Uherský Ostroh - Není v našich končinách obvyklé, aby hostům, kteří seberou domácímu týmu vítězství, domácí publikum zatleskalo. Hokejovým Svišťům Vyškov se této neobvyklé pocty dostalo na ledě Uherského Ostrohu.

V utkání čtrnáctého kola krajské ligy tam vyškovští hokejisté vyválčili bod za remízu 2:2, když ještě po druhé třetině prohrávali 0:2. „Hokej je v Uherském Ostrohu určitě sportem číslo jedna a zápas s námi sledovalo skoro šest set diváků. Když vidělo, jak torzo našeho mužstva v závěru bojuje, opravdu mu většina přítomných po závěrečné siréně zatleskala. To se hned tak nevidí. Ale bylo to naprosto zasloužené,“ popsal závěr zápasu sekretář a manažer klubu Karel Gamba.

Přitom domácí tým byl velkým favoritem. V tabulce je čtvrtý a pošilhává minimálně po kvalifikaci o druhou ligu. Navíc hosté opět nastoupili s torzem družstva a zápas odehráli v jedenácti lidech. Zdravotní lapálie totiž stále neberou konce. Ke zraněným Moučkovi a Špondrovi se přidal i Skácel. Z pracovních důvodů nemohli nastoupit ani Šebela s Tománkem a, bohužel, do konce ledna bude chybět disciplinárně potrestaný Němec. Proti Vyškovu hovořila i dosavadní bilance s týmy ze Slovácka. Do tohoto zápasu to bylo pět prohraných utkání s hrozivým skóre 12:37. Měl být tedy snadným soustem.

Samotné utkání se také vyvíjelo podle papírových předpokladů a hosté většinou byli po velikým tlakem domácích. Ti šli v první třetině zaslouženě do dvoubrankového vedení a nic nenasvědčovalo možnému obratu. Jenže Svišti neskládali zbraně a v jejich brance se skvělým výkonem zaskvěl gólman Lukáš Janků. Zejména ve druhé třetině a v závěru zápasu doslova čaroval. Svišti se většinou bránili a neměli moc šancí. Ale nevzdali to a mohou se radovat ze zisku cenného bodu. Navíc v závěru za nerozhodného stavu mohli ze tří brejkových akcí zápas dokonce rozhodnout ve svůj prospěch.

„Klukům děkuji za obrovské nasazení, bojovnost a hlavně dodržování taktických pokynů. Vydali se ze všech sil. Díky tomu jsme i na dvě pětky dokázali vydržet do konce a uhrát důležitý bod. Výtečně zachytal Lukáš Janků, a to ostatním strašně pomohlo. V Uherském Ostrohu je vždy vynikající a objektivní publikum a stejně tomu bylo i v zápase s námi, i když všichni čekali jasné domácí vítězství. Věřím, že nás to před dalším důležitým utkáním psychicky zvedne,“ zhodnotil zápas trenér Igor Apostolidis.

V obrat věří i nejlepší muž zápasu Lukáš Janků. „Nevím, čím to bylo, že jsme s týmy ze Slovácka hráli tak špatně. Ale snad se to tímto výsledkem prolomilo a konečně už přijde série našich lepších výsledků. Věřím, že už v sobotu proti Velké Bíteši. Ale je pravda, že máme velkou marodku a potřebovali bychom hrávat v početnějším složení,“ řekl Janků a svoji zásluhu na cenném bodu rozdělil i na své spoluhráče. „Bylo to hlavně zásluhou kolektivního výkonu a velké snahy celého mužstva. Já jsem to jenom tak nějak završoval,“ konstatoval skromně.

