VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

24.9.2016

Vyškovský rodák a producent tentokrát do města přiváží drama

Vyškov – Absolventský film studenta FAMU, který měl premiéru loni v karlovarské soutěži v sekci Na Východ od Západu, se v sobotu představí i vyškovským divákům. Drama Prach Víta Zapletala přijede do kina Sokolský dům představit producent snímku a vyškovský rodák Radim Procházka. „Oslovil mě, zda bych mu v nějakých věcech neporadil, postupně jsem se stal producentem, protože mě talentovaný tvůrce zaujal. Nakonec se podařilo drama dostat do běžné distribuce. Dokonce už spolu připravujeme jeho další film," prozradil rodák z Vyškova.

16.9.2016

OBRAZEM: Vyškovským kinem se rozléhal sborový zpěv maďarského sboru

Vyškov – Tradičně to býval hlavně hřbitovní kostel. Letos se mezinárodní festival dětských pěveckých sborů ZpívejFest, který se od neděle odehrává ve Vyškově, přesunul také do Sokolského domu. Právě jeho sál ve čtvrtek dopoledne rozezněly hlasy členů Pěveckého sboru Gymnázia Zoltána Kodálye z maďarského Székesfehérváru, který zazpíval bez hudebního doprovodu.

16.9.2016

Letní kina překvapila, diváci slyší na české filmy

Vyškovsko – Zatímco na vztahovou komedii o manželském diktátorství Teorie tygra zavítalo v srpnu pro letošek ve Vyškově rekordních 175 diváků, na Štěpána a Kendyho v nejnovějším díle „básnické hexalogie" přišli do areálu vyškovského pivovaru pouze dva milovníci vlnícího se plátna. „Přesto obecně nejvíc navštěvované byly české filmy bez rozdílu žánru. Promítali jsme komedie i třeba hororově laděnou Polednici," zmínil za vyškovské kino Sokolský dům Pavel Procházka.

15.9.2016

AZ-kvíz má novou dekoraci, pořad brzy oslaví 20 let

Brno /FOTOGALERIE/ – Festina lente je latinské přísloví. Jaký zní český překlad? Touto otázkou pod políčkem třináct s písmeny SP odstartovalo ve středu v Líšni natáčení 145. dílu vědomostní soutěže AZ-kvíz. Brněnské studio ho v premiéře odvysílá 26. října. Televizní soutěž uvidí diváci na obrazovkách po osmi letech z nové dekorace, s novou vnitřní grafikou i znělkou. Moderátoři a pravidla hry zůstávají stejné.

14.9.2016

OBRAZEM: Čtenáři ve Vyškově vzpomínali na olympionika Hudce. Při křtu knihy

Vyškov – Největšího triumfu dosáhl na olympiádě v Berlíně roku 1936. Tehdy získal zlatou medaili za cvičení na kruzích, jeho mistrovským kouskem byl rozpor střemhlav. Při příležitosti osmdesátého výročí úspěchu Aloise Hudce, sokola a trenéra z Račic, vydala regionální autorka Dagmar Stryjová knihu s název Mistr kruhů věnující se právě osobnosti slavného českého gymnasty.

10.9.2016

Koncerty v kostelech, kulturních stáncích: chlapecký sbor zpívá hudbu z muzikálu

Vyškov – Absolvovali řadu koncertních turné po Evropě a Severní Americe a vystupovali i jako zvláštní host na Výroční konferenci amerických sbormistrů v Madisonu. Český chlapecký sbor z Hradce Králové také zahájí pásmo koncertů, které od neděle do pátku rozezní památky a kulturní stánky Vyškovska. Už podeváté s jedenácti koncerty v podání šesti souborů ze čtyř zemí startuje mezinárodní festival dětských pěveckých sborů ZpívejFest.

9.9.2016

OBRAZEM: Hřbitovní kaple ožila uměním dvou absolventů vysokých škol

Vyškov – Site-specific díla. Tedy taková, kdy umělec vytvoří výstavu přímo pro určitý prostor. A jde také o název série děl, která jsou nyní vystavená ve Hřbitovním kostele ve Vyškově. Přes prázdniny na nich společně pracovali dva čerství absolventi vysokých uměleckých škol. Barbora Kachlíková vystudovala Fakultu výtvarných umění v Brně, Anssi Uusnäkki v Lahti ve Finsku.

