Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hokejový tým, to je druhá rodina, říká mladá reprezentantka Vozdecká

Vyškov /ROZHOVOR/ – Všechno to kdysi začalo tím, že se chtěla jen vyrovnat staršímu bratrovi. Jenže dnes už je sympatická Eliška Vozdecká stabilní členkou ligových týmů, ať už toho smíšeného z Kroměříže, nebo ryze ženského z Blanska. A co víc, už ví, jaký je to pocit hrát s lvíčkem na prsou proti nejlepším hráčkám světa. Talentovaná šestnáctiletá gymnazistka je tak jednoznačně jedním z nejvýraznějších „produktů" vyškovského hokeje posledních let, a to je ještě pořád na začátku kariéry. „Miluji tu hru, je to o kolektivu, hraje tam roli týmový duch," odůvodnila zasvěcení svého života sportovnímu dění na zimních stadionech.

6.4.2016
SDÍLEJ:

Hokejistka Eliška Vozdecká z Vyškova.Foto: Martin Mašek

Spojení hokej a něžná dívka ještě přeci jen není tak tradiční. Jak dlouho se mu věnujete a kdo vás k němu dostal?

Dělám ho už deset let, tedy od první třídy základní školy. A za to, že jsem u hokeje, můžu poděkovat bratrovi. Je to jen díky němu, tehdy hledal pro sebe nějaký sport a já jsem se jako malá mladší sestřička chtěla po něm ve všem opičit, takže jsem to zkusila taky. Taťka řekl, že můžu, tak jsem do toho šla.

A to bylo ve Vyškově?

Ano, brácha tady hrál do páté třídy, tedy jen chvilku, ale za tu dobu se vyšvihl velice dobře. A to mě vlastně do toho dostalo ještě víc. Říkala jsem si, že když může on, tak já taky. Že to prostě zvládnu.

Eliška Vozdecká
Věk: 16 let
Škola: Gymnázium Vyškov, osmileté studium (kvinta)
Týmy: HK Kroměříž – dorost, HC Cherokees Blansko, reprezentace ČR dívek do osmnácti let
Držení hole: levé
Výška: 168 cm. Váha: 63 kg
Vzor: nemá
Sen: účast na olympiádě

Co vás na hokeji, který v minulosti patřil hlavně mužům, tak láká? V čem je podle vás to kouzlo?

Těžko teď říct, ale je to asi hlavně kolektiv, nejsem tam na všechno sama. Je to o týmu, který drží při sobě, to je pak velká zbraň v zápasech a v turnajích. To mi ze začátku taky hodně pomohlo, nikdo mě z něj neodstrkoval. Kdyby mi třeba kluci nadávali a neměli mě rádi, tak bych asi u toho vůbec nezůstala. Teď je to taková druhá rodina.

Takže i váš hokejový začátek se odehrál ve Vyškově. Ale už jste jinde, proč?

Ano, ze začátku jsem hrála tady, tak nějak s bráchou, ale pak nějaké starší ročníky začaly odcházet a v tom našem nás najednou bylo hrozně málo. Někteří chtěli skončit nebo odejít jinam, tak pár lidí včetně mě se sebralo a začalo jezdit do Kroměříže.

Ale nejen Kroměříž je vaše působiště, není tajemstvím, že už máte své místo i v české reprezentaci.

Z toho mám velkou radost. České národní týmy žen, to jsou výběry do patnácti let, do osmnácti let a áčko. Já jsem začínala už v patnáctkách a je skvělé, že jsem se dostala i do výběru osmnáctek a rovnou na mistrovství světa. To probíhalo v lednu. Musím ale říct, že jsme neskončili moc dobře, až pátí. Nedopadlo to podle očekávání, myslím, že jsme medaili mohli získat.

Trochu lépe se dařilo stříbrnému českému dívčímu týmu na olympiádě mládeže. Vysvětlíte nám, co tam bylo za výběr?

To byla olympiáda mládeže od patnácti do osmnácti, ale hokejistky byly limitovány věkem do šestnácti let, tedy musel tam být ročník maximálně 2000/2001. Jely tak starší holky z patnáctek a doplnily je ty, co mají šestnáct a splňují ten ročník. Já už tam být nemohla, je to velká škoda. Prvně tam to omezení nemělo být, ale nakonec bohužel.

Vy jste si ale našla povedený náhradní program, zmíněné mistrovství světa osmnáctek, které bylo v Kanadě, přesně v St. Catarines u Toronta. Výsledek už jsme rozebírali, ale nabízí se, jestli jste se byli podívat na NHL?

