Před několika dny se uzavřel letošní premiérový ročník Jihomoravské ligy přípravek v minihokeji. Organizoval ji vyškovský Městský bruslařský klub a vyhrál ji místní klub Žraloci. A už teď je jisté, že se příští rok uskuteční pokračování ligy. „Je to na devětadevadesát procent. Stejně tak je pravděpodobné, že soutěž dozná změn,“ uvedl Karel Gamba, člen bruslařského klubu a zároveň vedoucí žraločího mužstva prvních tříd.

Podle jeho slov totiž měla jinak úspěšná liga i řadu chyb. „Asi největším problémem bylo, že byla pro hráče od předškolního věku po třetí třídu. Rozdíly tak občas bývaly obrovské,“ popsal Gamba. Příští rok by se Jihomoravská liga měla hrát ve dvou skupinách. V elitní skupině A by mezi sebou bojovaly týmy složené z druháků a třeťáků, v B skupině pak mužstva s žáky prvních tříd a předškoláky.

Uvažuje se i o změně herního systému. Doposud se soutěž hrála turnajovým systémem. Každý z pěti zúčastněných týmů pořádal jeden turnaj, na němž se podle rozlosování odehrávaly zápasy ligy. Mužstva si tak nakonec připsala každé dvacet odehraných utkání.

Příští rok však možná přijde změna, kdy se bude hrát klasickým způsobem jednou týdně systémem doma – venku. „Taková změna však ještě záleží na dohodě mezi kluby. Budeme se snažit hrát tak, aby to stálo zúčastněné co nejméně peněz,“ popsal Karel Gamba.

Právě zvolený herní systém může výrazně ovlivnit i počet účastníků soutěže. „Zatím má zájem zhruba deset celků, musí to však pro ně být únosné,“ vysvětlil Gamba.

Jihomoravská liga přípravek v minihokeji se u účastníků setkává s nadšením a láká nové celky, Český svaz ledního hokeje k ní však je mnohem skeptičtější. Soutěž, v níž hrají děti do třetí třídy o body a nakonec válčí v play off, je údajně proti jeho koncepci. Podle ní by malé děti měly hrát nebodované turnaje, protože je tlak na výhru zbytečně stresuje.

Karel Gamba se svými spolupracovníky však funkcionářům svazu oponuje. „Nechceme jít proti svazu, ale s těmito názory nesouhlasíme. Naopak si myslíme, že žáky mnohem více stresuje, když nejsou zvyklí hrát o body a najednou to na ně všechno spadne ve čtvrté třídě,“ vyjádřil postoje organizátorů ligy vyškovský činovník.