Hasiči mají v Hošticích-Herolticích vynikající zázemí. „Věnujeme se údržbě a zvelebování zbrojnice a také vlastního areálu, kde máme i závodní dráhu. Obec nám zapůjčila pozemek u požární nádrže. Tam nejenom trénujeme, ale pořádáme i závody,“ uvedl velitel hasičů Petr Mrnuštík.

V soutěžích se těch patnáct až dvacet členů z celkové padesátičlenné základny, kteří se pravidelně účastní soutěží, stabilně drží v horní části tabulky. „Na naší vlastní soutěži jsme byli pátí z šestadvaceti. O týden později v Ivanovicích čtvrtí z třiatřiceti. Právě skončil ročník. V lize se konalo celkem třináct závodů a tam jsme v celkovém pořadí skončili z třiceti družstev osmí. A to už potřetí za sebou,“ dodal Mrnuštík.

Chloubou Hoštic je aktivní ženské družstvo. Do něho se stahují i dívky a ženy z okolních vesnic. „Na začátku sezony jsme družstvo žen obměnili. Už v minulých letech u nás soutěžila děvčata z okolí, protože doma jich buď není tolik aby založila celé družstvo, nebo nemají takovou techniku a možnosti jako my. Jezdí k nám na tréninky, soutěží za naši obec a sbírají zkušenosti. Teď k nám přibyla děvčata z nedalekých Moravských Prus,“ uvedl velitel.

Chloubou sboru je historicky cenná koňská potahová stříkačka z roku 1928 vyrobená v Brně v Králově Poli a dodnes je plně funkční. Při některé slavnostní příležitosti ji chtějí hasiči z Hoštic opět provětrat.

Před zimou chtějí hasiči ještě uspořádat tradiční zábavnou Drakparádu. Stihnou ještě pár brigád, aby doopravovali techniku a zbrojnici. Na začátku nového roku pak nesmějí vynechat hasičský ples, který má tradici už od začátku minulého století.