Ano, byli jsme na zápase Toronta a Columbus Blue Jackets. Obrovská aréna, daleko větší než tady, čekali jsme skvělou atmosféru, ale trochu nás to zklamalo. Fanoušci to neprožívali, jak jsme si mysleli, že budou. Ale nemůžeme říct, že bychom se nudili. Celý ten pobyt v Kanadě stál za to.

Co váš hokejový oblíbenec nebo vzor? Je to Jaromír Jágr nebo někdo jiný?

Omlouvám se Jágrovi, omlouvám se i ostatním slavným českým hráčům, ale já žádného oblíbence nemám. Ani oblíbenkyni, víte, zase tak moc hokej nesleduji, já prostě hraji. Třeba když bylo mistrovství světa, tak to ano, to se podívám, byla jsem i v Praze na zápase s Německem, ale že bych se dívala nějak pravidelně přes rok, to ne.

Už jsme o tom mluvili, ale zajímavé je začínat jako mladá slečna v týmu s kluky. Jaké to vlastně tehdy bylo být s nimi v kolektivu. Převede se to i do osobního života, rozuměla jste si pak třeba víc s klukama než s holkama?

Určitě se to přesně tak projevovalo. Bavila jsem se víc s klukama než s holkama, byla jsem s nimi každý den několik hodin, takže jsme měli spoustu témat, potkávali jsme se hodně i ve škole, naše rodiny se taky znaly, chodili jsme na návštěvy, vznikl tam přátelský vztah. A musím říct, že to tak platí i doteď, i v Kroměříži to pořád funguje. Já osobně vlastně už hokej ani nepovažuji za mužský sport, je to už i ženský.

Hokejistka Eliška Vozdecká z Vyškova.Prozradíte nám něco o svém působení v Kroměříži? Jakou soutěž tam aktuálně hrajete?

Máme to tam teď docela složitější. Náš dorost je rozdělen na áčko, dvouročníky a béčko, trojročníky, kdy áčko hraje první ligu ml. dorostu a béčko hraje podobnou s dalšími týmy a snaží se ji vyhrát, aby postoupil příští rok do ligy staršího dorostu. Chceme, aby kluci, kteří na to už v příštím roce ročníkově nebudou mít, mohli hrát ve starším dorostu pořád v Kroměříži a nemuseli nikam dojíždět.

Takže ještě pořád je to smíšený celek, není tam žádné ženstvo, jak se dnes moderně říká?

No, žádné takové tam opravdu nemáme, takže pořád kluci a holky hrají spolu. V České republice už je ale i ženská soutěž, a to jak tady na Moravě, kde hraji za Cherokees v Blansku, tak pak i v Čechách. Vítězové potom jedou na finálový turnaj, takzvané final four, doplní to ještě Karviná a Slavia Praha. Tam se hraje o mistryně České republiky.

Když to shrneme, tak Kroměříž smíšený tým, ženské družstvo v Blansku, do toho národní družstvo. Musíte být v jednom kole, jak vypadá váš klasický den, dá se to zvládat dohromady ještě se školou?

Je to hodně náročné. Přijdu ze školy, udělám si jídlo, někdy se podívám rovnou i na učení, jedu na trénink, přijedu večer, pak kolem deváté snad ještě ta příprava do školy, to pak chodím spát hodně pozdě. Volného času moc nezbývá.

V čem vidíte svoji silnou a slabou hokejovou stránku? V čem je potřeba se zlepšit a co je naopak vaší devíza?

Já to na sobě sama nemůžu posoudit a hodnotit, to není správné, ale co slýchám od trenérů, rodičů, tak musím zlepšit střelu, bruslení prý není tak hrozné. A prý mám strašnou výhodu, že mám hlavu na pravém místě, jak říkají, tedy umím hokej číst.

Když není vzor, co takhle hokejový sen? Dnes už je třeba reálná i účast českého ženského týmu na zimních olympijských hrách, co vy na to?

No právě, to je přesně ono, tam bych se strašně moc chtěla podívat. To by byla neskutečná věc, takže to je můj velký cíl. Snad se mi to někdy povede.

Je vůbec pro blízkou budoucnost možné, aby se české ženy na olympiádu opravdu dostaly a sehrály tam s nejlepšími družstvy světa vyrovnané partie?

Je to možné, když se bude šlapat, nic se nepodcení, vyberou se opravdu ty nejlepší a vše se sejde, jak má, tak tam nejen náš tým může hrát, ale může třeba i zaútočit na medaile. Kanada a USA si teď už v podstatě vychovávají svoje vlastní protihráčky tím, že nabízí holkám z Evropy na hokejové stipendium studium u nich na vysoké škole.

