Další díly seriálu Lidé sv. Floriána naleznete ZDE

Mezi ty druhé patří i Medlovičtí. Členové tohoto sboru nyní působí aspoň v zásahové jednotce obce.

„Jsou užiteční zejména při živelných pohromách. Třeba když při bouřce spadne celý strom nebo jen jeho větve na silnici, hasiči to jedou odklidit. Anebo když kus stromu ucpe potok, hasiči koryto pročistí, aby voda protékala. Mají pilu a sekeru, uřežou to a odvezou,“ popsal starosta medlovického sboru dobrovolných hasičů Bohuslav Klemsa.

U ohně již medlovičtí hasiči nemuseli zasahovat hodně dlouho.

Hasiči přispívají také ke kulturnímu životu vesnice. „Sbor organizuje hodovou zábavu,“ uvedl Klemsa.

Tímto nicméně současná činnost medlovické jednotky končí. „Dobrovolní hasiči v Medlovicích moc nefungují,“ přiznal Klemsa.

Například hasičských klání s ostatními sbory se Medlovičtí neúčastní. „Na soutěže už nejezdíme,“ řekl Klemsa.

A medlovickou jednotku nyní tvoří výhradně jen muži. „Mívali jsme také mládež a ženy, ale to už je dávno,“ uvedl Klemsa.

Ten nicméně neztrácí naději, že se situace zlepší. „Doufáme, že se činnost jednotky zas rozjede. Záleží na tom, zda se najde nějaký aktivní člen, který se toho chopí. Ve sboru se střídají různá období, jedno je lepší, jiné horší,“ prohlásil Klemsa.

Medlovičtí hasiči nicméně mají slavnou minulost. Ustavující valná hromada sboru dobrovolných hasičů v Medlovicích se konala už 9. května 1909. Podle přihlašující listiny měla základna medlovických hasičů pětadvacet členů činných, šestnáct přispívajících a deset zakládajících. Členské příspěvky byly schváleny na 2,40 korun ročně. Prvním starostou sboru byl jednohlasně zvolen František Provazník.

Hasiči z Medlovic se vždy podíleli na životě v obci. Tradiční bylo každoroční pořádání hasičského bálu, podíleli se také na budování obce. Jako ochranu před požárem dělali preventivní prohlídky.

V soutěžích medlovičtí hasiči slavili úspěchy po druhé světové válce. „V padesátých letech postoupili Medlovice do krajského kola v soutěži družstev. Největších úspěchů dosáhli v soutěžích koncem šedesátých let a v letech sedmdesátých minulého století. V té době měly dvě družstva mužů a družstvo žen a v osmdesátých letech družstvo žáků,“ uzavřel starosta.