To je jen zlomek nezapomenutelných „hlášek“ člověka, který je pro většinu sportovních fanoušků ve Vyškově ztělesněním tamního hokeje. Muže, jenž byl při tréninku důsledný a tvrdý, ale vždy férový. Emila Pilouška, jehož trenérské metody dostaly Michala Groška do NHL, Pavla Kolaříka na slávistické extraligové výsluní a mnoho dalších do těch nejlepších českých i zahraničních soutěží včetně reprezentace.

Nehynoucí městské sportovní legendy si všichni, co ho znali, vždy vážili a nic na tom nezměnilo ani posledních šest let. Tak dlouho se už bohužel dívá na dění na svém kdysi domovském zimním stadionu jen z hokejového nebe. Upřímně řečeno, moc radostný pohled to pro něj jistě není, ale teď jeden důvod k úsměvu mít bude. Stejně jako všichni aktéři i přítomní fanoušci při plánovaném Memoriálu Emila Pilouška.

„Všichni moc dobře víme, jak strašně moc pro nás a vyškovský hokej udělal. Celé generace hokejistů by dopadly kdo ví jak nebýt toho, že jim vštěpoval již od dětských let správné sportovní návyky, ordinoval tréninkové jednotky, naháněl je po atletických oválech, jeho oblíbených krosech a popoháněl na jednotlivých stanovištích kruhového tréninku v posilovně,“ zavzpomínal Pilouškův svěřenec a jeden z organizátorů akce Michal Dědek.

Jako by právě úmrtí této trenérské i lidské osobnosti s velkým hokejovým srdcem odstartovalo pád tohoto sportu ve Vyškově. Nejen, nebo možná právě proto vznikla myšlenka založit novou tradici turnaje hraného jako jeho memoriál. „Chceme i s vámi zavzpomínat na zlaté časy vyškovského hokeje i na časy pozdější. Na dobu, kdy se po zimním stadionu rozléhal tak typický hlas jednoho z nejlepších trenérů, kteří tu kdy působili. Jeho odkaz stále žije v myslích a duších mnohých z nás. A jeho tréninkové dávky stále i v tělech,“ zavtipkoval Dědek.

Emil Piloušek.

Velký den D nastane poslední březnovou sobotu a zimní stadion memoriálem bude žít celý den. Přítomni budou i nejbližší příbuzní Emila Pilouška, mimo jiné jeho vnučka, Sportovkyně Vyškova 2010, cyklistka Lucia Čuříková. „Je to pro mě i celou rodinu moc příjemné, že to takhle někdo zorganizoval, jsme za to moc rádi. Určitě nebudeme chybět. Děkujeme i za dědu,“ přiblížila svůj pocit z akce Čuříková. Za zmínku jistě stojí i fakt, že její bratr Jakub Čuřík stále hraje hokej na vrcholové úrovni.

Slavnostní den odstartuje 26. března už v půl deváté a všechna světla na zimním stadionu zhasnou až po půl osmé večer. Kdo bude hrát? Ti, kteří na vlastní kůži vyzkoušeli med a bič Emila Pilouška. Týmy složené po ročnících, které absolvovaly sportovní třídy na Základní škole Purkyňova.

Nebude chybět doprovodný program, spousta zábavy, skákací hrad pro děti, soutěže a další zážitky. „Vše proběhne pod záštitou města Vyškova a samozřejmě podpory sponzorů, kterým děkujeme,“ uzavřel Dědek. Jisté je, že Emil Piloušek a vše, co jeho jméno vzbuzuje a znamená, si takovou akci a tradici memoriálu zaslouží.

Hokejový svátek

Memoriál Emila Pilouška

Místo: Zimní stadion ve Vyškově

Termín: sobota 26. března,

8.30 – 19.30 hodin