Velikost sboru zůstávala několik let stabilní, až do první světové války, kdy se počet členů snížil na pouhé dva. Mnozí už se z války ani nevrátili a na první poválečné schůzi se sešlo jen dvanáct zbývajících členů. Největší krize přišla v roce 1936, kdy obecní rada urazila členy sboru při kontrole vstupenek na vinobraní. Zůstal pouze jeden činný člen.

SOUČASNOST

Dnes mají křižanovičtí hasiči pětapadesát členů. K výjezdu mají k dispozici nové vozidlo Renault Master. Pravidelně se podílejí i na kulturním dění v obci. Pořádají například tradiční ostatky. Letos se účastní také projektu Recyklujte s hasiči. Cílem je sběr vysloužilých elektrospotřebičů. „Penízky, které získáme ze sběru, jsou použity na nákup odměn za účast na hasičských závodech nebo i na nákup triček pro náš tým nejmenších hasičů a hasiček,“ prozradil náměstek starosty Stanislav Vinklárek.

VÍTĚZSTVÍ MLADÝCH HASIČŮ

Skvělého výsledku dosáhli mladí hasiči z Křižanovic minulý týden. V kategorii mladších hasičů vybojovali v požárním útoku v Lulči první místo s časem sedmnáct minut a dvacet šest sekund. Překonali tak druhé Moravské Málkovice, třetí Drnovice a týmy z dvanácti dalších zúčastněných obcí. „Sezónu 2018/19 jsme zahájili náborem nových členů a rozdělením tréninků na starší a mladší žáky. Tím se zvýšila kvalita a individuálnější přístup na trénincích,“ prozradila vedoucí mladých hasičů Helena Vinklárková. O budoucnost sboru dobrovolných hasičů v Křižanovicích se tak místní nemusejí strachovat.

ZAJÍMAVOST

Křižanovice – Nedávno oslavili křižanovičtí hasiči sto patnácté výročí založení sboru. Při této příležitosti posvětili nové vozidlo Renault Master, k vidění ale byly i historické kusy. „Návštěvníci mohli vidět ukázku staré techniky, například koňské stříkačky z roku 1904. Představili se také hasiči z povolání z Bučovic, kteří předvedli ukázku moderního hašení,“ řekl starosta sboru Josef Filípek.

SDH KŘIŽANOVICE
Rok vzniku: 1904
Počet aktivních členů: 55 (11 žen)
Počet členů zás. jednotky: 9
Starosta SDH: Josef Filípek
Velitel zás. jednotky:
Miroslav Šroler ml.
Naše chlouba: zásahové vozidlo Renault Master