V novodobé historii stojí dobrovolní hasiči za pořádáním kulturních akcí. „SDH Kozlany každoročně pořádá ostatkový průvod s kapelou Kozlaňáci. V dubnu se také s přespolními sbory účastnili desátého ročníku oblíbené soutěže O pohár starosty obce Kozlany s historickými stříkačkami PS8,“ uvedl starosta obce Karel Pospíšil.

Díky dotaci má sbor od roku 2018 k dispozici nové zásahové vozidlo v hodnotě 2,4 milionu korun, které je vybavené například plovoucím čerpadlem, elektrocentrálou, dvěma motorovými pilami nebo osvětlovacím balkonem. „Do budoucna počítáme s rekonstrukcí zbrojnice. Ta po nákupu nového vozidla neodpovídá standardům zásahové jednotky,“ doplnil starosta.

Na novém zásahovém vozidle se ještě ani nestihl usadit prach a už ho sbor dobrovolných hasičů musel povolat do akce. „Letos koncem dubna se vznítila skládka tuhého komunálního odpadu v Kozlanech ve třech dnech po sobě, takže jsme pokřtili nové zásahové vozidlo přímo u požáru,“ uvedl starosta obce Karel Pospíšil. S požárem skládky se za poslední roky musely Kozlany vypořádat už potřetí.

Od roku 2009 se sbor pravidelně účastní okrskových soutěží v kategorií mužů i žen. Družstvo Starých kozlů dodnes reprezentuje sbor i obec nejenom v Jihomoravské kraji. Družstvo žen se po první účasti v okrsku Bohdalice – Kučerov umístilo na prvním místě, dnes už se účastní jen domácích soutěží. V sedmdesátých letech začal sbor pracovat i s mládeží, která se účastnila okresních kol hry Plamen. K práci s mládeží se sbor vrátil v roce 2012. Jak už to ale bývá, děti odrůstají a dnes sboru zůstává už jen sedmička mladých hasičů, kteří soutěží dodnes.