Důvodem je dřívější blízké přátelství s její bývalou osobní asistentkou. Ta měla z bankovních účtů České obce sokolské po čtyři roky neoprávněně odvádět na vlastní konta desítky milionů korun. Za ně si posléze pořizovala luxusní kabelky, šperky i hodinky, přestože byla kvůli dřívějším milionovým podvodům v insolvenci.

Poté, co se v lednu na její činy přišlo, si žena vzala život. A to přímo v Tyršově domě, kde sokolská obec sídlí. „S policisty maximálně spolupracujeme. Vše zřejmě nasvědčuje tomu, že se jedná o selhání jedince, který pomocí profesionálně zfalšovaných dokumentů podvedl banku i naši organizaci. Nad důmyslností podvodu i kvalitou falzifikátů se pozastavovali i vyšetřovatelé,“ uvedl nedávno mluvčí České obce sokolské Radek Smekal.

Jak velkou částku někdejší osobní asistentka starostky Sokolů Hany Moučkové na své bankovní účty převedla, není jasné. Její výši však policisté prozatím odhadují na čtyřicet milionů korun. Podle mluvčího sokolské obce Smekala není standardní financování spolku ohrožené.

„Nyní prověřujeme všechny aktivity pachatelky, jsme v kontaktu s právními zástupci, bankou, ale také s kriminalisty. Je jednoznačné, že se jednalo o profesionální podvodnici, která byla s to obejít všechny kontrolní mechanismy,“ doplnil Smekal s tím, že se v organizaci chystá interní audit pro zdokonalení kontrolních mechanismů za účelem zvýšení ochrany.

Vedení svolalo mimořádné jednání

Kvůli aktuální kauze navíc nejvyšší vedení Sokolů svolalo na první polovinu března mimořádné jednání, a to za účasti zástupců regionálních žup. Ty jsou takzvaným spojovacím článkem mezi ústředím České obce sokolské a konkrétními tělocvičnými jednotami.

„Rozeslala jsem dopis jednotám v župě, na jehož základě jsme se shodli na tom, že budeme požadovat odstoupení starostky Moučkové z funkce,“ podotkla starostka Sokolské župy Slovácka Sylva Novotná. Lokální organizace zahrnuje tělocvičné jednoty z obcí na Břeclavsku a Hodonínsku, a to včetně okresních měst.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pohádková zábava na jihu Moravy. Na Cosplese tančili klauni i elfové

Zdroj: Deník/Sabir Agaralov

Zesnulou asistentku označila za dobrou manipulátorku. „Asi v tom byla zběhlá, když nikomu nepřišlo zvláštní, že jezdí na drahé dovolené, kupuje si nákladné věci a přitom je sama v insolvenci. Při uchovávání peněz musí rozhodně nastat lepší kontrolní mechanismus,“ upozornila Novotná.

Další jihomoravští starostové sokolských žup jsou ale v hodnocení prozatím zdrženliví. Část z nich chce stanovisko k možnému odvolání starostky sokolské obce Hany Moučkové z funkce prezentovat teprve po schůzi se zástupci jednot. „Svolal jsem jednání, kde se na závěrech konkrétněji dohodneme. Já sám teprve čekám na všechny informace, abych si mohl vytvořit vlastní názor,“ řekl Deníku starosta Sokolské župy Jana Máchala Radek Bukovský.

Organizace má tradici dlouhou přes 160 let

Obdobně reagoval i starosta Sokolské župy doktora Bukovského, která soustřeďuje zejména obce na Vyškovsku. „Z mého pohledu je situace velmi nešťastná, sledujeme ji, ale nerad bych nyní předjímal, s jakým rozhodnutím jako župa na mimořádný výbor pojedeme,“ nechal se slyšet starosta Jakub Gottvald.

Nejinak vidí aktuální situaci starosta Sokolské župy Pernštejnské Jan Sláma. Ta zahrnuje některé tělocvičné jednoty z Blanenska. „Do mimořádné schůze je ještě dost času. Využijeme jej k tomu, abychom se se zástupci jednot shodli na konkrétním stanovisku. Jsem dost starý na to, abych nečinil unáhlená rozhodnutí,“ vysvětlil Sláma.

Prohlédněte si mapy, kterých úseků se dotknou letošní opravy silnic v Jihomoravském kraji.
Velký přehled letošních oprav silnic a mostů: podívejte se, co čeká Vyškovsko

O dalším osudu starostky České obce sokolské Haně Moučkové tak zřejmě členové rozhodnou na celostátní schůzi devátého března. Samotná organizace má více než sto šedesátiletou tradici a je nejen největším, ale současně nejúspěšnějším tělocvičným spolkem.