4.9.2016

OBRAZEM: Oslavili konec léta. Folkové kapely přilákaly do Ježkovic stovky lidí

Ježkovice /FOTOGALERIE/ – Jejich netradiční název je výrazem pro hroznovité květenství. Avšak nejen drnovická folková a country kapela Umbella obsadila v sobotu večer pódium kulturního domu v Ježkovicích. Její členové totiž uspořádali festival Folk na konci léta. A na ten dorazily i další čtyři kapely z celé České republiky.

25.8.2016

OBRAZEM: Výtvarnice ukazuje pohled na živly. Inspiruje ji příroda i lidské tělo

Vyškov – Akryl, tuš, klovatinu nebo třeba i malbu voskem využívá při tvorbě obrazů výtvarnice Magdalena Vanďurková. Inspirací je pro ni hlavně příroda a lidské tělo, ale také děti, se kterými pracuje v zaměstnání.

22.8.2016

Dřív byly v každé vzdělanější rodině. Muzeum ukazuje historická divadla a loutky

Vyškov – Nejstarším prezentovaným divadlem je stínové z roku 1890. Kromě toho ale lidé na vyškovské výstavě Muzea Vyškovska uvidí i další historické loutky, maňásky a divadla.

21.8.2016

Z oslavy narozenin festival: 10. Rousfest představil už jedenáct kapel

Rousínov /REPORTÁŽ/ – Psal se rok 1981, když vstoupili na hudební scénu brněnští Kerni. A přestože doba jejich největší slávy je nějakou dobu pryč, fanouškům na sobotním Rousfestu to rozhodně nevadí. Na bývalém fotbalovém hřišti v Rousínově to dávají najevo patřičně nahlas. Jubilejní ročník přehlídky rockových kapel sice očekává největší lákadla až v noci, krátce po poledni má nicméně také co nabídnout.

21.8.2016

Hudba Hradní stráže zahraje i Růžového pantera

Vyškovsko – Na svém kontě má téměř dvacítku zlatých a dva stříbrné slavíky. Za svou kariéru vydala přes deset studiových sólových alb. Brzy můžou muzikálovou Johanku z Arku nebo Carmen spatřit lidé ve Slavkově u Brna. Zpěvačka Lucie Bílá vystoupí na nádvoří tamního zámku první zářijovou sobotu.

18.8.2016

OBRAZEM: Telegraf posluchače na vyškovském náměstí i roztančil

Vyškov – Další vystoupení ze série Promenádních koncertů si ve čtvrtek navečer mohli užít lidé na Masarykově náměstí ve Vyškově. Tentokrát ho rozezněly tóny country a bluegrassové kapely Telegraf z Uherského Hradiště.

17.8.2016

Trojrozměrný Vyškov se ukáže v hlavním městě. Spolu s místními umělci

Vyškov, Praha – Kdo v následujících dvou týdnech vyrazí do Prahy, neměl by minout Galerii Lapidárium v Rámové ulici v Praze 1. Od čtvrtka do 3. září v ní budou vystavovat svá díla dva vyškovští umělci.

12.8.2016

Rousínov ožije. Rockový Rousfest oslaví deset let

Rousínov – Před lety začínal jako podstatně menší soukromá akce. Letošní jubilejní desátý ročník pojme vyškovská kapela Maggots, která je organizátorem festivalu, tak jako už je zvykem, ve velkém. Na Rousfestu tak vystoupí hned deset skupin s žánry od klasického rocku až po jeho nejtvrdší mutace.

3.8.2016

OBRAZEM: Filmové hvězdy první republiky září v bučovickém muzeu

Bučovice – Herecká šatna, dobová móda, osobní věci patřící například Zitě Kabátové, Soně Červené nebo Oldřichu Novému i originály filmových plakátů a dobových karikatur. To je výstava Hvězdy stříbrného plátna, která je v současnosti k vidění v Muzeu Bučovice.

1.8.2016

Krvelační upíři v čele s Draculou obsadili podzemí slavkovského zámku

Slavkov u Brna – Smyšlené i reálné bytosti z dávné minulosti. Děsivé zážitky a příběhy, ze kterých zamrazí. Nejen s nimi se nyní můžou seznámit návštěvníci podzemí slavkovského zámku, které se proměnilo v děsivý domov krvelačných upírů.

31.7.2016

Ve Slavkově začne týdenní filmový festival, Vyškov čeká koncert kapely Queen

Vyškovsko – Sedm filmů, mezi nimi třeba oscarový Revenant: Zmrtvýchvstání nebo Marťan se sedmi nominacemi na letošní Oscary. Nejen to nabídne týdenní Letní filmový festival ve Slavkově u Brna.