Po minutách:
1.36 První gólová příležitost domácích končí těsně nad hostující brankou. Tobiáš ztratil puk na vlastní modré a Kučera netrefil odkrytou polovinu branky.
4.01 Domácí fanoušci už zvedají ruce: Zalubil ze dvou metrů míří přesně k tyči, jenže Janků zázračně zasahuje.
5.32 První pokus Svišťů. Horáček vystihl rozehrávku domácích, míří do připraveného Valúcha.
9.22 - 1:0 – Kučera. Ve své první přesilovce Vyškov chybuje při rozehrávce a Němčický přesným pasem vyšle Kučeru do brejku. Ten z prostoru kruhů překonává tvrdou bombou hostujícího gólmana.
12.34 Po přesilovkové kombinaci střílí dvakrát Frolek a jednou Němčický. Janků však všechny tři pokusy dobře viděl a vyrazil je do rohu.
15.07 Mikeš v šanci nedokázal bekhendem dostatečně zvednout puk. Valúch si s jeho pokusem snadno poradil.
17.50 - 2:0 – Zalubil. Po chybě Floriána se k puku dostal Frolek. Nádherně zpoza branky našel úplně nekrytého Zalubila a ten zvýšil.
20.53 Svišti mohli snížit: Hökl však Valúcha mezi betony nepokořil.
25.48 Obrovská šance domácích přinést do svých řad klid končí ve výstroji výtečného Janků. Vítoslavský s Němčickým se sami ženou na branku Vyškova. Janků s pomocí tyče drží tým ve hře.
28.54 Svišťům nejdou přesilovky: Floriánovu přihrávku na modré vystihl Němčický, kontra útok tři na jednoho končí pod tělem Janků.
31.24 Domácí jsou v drtivém tlaku: na hosty se valí jeden útok za druhým, Janků během minuty pětkrát zasahoval.
35.45 Ani další přesilovka hostům nevyšla, navíc hosté zapomněli na hráče z trestné lavice. Nevídal předložil Němčickému a ten trefuje tyč.
41.16 - 2:1 – Hedvik. Jiskra naděje pro hosty: Hökl předložil přihrávku Hedvikovi a ten nikterak prudkou střelou pokořuje Valúcha.
43.52 - 2:2 – Horáček. Neuvěřitelné se stává skutkem: Dobeš vystihl chybu domácích v rozehrávce a Horáček v brejku z nulového úhlu překonává Valúcha.
44.54 Uherský Ostroh mohutně povzbuzován se tlačí do prostoru před brankou hostů. Tam však operuje vynikající Janků s obětavou, ale už stabilně přetíženou hostující obranou.
46.03 Domácí mají šanci rozhodnout. Za hákování míří na trestnou lavici Dobeš. Výtečně sehraná přesilovka však gól neznamená. Tribuny žasnou, co se dá chytit, respektive zahodit.
51.02 Horáček vystihnul přihrávku Frolka a v nájezdu byl zahákován. Hosté využívají přesilovku spíše k odpočinku.
54.58 Janků doslova čaruje: Tribuny opět zvedají ruce, ale Zalubil jen kroutí hlavou.
57.56 Vyškov hraje dobře takticky: drží puk na svých hokejkách a pak jednoduše vyhazuje do středního pásma,v nouzi na zakázané uvolnění.
58.59 Domácí v zoufalém tlaku ještě ostřelují branku, Janků ovšem dnes exceluje.
60.00 Je konec, Svišti mají nečekaný bod, za nějž je oceňuje i pětistovka domácích fanoušků.
Hokej Uherský Ostroh 2:2 MBK Svišť Vyškov
Branky: 10. Z. Kučera, 18. Zalubil – 42. Hedvik, 44. Horáček. Vyloučení 7:7, bez využití, oslabení 1:0, střely 56:23, diváků 553. Třetiny: 2:0, 0:0, 0:2
Uh.Ostroh: Valúch – Frolek, Vaněk, Nevídal, Jurásek, Klauda, Uherek, Němčický, Zalubil, Tóth, Z. Kučera, Rapant, Kolář, Vitoslavský, Ťok, R. Kučera.
Vyškov: Janků – Provazník, Lošek – Florián, Tobiáš – Mikeš, Dobeš, Horáček – Němec, Hökl, Skácel – Hedvik