Zmíněný muž měl uloženo v příkazním řízení celkem 145 tisíc korun, ale nezaplatil nic. Dvakrát ho strážníci předávali policistům pro podezření ze spáchání trestného činu, pětkrát s ním musela hlídka do protialkoholní záchytné stanice.

Dalším podobným případem je třiačtyřicetiletá žena, u níž je primárním problémem alkohol. „Za poslední čtyři měsíce strážníkům někdo dvanáctkrát nahlásil, že někde leží. Dvakrát si její stav vyžádal převoz do nemocnice, čtyřikrát s ní hlídka musela vyrazit do protialkoholní záchytné stanice. Dvakrát s ženou strážníci řešili přestupky proti majetku,“ stálo v tiskové zprávě.

Již známou postavou je ve městě pro strážníky také dvaapadesátiletý muž. Za poslední čtyři měsíce jim někdo sedmkrát volal, že dotyčný někde polehává, zatímco čtyřikrát si jeho stav vyžádal přítomnost zdravotníků. Většinou měl přes tři promile alkoholu v dechu. Stejně jako v předešlých případech ani tento muž nemá trvalé bydliště ve Vyškově.

S nepřizpůsobivými lidmi se opakovaně potýkají ve Vyškově policisté i strážníci, je to však problém napříč republikou. „Nějaké vymáhání je prakticky téměř bez výsledku. Bohužel s takovou skupinou obyvatel se legislativa nedokáže popasovat. Vyškované pak opakovaně volají strážníky, ti zasahují u stále stejných událostí, které jsou každopádně v přestupkové rovině. Takže s mizivým výsledkem,“ upozornil starosta města Karel Jurka.

Auto skončilo v potoce u státní silnice I/50 poblíž Bučovic.
Komplikace na I/50. Auto v potoce a dva zranění. K Bučovicím jeli záchranáři

Zároveň prohlásil, že dotyčný se v takových situacích k přestupkové komisi ani nedostaví. „Taková je realita, tak to bohužel je,“ konstatoval Jurka.

Nepřizpůsobiví lidé se pohybují na Masarykově náměstí, v Dobrovského ulici, postávají u obchodních domů, pokoušejí se přespávat v nemocnici. „Bez legislativních změn se situace nezlepší. Zavolá nás ostraha některého z hypermarketů, že nachytali někoho při krádeži alkoholu. Znovu se pohybujeme v přestupkové rovině. Dotyčný dostane na místě pokutu, kterou ještě před hlídkou zmačká a zahodí,“ popsal modelovou situaci velitel vyškovských strážníků Petr Sedláček.

Jen přibývají položky do registru

V jiném případě mohou dostat oznámení třeba o povalujícím se opilém muži. „My nebo lékař rozhodneme o převozu na protialkoholní záchytnou stanici. Vyřešíme tím aktuální problém, ale ve výsledku je to naprosto neúčinné, protože po vystřízlivění je dotyčný v ulicích města zpět. A samozřejmě převoz do Brna a samotný pobyt na záchytce něco stojí, vymáhání nákladů je přitom prakticky bez výsledku,“ vysvětlil Sedláček.

Do registru přestupků tak jen přibývají další položky. „Můžeme je pokutovat neustále, ale nikomu se nic nestane a my s tím máme pouze problémy,“ doplnil velitel.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kurz základní přípravy ve Vyškově. Podívejte se, jak funguje

Zdroj: facebook Tankista Oficiální

Někdy přitom dotyčný své chování přežene a dopustí se trestného činu. „Automaticky to ale neznamená, že skončí ve výkonu trestu odnětí svobody. U soudu může dostat například peněžitý trest, veřejně prospěšné práce, podmínku nebo například ústavní ochranné léčení, které ovšem kapacitně nedostačuje zvyšujícímu se počtu pacientů, takže dotyčný jednoduše čeká na místo a zůstává nám na ulici,“ připomněl Sedláček.

Podobní lidé tak zaměstnávají policisty a případně i zdravotníky, kteří mohu být potřeba jinde. „Podobné problémy řešíme prakticky každou poradu. V mnoha ohledech je to demotivující a ubírá to síly. Strážníci vyrážejí ke stále stejným událostem a jejich práce je v těchto případech neefektivní,“ dodal starosta Jurka.