Měli výhodu domácího prostředí, přesto byli skromní. Proti nejtěžšímu možnému soupeři se chtěli otřepat z předchozí výsledkové tragédie a uhrát slušný výsledek. Svůj plán překročili, sahali po bodu, i když marně.

Předvánoční víkend ve Vyškově zpestřil mimo jiné i poslední letošní zápas týmu MBK v krajské lize jižní Moravy a Zlína. Svišti už v tradičním termínu sobota, sedmnáct hodin, přivítali soka s postupovými ambice. Přijelo vedoucí Uherské Hradiště.

Domácí tak před zápasem nemířili nikterak vysoko. Zvlášť, když se k utkání sešel kromě stabilní dvojice brankářů pouhý tucet hokejistů. Úkol tak zněl trochu si udobřit příznivce a zvednout sebevědomí po ukrutném debaklu z minulého kola 2:12 v Uherském Brodu. „Převládaly smíšené pocity. Byl to domácí zápas, takže jsme chtěli bodovat, to samozřejmě. Ale šlo i o to nedostat velký příděl. Věděli jsme, že zápasy doma jsou vždy jiné než venku, ať už v jakémkoli týmovém složení,“ uvedl trenér MBK Igor Apostolidis. Možná i on ze střídačky nevěřícně zíral, s jakou chutí se jeho skvadra do hostů zakousla. K vidění byl vyrovnaný úvod a v půli první třetiny přišel dvojitý zásah Svišťů. Nejprve Hökl a pak Richard Němec se postarali o nečekaný náskok.

Jenže vyškovskou radost rázně utnula hostující opora Andrýsek. Kapitán potvrdil svou pověst lídra a zvedl své zaskočené spoluhráče dvěma precizními individuálními akcemi. „Víme o jeho kvalitách, ale o osobní obraně jsme neuvažovali. Prostě jen hrát ze zajištěné obrany s jedním napadajícím hráčem,“ prozradil domácí kouč. Výpadek jeho svěřenců ještě do přestávky využil mezi kruhy volný Schuster a vyškovský skvělý úvod přišel vniveč. „Nedokážu si to vysvětlit. Stalo se nám to už několikrát. Dostaneme dva, tři góly během několika minut. To rozhoduje,“ dodal.

Pokračování ovšem nepřineslo vyškovský útlum a uherskohradišťskou dominanci. Vyškovská „dvanáctka“ držela s favoritem krok herně a po druhé bezgólové, ovšem nikoli nezajímavé třetině, i srovnala. Zkraje závěrečné části vymetl všechny pavučiny z rohu hostující brány Dobeš. Jenže ani to na bod nestačilo. Rychlou hostující souhru zakončil Žaluda a o dvě minuty později, když Vyškov nedotáhl do vyrovnání situaci tři na jednoho, se trefil Boháč.

Domácí ještě dokázali díky dobré práci Hökla snížit Dobešem, v závěru odvolali i gólmana, ale marně. Hosté uhájili výhru 5:4. „Abych řekl pravdu, přijeli jsme si pro výhru a nečekal jsem, že se bude rodit tak těžce. Po obratu v první třetině jsme měli odskočit, ale nestalo se. Vyškovští i ve dvanácti lidech fungovali kompaktně, odvedli dobrý výkon, zvlášť Němec nám dělal problémy. Proto jsme za výhru moc rádi,“ pochválil soupeřův výkon trenér vítězů Petr Sakrajda.

Vyškovské hřála předvedená hra, avšak nebyli daleko od remízy. „Chybělo sedm hráčů z prvních dvou formací. Bylo to znát, ale zvládli jsme to velmi slušně. I tak ale škoda, mohlo to být veselejší,“ uzavřel Apostolidis.

Krajská liga mužů: MBK Svišť Vyškov – HC Uherské Hradiště

7.45 Hosté mohli jít do vedení: střelu od modré tečoval Boháč, Janků byl na místě.

8.04 Obrovská šance Svišťů: po zblokované střele nezvládl dorážku do prázdné brány Jaroslav Skácel. Jeden z beků zachránil na poslední chvíli.

