Nemělo by to ani smysl, většina těch capartů na bruslích evidentně ani nevěděla, proti komu hraje, a přesný výsledek zápasu by vám z malých hráčů řekl málokdo. „Většinou vědí jen to, že vyhráli nebo prohráli. Ale o výsledky v těch nejmladších věkových kategoriích v žádném případě nejde. Důležité je, aby si kluci zahráli, aby je to bavilo, aby prostě byli co nejvíc na ledě a nehráli jen mezi sebou," zdůraznil trenér vyškovských druháků Martin Tománek.

Takže alespoň formálně shrňme, že jeho kluci v šestém turnaji prohráli s Boskovicemi 2:11, že stejným poměrem porazili Znojmo a na závěr že prohráli s brněnskou Technikou 2:7. O patnáct vyškovských gólů se osmi zasloužil Vojtěch Čermák, tři dal Ondřej Tománek, dva Matěj Kotlán a po jednom Petr Kurial a Jan Laidorf.

Potřebují být na ledě

„Já jsem byl dnes s výkonem i s výsledky spokojený. Výsledky jsou většinou o tom, že někdo má dva, tři šikovnější a silnější kluky, a tak vyhraje. My máme z dvanácti hráčů trochu vyhranější naopak jen dva, tři. To znamená, že hrají hokej už rok nebo dva. Dneska navíc hrálo dost menších kluků, kteří jsou na ledě půl roku nebo jen tři měsíce. Když se sejdeme v plné sestavě, jsme schopni hrát rovnocennou partii se všemi soupeři," tvrdí Tománek.

Tomu kromě několika hráčů v poli chyběla i brankářská jednička Dominik Frgál, který se za mantinelem hrdě hlásil ke svému „řemeslu".

„Já jsem taky brankář a už osm zápasů jsem nedostal gól," ukazoval osmiletý špunt směrem do vyškovské branky. „No, to si trochu spletl. Osm zápasů to určitě nebylo, spíš ani jeden. Asi myslel, že chytil osm střel po sobě. To je možné, protože je moc šikovný a správně zapálený do hokeje. Dnes za nás nemohl chytat, protože dopoledne byl se třeťáky v Brně. Ale já bych nikoho zatím nechtěl zvlášť vyzvedávat. V tomto věku nikdo neví, kam to může kdo dotáhnout, nebo co s dětskou duší může udělat pochvala nebo kritika. Je dost příkladů, že někdy se prosadí kluk, který jako malý nebyl moc nápadný," upozornil Tománek.

Proto se trenéři snaží spíš radit, vysvětlovat, i když nějaké to ostřejší slovo směrem na led také někdy vyletí. Ve Vyškově se v sobotu sešlo osm družstev a šéfové všech střídaček to dělali stejně. Hra tomu odpovídala, veliká bojovnost, množství soubojů na tělo, tvrdé pády, ale žádné simulování ani taktizování. Hrály se dva samostatné turnaje, vždy dva souběžně na šířku kluziště. Tedy ve třetinách. Utkání samotné trvá třikrát dvanáct minut „špinavého" času. Takže program pěkně odsýpá. Pokyn ke střídání dávají rozhodčí, vždy po minutě, a proto i přerušují hru. Trenéři pak vysílají do hry rovnoměrně všechny tři čtveřice.

Na lavičce Warrioru Brno byla k vidění pro vyškovské fandy známá hokejová tvář. Igor Apostolidis před dvěma roky vedl dospělé vyškovské Sviště v bojích krajské ligy. Teď sledoval především svého synka, ale i ostatní hráče a jiné věci. „Moc se tady toho od mého odchodu nezměnilo. Všiml jsem si nějakých drobných oprav a nových nátěrů. Zázemí a podmínky pro mládež ve Vyškově jsou srovnatelné s podobnými staršími stadiony. Samozřejmě v nových halách je komfort jinačí, ale to je jiná otázka a určitě složitá i ve Vyškově. Ale led musím pochválit, ten se moc zlepšil, je vynikající. Je vidět, že tu mají novou rolbu a umějí to s ní," sdělil současný trenér mládeže v rámci klubu Kometa Úvoz Brno.

Jihomoravští druháci absolvovali ve Vyškově šestý krajský turnaj. Martin Tománek samozřejmě má přesnou statistiku, ale v souladu se záměrem svazu ji zveřejňovat nechce.

„Odehráli osmnáct zápasů. Ty pořádal svaz. Ještě jsme měli pět přáteláků a o Vánocích jsme byli na Vánočním turnaji v Břeclavi, kde jsme obsadili páté místo z osmi účastníků. I celková bilance je ten střed, tedy vyvážený počet vítězství a porážek. Ale jak už jsem řekl, nejdůležitější pro kluky je být na ledě. V kategoriích první až třetí třída trénujeme třikrát týdně, plus k tomu chodí na sobotní školu bruslení. V tomto věku se zaměřujeme hlavně na bruslení a vedení kotouče. Tréninková jednotka trvá zhruba hodinu. Je nás pět trenérů, takže si družstva rozdělujme na skupinky, ale můžeme se klukům věnovat i individuálně," dodal hlavní trenér druháků Tománek, který se svými kolegy samozřejmě rád přivítá další adepty nejrychlejší kolektivní hry na světě.

Škola bruslení

„Rodiče mohou své děti přivést na tréninky, ale prvním kontaktem může být právě škola bruslení, kterou pořádáme za podpory města Vyškova v průběhu školního roku vždy v sobotu od devíti do jedenácti hodin. Tady můžeme i zapůjčit veškerou výstroj. A máme samozřejmě zájem i o mladé krasobruslaře a krasobruslařky," doplnil předseda Městského bruslařského klubu Radim Doležel.