Téměř každý sbor dobrovolných hasičů na Vyškovsku má nějaké problémy. Někde chybí potřebná technika, jinde modrá uniforma neláká mladou krev. Nevojičtí hasiči si mohou gratulovat, podobné potíže neznají. „Můžeme si leda přát, aby se obci vyhýbaly požáry a další neštěstí,“ říká velitel a zároveň kronikář Sboru dobrovolných hasičů Nevojice Karel Handlíř.

Sbor má v dnešní době úctyhodných třiaosmdesát členů, z toho šestnáct dětí. Většina z těch nejmladších, celkem deset, jsou dívky. „Sám si to nedovedu vysvětlit, děvčata prostě u nás mají o práci ve sboru zájem. Samy se přihlašují,“ kroutí hlavou velitel. A dodává, že letos se mladí nevojičtí hasiči zúčastnili soutěží v Pístovicích, Studnicích a Drnovicích.

Nevojický sbor patří k těm nejstarším ve vyškovském okrese, letos oslavil už sto desáté výročí. Při této příležitosti si kromě oslav v obci vysloužil i vlastní publikaci z pera místního publicisty Josefa Pukla.

Vzhledem k početné členské základně má nevojický sbor vlastní desetičlennou zásahovou jednotku. Ta disponuje dobrým zázemím v podobě modernizované hasičské zbrojnice se sirénou i kvalitní technikou. Nevojičtí hasiči mají auto Peugeot Boxer, nové kalové čerpadlo a další vybavení. Hasičům pomáhá také systém hydrantů v obci v boji s nenadálým požárem.

Na některé vybavení přispěla nevojickým hasičům obec. Vzájemnou spolupráci si Handlíř pochvaluje. „Obec nám vychází vstříc, v této rovině nejsou žádné problémy, zastupitelstvo nám vždycky vyhradí nějaké peníze z rozpočtu,“ zdůrazňuje velitel.

Na dědině se podle něj bez hasičů neobejde takřka žádná akce. „Organizujeme už snad deset let ostatky, letos jsme měli čtyřicet masek. Připravujeme pátým rokem dětský den s tombolou. V létě zase hasiči pořádají muziky na našem výletišti,“ vypočítává Handlíř.

Tak jako v jiných obcích se také nevojičtí hasiči věnují každoročně sběru železného šrotu a starého papíru. Od roku 1999 je to už pětatřicet plných nákladních aut starého železa.

Nevojičtí hasiči jsou v okrsku společně s kolegy z Nesovic, Milonic, Uhřic a Starých i Nových Hvězdlic. Nejblíž mají k sousedům v Nesovicích. Nevojická omladina jezdí na letní tábory pořádané nesovickými hasiči, vloni se nevojičtí dobrovolníci zúčastnili branného závodu požární všestrannosti v Nesovicích.

Nevojickému sboru se v současnosti daří a jeho velitel marně hledá v paměti, co by ještě bylo možné vylepšit. „Nejvíc bych si přál, aby vše vydrželo tak, jak je tomu nyní,“ usmívá se Karel Handlíř.