10.49 1:0 – Hökl. Vyškovští favorita zaskočili: Šebela po najetí do pásma přepustil Höklovi, ten objel obránce a švihem otevírá skóre.

12.24 2:0 – R. Němec. Hosté se nestačí divit: po tutovce Hedvika se dostal k puku za bránou střelec úvodního zásahu, našel správný okamžik k oslovení Němce a ten bekhendem zvyšuje.

12.40 2:1 – Andrýsek. Obrovské nadšení domácích fandů ztlumil okamžitě po rozehrání Andrýsek. Kapitán Hradiště prošel po straně až před Janků a zakončil přesně.

15.30 2:2 – Andrýsek. Kapitán hostů uklidňuje svůj tým: po zbytečném faulu vyškovského R. Němce přichází vyrovnání. Chybu při vyhození MBK využil zatím nejlepší hráč zápasu, v klidu si najel do ideální pozice a prostřelil brankáře.

16.26 2:3 – Schuster. Obrat je dokonán akcí jako z učebnice hokeje: Sladký po najetí do útočné třetiny předvedl ukázkový „tandem“ na Schustera a ten mezi kruhy pro vhazování neměl s Janků slitování.

22.46 Pochylý po nedůrazu vyškovské defenzivy pálil zblízka, Janků zasáhl. Hru přerušila posunutá brána.

24:59 Příliš prostoru dostal hostující Barák. Kluzištěm prolétl jako nůž máslem a křížný pokus zastavil beton strážce vyškovské branky.

31.28 K bekhendovému pokusu se dostal domácí Dobeš, přišly i dorážky. Hostující gólman Oharek se štěstím zalehl puk.

35.47 Domácí špatně střídali: několik dnešních diskutabilních výměn vyškovských formací vyústilo v odpískání většího počtu hráčů na ledě. V přesilovce hosté rozpoutali před brankou Svišťů doslova peklo, ale bez výsledku.

40.41 3:3 – Dobeš. Stadion burácí nadšením: stojící puk za bránou vybojoval Šebela, ihned našel Dobeše a ten nehlídán v pohodě zavěsil. Začíná se od začátku.

45.06 3:4 – Žaluda. Hradiště opět vede. Nahrávku zpoza branky využil z první Žaluda.

47.29 3:5 – Boháč. Platí nedáš, dostaneš: Vyškov měl k dispozici brejkovou situaci tři na jednoho, ale pohrdl jí a z protiútoku trestal Boháč. Jeho rána byla tečována, ale doklouzala do sítě.

55.18 4:5 – Dobeš. Svišti stále žijí: skvělou práci odvedl na buly v útočném pásmu stojící Hökl. Získal puk, před bránou našel Dobeše a ten udělal ze závěru zápasu drama.

58.38 Svišti si vzali time out a na led se vrátili v šesti lidech.

60.00 Vyškovská powerplay už k žádné větší šanci nevedla, na druhé straně hosté několikrát trochu laxně netrefili opuštěnou branku.

Vyškov 4:5 Uherské Hradiště

Třetiny: 2:3, 0:0, 2:2.
Branky: 11. Hökl, 13. R. Němec, 41., 56. Dobeš – 13., 16. Andrýsek, 17. Shuster, 46. Žaluda, 48. Boháč
MBK Svišť Vyškov: Janků – Lošek, Provazník, Tománek, Florián – Dobeš, Šebela, Hökl, R. Němec, Tobiáš, J. Skácel, L. Skácel, Hedvik.
HC Uherské Hradiště: Oharek – Stašek, Horsák, Sladký, T. Kartusek, Pochylý – Šupka, Pšeka, Andrýsek, Schuster, Boháč, Gajdošík, V. Kartusek, Barák, Žaluda.
Diváci: 133.