Ovšem uplynulou sobotu tomu bylo jinak. Sešli se totiž ti, kteří právě ve Vyškově sportovně vyrůstali. A to pod taktovkou jediného muže. Opravdové trenérské legendy Emila Pilouška. Ten před několika lety tragicky odešel koučovat do hokejového nebe, ovšem nechal tu stovky mužů a chlapců, kterým vštěpil základní dovednosti nejrychlejší kolektivní hry a nejen to. „Myslím, že není třeba k tomuto jménu cokoli dodávat. Jednoduše pan trenér s velkým P a hlavně skvělý člověk, který nás formoval i po lidské stránce,“ připomenul výjimečnost osobnosti pořadatel sobotního dne Petr Přikryl.

Za vším je Piloušek

Celodenní program měl název „Turnaj odchovanců vyškovského hokeje trénovaných Mgr. Emilem Pilouškem“. Ve slavnostním duchu se neslo už čestné buly minutu před osmou ranní, které společně vhodili manželka zesnulého trenéra Alena Piloušková a starosta města Karel Goldemund.

V sestavách přítomných týmů, rozdělených podle ročníků narození, se pak objevili i příbuzní pana Pilouška. Ten zřejmě nejznámější, prvoligoví hráč Jakub Čuřík, ale dorazit nemohl. „Je to fajn, že se všichni kluci takhle sejdou, pořádně si zahrají a zavzpomínají na dědu. Když se podobná věc bude konat každý rok, budeme moc rádi. Jen já letos nemohl, měl jsem jiné neodkladné povinnosti. Moc mě to mrzí, příště už si to nenechám ujít,“ řekl Čuřík.

A jak to vlastně na stadionu tedy vypadalo? Osm mužstev mělo na svých soupiskách vždy kolem patnáctky hráčů a většina z nich se objevila i na ledě. „Každý mančaft měl aspoň dvanáct jmen, takže s tím nebyl žádný problém. Je to dobrá účast na to, že to bylo docela v pozdním termínu, příští rok vybereme nějaký dřívější. Zkusíme pozměnit i systém turnaje, nasazování do skupin a tak. Necháme to na hráčích, jak se k tomu kdo vyjádří, a vyladíme to,“ slíbil Přikryl.

Letošní systém nachystal pro každého možnost hrát čtyři zápasy. Ve čtyřčlenných základních skupinách se bojovalo každý s každým a pořadí určovalo přímo nasazení do duelů o konečné umístění. Finále tak hráli neporažení, ze skupiny A ročník 1974–1975 a ze skupiny B nejmladší výběr, tedy ti, co mají v občanském průkazu u data narození letopočet 1995 nebo 1996.

Mládí vpřed, dalo by se říct. Vyhrálo jasně 4:1, třetí příčku ukořistil ročník 76–77 po výhře 4:2 nad o čtyři roky mladšími kolegy. „O vítězství ale zas tolik nešlo. Myslím, že všichni byli spokojení a to je hlavní. Nikdo se nezranil, šrám utrpěl jen jeden kluk mimo led od odraženého puku, ale je v pořádku. Večer jsme měli neoficiální tiskovku v bufetu na stadionu, sešlo se tam spousta lidí, vše vyšlo, jak mělo,“ zhodnotil šéf organizace.

Výsledky:

Skupina A: 1. Ročník 74–75 5 b., 2. Ročník 72–73 4 b., 3. Ročník 73–74 2 b., Ročník 72 a starší 1 b.

Skupina B: 1. Ročník 90–95 6 b., 2. Ročník 76–77 4 b., 3. Ročník 78–79 2 b., 4. Ročník 81–85 0 b.

Finále: Ročník 74–75 – Ročník 90–95 1:4.

O 3. místo: Ročník 72–73 – Ročník 76–77 2:4.

O 5. místo: Ročník 73–74 – Ročník 78–79 3:5

O 7. místo: Ročník 72 a starší – Ročník 81–85 0:4

Vítězná sestava: Petr Matoušek, Matyáš Mytiska, Jiří Václavík, Michal Zezula, Petr Zezula, Michal Pospíšil, Jakub Tomek, Martin Pečenka, Jaromír Matoušek, Dominik Novotný, Roman Skácel, Lukáš Skácel, David Hedvik, Jakub Jonák, Jan Jonák, Daniel Trnavský.