždánický les a Politaví.

Spolupráci s obcí si Filípek pochvaluje. „Vycházíme si navzájem vstříc. Obec nám dodává materiál na hašení a benzin,“ říká starosta křižanovických hasičů.

Technický park

I když hasičům z Křižanovic všechno dobře klape, mají také svá přání. A ta se týkají hlavně jejich technického vybavení. „Požární vůz Tatra 805 nám slouží už třiapadesát let. Slouží dobře, chtělo by to už ale nějakou modernizaci. Hodilo by se nám ponorné čerpadlo, už kvůli občasným potížím s Litavou,“ jmenuje starosta. Křižanovičtí hasiči v současné době kromě Tatrovky 805 pracují s motorovou stříkačkou PS 12 upravené na vyšší výkon. Hasičská zbrojnice z roku 1921 je zrekonstruovaná.

Křižanovický Sbor dobrovolných hasičů má dlouhou tradici, už v roce 2004 oslavil stoleté výročí.