Další díly seriálu Lidé sv. Floriána naleznete ZDE

Vznik milešovického hasičského sboru se váže ke třem osmičkám. Ve svých počátcích, v listopadu léta Páně 1888, měl sbor čtyřiadvacet řádných členů. Vedle činných hasičů do spolku tehdy vstoupilo ještě pět dalších přispívajících.

Tak jako jinde v regionu se i dobrovolní hasiči z Milešovic věnují zejména mládeži. „Prioritou našeho sboru je samozřejmě mládež, které předáváme znalosti v hasičském kroužku už šestým rokem. Jezdí po různých soutěžích a zúčastňují se i požární soutěže Plamen. Každoročně pořádáme pro naše nejmladší i tábor, který dostal jméno Stanoviště,“ pochlubil se David Novák, který už od roku 1998 ve sboru zastává funkci starosty.

Podle jeho slov se v milešovickém sboru neustále něco děje. „Od roku 1997 pracujeme na úpravách našeho dvoru, kde kdysi bývala skládka. Dnes na jejím místě stojí krásný areál. Pochopitelně máme i velký zájem o kulturu v naší obci. Střídáme se s pořádáním Anenských hodů a ostatků se Sokolem Milešovice. Na Anenských hodech pak stavíme máju. Také se podílíme na pořádání pálení čarodějnic a Dne dětí. Nezapomínáme ani na brigády, kterých se účastní i naši mladí členové. Na nich pracujeme na údržbě techniky a vylepšování a zkrášlování našeho areálu,“ vyjmenoval Novák.

Výčet akcí a povinností tím ale nekončí. Na své si díky milešovickým hasičům přijdou i milovníci country. „V našem areálu za hasičkou ještě pořádáme dvakrát ročně Posezení s country, které bývá vždy první týden v červenci a poslední týden v srpnu. Lákáme místní i na domácí zabíjačku. Samozřejmě se nebojíme ani dalších povinností a dvakrát ročně organizujeme sběr železného šrotu,“ pokračoval starosta sboru.

Vzápětí připomněl vlajku, kterou obec získala v roce 2005 za přispění obecního úřadu. „V červnu 2008 jsme pak oslavili 120. výročí založení sboru. Během slavnosti jsme dostali stuhu ke 120. výročí od Jihomoravského záchranného sboru. O dva měsíce později jsme získali další stuhu od tehdejšího hejtmana Stanislava Juránka za obětavou práci,“ zavzpomínal Novák.

Po bouřce mají plné ruce práce

Sbor dobrovolných hasičů v Milešovicích má také zásahovou jednotku, které se pravidelně účastní různých školení. Každý její člen má svoji skříňku, ve které má oblečení potřebné v případě zásahu. Podle Nováka si jednotka na nedostatek práce nemůže stěžovat zejména proto, že se dědina nachází v kopcovitém terénu a každoročně po nějaké velké bouřce odklízejí členové sboru okolní silnice od bláta. „A k tomu ještě jezdíme do okolních obcí, jako například do Lovčiček, Otnic, Bošovic, Šaratic, Kobeřic, Nížkovic a Heršpic na výpomoc profesionálním hasičům ze Slavkova u Brna, protože je naše jednotka zařazená do JPO III, což znamená výjezd do deseti minut od vyhlášení mimořádné události,“ upozornil Novák, který se s hasičskými kolegy schází jedenkrát do měsíce, aby všichni členové věděli, co se bude dít v měsíci následujícím.

Velmi si pochvaluje i spolupráci s tamním obecním úřadem. Ten přispívá na nejrůznější vysprávky milešovické zbrojnice, kterou dědina postavila v roce 1987. „Obec na hasičce nechala udělat ústřední topení, opravila střechu, vyměnila okna a loni nám vybudovala před zbrojnicí i zbrusu nový chodník a vjezd,“ vyjmenoval některé z úprav starosta sboru.

I když mají členové spolku techniku ve slušném stavu, ocenili by i silnější auto a dodávku. „Avie, kterou máme od roku 1992 a které se vyrobilo jen málo kusů, na naše okolní kopce holt nestačí. Potřebovali bychom i nějakou dodávku na dopravu lidí. Jezdíme s mladými hasiči často na závody, ale musíme jezdit i třeba osmi auty. Přejeme si, aby bylo víc peněz na novou techniku, protože je zastaralá a mnohdy starší než my,“ přál si Novák.

Starosta sboru si naopak pochvaluje čerpadlo, do kterého nechali milešovičtí hasiči před pěti lety namontovat i vysokotlaký proud pro rychlejší hašení. Vyprávění přesto zakončil přáním lépe vybavit milešovickou zásahovou jednotku.