A to vás neláká?

Strašně moc, to je jasné. Z reprezentace jsou tam teď tři holky, dvě v Kanadě, jedna v Americe, a možná půjde další. Chtěla bych to samozřejmě taky, ale nevadilo by mi i nabrat nějaké zkušenosti v Evropě, ve Švýcarsku, ve Švédsku. Přinejhorším, když mě vůbec nikde nebudou chtít, tak zůstanu taky (směje se, pozn. red.).

Tak hodně štěstí. Jako úspěšnou hokejistku z Vyškova se nelze nezeptat i na nový stadion ve Vyškově. Brzy se ho dočkáme, co si o tom myslíte vy?

Jelikož můj názor na stávající zimní stadion je, že se kymácí ve větru, tak jakákoli změna je k lepšímu. Bude to konečně dobré, že bude nový stadion. Může to přilákat víc lidí, možná bude nezvyk, že bude přeci jen menší, jen pro tři sta lidí, budou tam tak nějaká omezení a to je škoda. Navíc je tu i nevýhoda, že budou všichni rok a půl bez ledu, hráči si budou muset hledat něco jinde. Ale když bude nový stadion, můžeme aspoň do budoucna uvažovat o tom, že ve Vyškově vyroste nějaký dobrý tým.

A co rituály hokejistů a sportovců vůbec, máte nějaké? 

Ne, na to já moc nejsem, spíš mi vadí, když na to někdo moc dbá. Chápu, že chce být v klidu, ale nesmí se to přehánět. Myslím, že u mě je nejdůležitější, jak se ten den chytnu. Tedy jestli se mi povede první přihrávka, nebo jak se cítím při rozcvičce, od toho se pak odvíjí celý můj zápas a výkon na ledě. To je hodně důležité.

Někteří možná dělají psí kusy i kvůli víře v ochranu před zraněními. V hokeji jsou dost častá, nebojíte se, že vás na tom ledě někdo zničí?

Je to tvrdý sport, to máte pravdu. Ta možnost zranění tam vždycky je, ale to je ve všech sportech. Přesto to stojí za to, miluji týmového ducha, a že držíme při sobě. Spoluhráčka dá gól a celý tým jásá, prožíváme to spolu. Těžko říct, co je úplně nejkrásnější, prostě asi všechno. Na zranění se nesmí myslet.

Když nevyjde vytoužené stipendium spojené s hokejem, co máte v plánu? Co dál studovat a dělat?

To je to nejhorší, já zatím vůbec nevím. Jako první si ale teď chci udělat nejnižší stupeň trenérské licence, tedy céčko. Třeba na novém zimním stadionu ve Vyškově v budoucnu vyroste nějaký pořádný ženský celek a já budu u toho.

Autor: David Mach

6.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na Borise Trávníčka před šesti lety spadl při exkurzi náhrobní kámen na židovském hřbitově v Rousínově. Základní škola Rousínov musí poškozenému zaplatit necelých devět milionů korun. Rozsudek není pravomocný.

Spadl na něj náhrobek a zůstal na vozíku. Rousínovské škole hrozí i exekuce

Ilustrační foto

Teplý říjen na jihu Moravy. Na třech místech padnul více než padesátiletý rekord

Kotli se rozbila regulace. Obec opraví celou kotelnu

Habrovany – Starou kotelnu bývalého obecního úřadu opravují v Habrovanech. „Kotel je přes dvacet let starý, rozbila se u něj regulace,“ uvedl starosta Radoslav Dvořáček.

Otrava metanolem: kauza se znovu vrací k soudu v Hodoníně

Brno – Už dvakrát odcházeli čtyři obžalovaní v metanolové kauze od Okresního soudu v Hodoníně jako nevinní. Krajský soud v Brně ve čtvrtek rozhodl, že se tam vrátí i po třetí. „Věc se vrací soudu prvního stupně,“ potvrdil předseda senátu Adam Kafka. 

AKTUALIZOVÁNO

Vnuk Alfonse Muchy neuspěl s odvoláním. Epopej patří Praze

Praha, Moravský Krumlov - Cyklus Slovanská epopej patří Praze, nikoliv rodině jeho autora Alfonse Muchy. Skutečnost ve čtvrtek potvrdil pražský městský soud, který zamítl odvolání Johna Muchy. Ten bude ve sporu pokračovat. „Podám dovolání k nejvyššímu soudu,“ oznámil malířův vnuk. Pražští galeristé monumentální cyklus vystaví napřesrok v pražském Obecním domě. Sály stále nabízí i Moravský Krumlov.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

Praha – Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při závěrečné předvolební superdebatě. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení