Členové jednotky k zásahům moc nevyjíždějí, soustředí se však na spoustu jiných věcí.


„Nedávno jsme například pomáhali při opravě obecního úřadu, stěhovali jsme knihovnu. Účastníme se také soutěží v požárním sportu. Zrovna o příštím víkendu budeme bojovat o prvenství v soutěži Velká cena okresu Vyškov s Drnovicemi,“ uvádí starosta Sboru dobrovolných hasičů Topolany Jaromír Slezák.

Nesoutěží ovšem jen dospělí členové sboru. Úspěchy v různých kláních začaly sbírat také mladí topolanští hasiči. Těch je nyní patnáct a jejich činnost byla obnovená takřka před rokem, a to 25. září. „Děti získaly třetí místo v útoku družstev. Výborně se umístili také jednotlivci, můžou se pochlubit dvěma prvními, dvěma druhými a dvěma třetími místy v překážkovém běhu na šedesát metrů,“ vyjmenovává úspěchy mladých Slezák.

Zároveň chválí trenérku dětí Marii Kudličkovou. „Naším cílem je maximálně podporovat mladé hasiče, jednou nás přece také budou reprezentovat obec při soutěžích. Paní Kudličková zvládá tento nelehký úkol opravdu výborně,“ říká Slezák.

Krátce předtím, než obnovili dětskou činnost, oslavili hasiči z Topolan sto patnácté výročí od založení sboru. „Samotným oslavám předcházela důkladná příprava. Například jsme podávali žádosti na vyznamenání členů. Zároveň jsme se chtěli před okolním světem ukázat v nejlepším světle. Proto jsme už v roce 2007 začali se zastupitelstvem obce jednat o opravě hasičské zbrojnice,“ vzpomíná starosta sboru.

Zastupitelé žádost schválili a 6. září, v den výročí, se hasiči pyšnili budovou se zářící fasádou a kompletně zrekonstruovaným vnitřkem.
A stejně jak uspořádali oslavy svého výročí, organizují také různé zábavné akce v obci. Jsou v podstatě jediným sdružením v obci, které se o kulturní a zábavné a další akce stará. „Máme tady sice Sokoly, ale ti se příliš neangažují. Pořádáme například ostatky, podílíme se na pálení čarodějnic, kde zajišťujeme požární ochranu, organizujeme dětské dny, ale také děláme sběr kovového odpadu, brigády a podobně,“ vyjmenovává Slezák.