V některých soutěžích dokonce ukazují svým soupeřům záda. Vedení klubu je si dobře vědomo, že tohle je cesta, jak vyškovský hokej posunout výkonnostně výš. S cílem tuto laťku udržet dlouhodobě, což jasně vyplývá z rozhovoru s šéftrenérem mládeže Igorem Apostolidisem, který je nyní i koučem prvního družstva mužů.

Jak široká je mládežnická základna a jak se utvářela?
Jsme poměrně mladý klub, a tak proces rozšiřování mládežnické hokejové základny je rozfázován do dlouhodobějšího horizontu. Proto zatím nemáme například juniory, dorostence či starší žáky. Díky provázanosti s hokejovou školou Svišť se daří udržet mladší žákovské hokejové kategorie. V probíhající sezoně máme v mládežnických mistrovských soutěžích celkem pět družstev. Dvě družstva v krajské lize mladších žáků, čtvrtou, třetí a druhou třídu. Což je přibližně šedesátka mladých hokejistů.

Naznačil jste, že by se počty měly zvětšovat.
To ano, ale zatím, jako drtivá většina klubů, bojujeme s úzkou mládežnickou základnou. Všude je nedostatek mladých hokejových talentů. Jednotlivé kategorie hrávají většinou na dvě pětky, a to i v nejvyšších žákovských soutěžích. V některé kategorii máme třeba i tři kompletní pětky, v jiné horko těžko skládáme dvě. A tyto potíže bohužel řeší drtivá většina klubů. Ani my nejsme výjimkou a zřejmě nějaký čas potrvá, než se situace s úzkou základnou celého českého mládežnického hokeje zlepší. Ale těší nás, že při současném obecném ubývání mladých zájemců o hokej jsme široko daleko jediným klubem, který navyšuje počty svých družstev.

Jak jsou družstva zabezpečena trenérsky a organizačně?
U mládežnických kategorií pracuje sedm trenérů, další tři v Bratislavě v hokejové škole Svišť. Z toho dva trenéři vlastní trenérskou licenci B, ostatní pracují s C licencí. Každá kategorie má svého vedoucího družstva. Tím je, podobně jako v jiných klubech, většinou někdo z rodičů. Trenéři i vedoucí úzce spolupracují s vedením klubu.

Kolik hodin tráví tito kluci přímo na ledě?
Záleží na věku a kategorii. Nejmenší děti, které teprve s hokejem začínají, trénují většinou třikrát týdně. U minihokejové přípravky je to obdobné, třetí a čtvrté třídy stráví na ledě přibližně čtyři hodiny. K tomu je nutné připočítat víkendové utkání. U mladších žáků, tedy páté a šesté třídy, je to podobné. Tam už je ale vhodné trénink na ledě vhodně kombinovat například s gymnastickým nebo strečinkovým cvičením.

Jak probíhají nábory?
Nábor mladých hokejových talentů probíhá celoročně. Máme na to vyhrazeno každé úterý v rámci školy bruslení, anebo kluci mohou přijít přímo na trénink nejmenší hokejové přípravky. Mimo to oslovujeme školy a školky ve Vyškově a okolí.

Výsledky zápasů asi nejsou v práci s mládeží to nejdůležitější, ale přece jen potěší.
Nejmenší hokejová přípravka, druhá třída, hraje Jihomoravskou soutěž v minihokeji, třetí a čtvrtá třída krajskou ligu žáků. Třeťáci patří k úzké špičce a čtvrtá třída je ve své soutěži překvapivě lídrem. Mladší žáci šestých tříd vedou krajskou ligu bez ztráty bodu a pátá třída je ve stejné soutěži devátá. Úspěšné výsledky nás samozřejmě těší, ale ve výchově mládežnických talentů opravdu nejsou tím nejdůležitějším faktorem. Pro nás je prvořadým úspěchem vytvořit úspěšný základ pro rozvoj mladým hokejistům vyškovského regionu.

Jaké podmínky pro mládež jsou ve Vyškově v porovnání s jinými okresními městy?
Trenérské obsazení je dobré, o tom jsem již hovořil. Samozřejmě se snažíme vytvářet co nejlepší podmínky. Hlídáme si, aby se trénovalo ve slušných časech. Jednotlivé týmy mají své šatny, kde si mohou nechávat svoje výzbroje a nemusí je tahat pokaždé domů. To se zdá třeba jako maličkost, ale ve velkoklubech je to do čtvrté třídy prakticky nemožné. V současnosti nás však nejvíce trápí stav zimního stadionu, který nedovoluje celoroční provoz. Na vlastním ledě bruslíme přibližně od poloviny září do konce března. Standardem je ale tréninkový proces od srpna do dubna. Porovnávat úroveň mládežnického hokeje s jinými městy je těžké. Každé město je specifické a velkou roli samozřejmě hraje stav zimního stadionu a dotační podpora ze strany samotného města. Bez toho se hokej prakticky nedá dělat. Dále pak síla obchodních partnerů, sponzorů a moře dalších věcí.

Není žádným tajemstvím, že klub usiluje o nejvyšší žákovskou soutěž. Jak tohoto cíle chcete dosáhnout a v jakém horizontu?
Žákovská liga je opravdu jedním z našich postupných cílů a zájem na ní má i zmíněná hokejová bratislavská škola Svišť. Konečným produktem by ale měla být kompletní a kvalitní mládežnická základna. Jedním z kroků k tomu je navázaná spolupráce se Základní školou Letní pole, kde postupně vybudujeme základnu pro vzdělání mladých hokejistů. Zatím od skupinek po takzvané hokejové dvojtřídky, kterými se postupně propracujeme ke klasickým hokejovým třídám.

Hrají nějací vyškovští odchovanci v současném A týmu mužů nebo ve vyšších soutěžích?
Dřívější vyškovskou hokejovou mládeží prošli někteří hokejisté současného kádru A mužstva, které je nováčkem krajské ligy mužů. Ale většina z nich musela v pozdějším věku Vyškov opustit, protože mládežnická družstva postupně zanikala. Jsme rádi, když se nám nyní vrátí některý z odchovanců. A kteří jsou ti nejslavnější? Pokud vím, tak Michal Grošek, který si zahrál kanadsko-americkou NHL a nyní působí ve Švýcarsku. Ve Vyškově začínal s hokejem i Pavel Kolařík, který je nyní pilířem obrany extraligové Slavie Praha.