29.7.2016

OBRAZEM: Vyškovské letiště po roce opět obsadili příznivci punku

Vyškov – Nepříliš vydařené počasí zatím příznivcům punkové hudby nevadí. I podle organizátora festivalu Pod Parou, který ve Vyškově odstartoval ve čtvrtek a skončí v noci na neděli, Tomáše Kolkopa všechno funguje, jak má. „Žádné nečekané problémy nebyly," sdělil pořadatel.

25.7.2016

Četníci se vrátili na stanici, natáčení nového seriálu finišuje

Lesní Hluboké, Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Dva roky práce, více než sto šedesát herců, patnáct stovek komparzistů, ze zvířat opice či varan a natáčecí místa jako zámek Lednice, zřícenina Cornštejn či mlýn Štampach. Tyto a další zajímavosti provázejí nový seriál Četníci z Luhačovic, který Česká televize odvysílá příští rok.

23.7.2016

Velká soutěž o vstupenky na unikátní výstavu o Karlu IV.

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte vstupenky na jedinečnou výstavu Císař Karel IV. 1316–2016, která probíhá v Praze v Národní galerii do poloviny září!

23.7.2016

Letiště ovládnou punkeři. Zase bude 4 dny Pod Parou

Vyškov – Pestrobarevná číra, neobvyklá móda a specifický způsob života. Poklidné vody Vyškova se zase na pár dní rozvíří. Ulice města opět zpestří skupinky punkerů. Příští týden startuje další ročník punkrockového festivalu Pod Parou na letišti ve vyškovských Marchanicích. Letos však s novinkou. Festival nepotrvá až do neděle. Na druhou stranu začne už ve středu.

2.7.2016

OBRAZEM: Výtvarník vyrábí dřevěné plastiky od mládí. Teď jsou k vidění v kapli

Vyškov – Práce se dřevem ho zaujala už v mládí. Z koníčka se postupně stala práce na celý úvazek. Nyní si můžou dřevěné plastiky Zdeňka Zapletala prohlédnout návštěvníci kaple svaté Anny ve Vyškově. „Vystavoval ale i v Praze a Brně. Má za sebou spoustu seminářů a spolupracoval také s amatérskými umělci, kteří se sdružovali při vyškovském Městském kulturním středisku," přiblížila pracovnice Muzea Vyškovska Ivana Fleková. Plastiky jsou v kapli k vidění už jen v neděli od tří do pěti odpoledne.

27.6.2016

OBRAZEM: Malíř Hlaváč představuje 230 pohledů na zvířata

Rousínov – Cestuje po celém světě. Atmosféru a dojem z toho, co zažívá, malíř Václav Hlaváč zaznamenává pouze tužkou. S obrazy pak dál pracuje v ateliéru, kdy používá hlavně akvarelovou techniku. Některá jeho díla mohli loni obdivovat návštěvníci Turistického informačního centra ve Vyškově. Několik posledních výstav pořádal na Staré radnici v Rousínově.

15.6.2016

Vyškovští umělci se představí v Praze. Vystavovat budou v Lapidáriu

Vyškov – Studentka šestého ročníku brněnské fakulty výtvarných umění Barbora Kachlíková se svými obrazy a sochař a řezbář Tomiš Zedník, který vytvořil například betlém pro Masarykovo náměstí. Ten naopak se svými dřevěnými sochami a plastikami. Dva umělci z Vyškova, kteří vyrazí do Prahy.

2.6.2016

Bučovický sbor Colori si z Litomyšle dovezl zlato ze soutěže uměleckých škol

Bučovice – Zlato a k tomu ještě Cenu za příkladný hudební projev. To si přivezl bučovický sbor Colori z Litomyšle, kde se v uplynulých dnech konalo ústřední kolo národní soutěže pěveckých sborů základních uměleckých škol.

16.5.2016

Bučovický sbor Colori má Zlaté pásmo a míří do finále

Bučovice – Dvakrát absolutním vítězem, navíc s postupem do ústředního kola. Takové úspěchy sklidil v uplynulých týdnech pěvecký sbor Colori, který funguje při Základní umělecké škole Arthura Nikische v Bučovicích.

13.5.2016

OBRAZEM: Na Hanáckém dni zatancovali i folkloristé z Michalovců

Vyškov – Tanečníci v krojích ovládli v pátek odpoledne vyškovské Masarykovo náměstí. Poté, co vedení radnice předalo právo Rychtářovské chase, začal program už tradičního Hanáckého dne. Na začátku vystoupily místní folklorní soubory Rychtářovská chasa, Klebetníček a Trnka.

12.5.2016

Vyškovanům zazpíval i Vladimír Hron. Při koncertu Ústřední vojenské hudby

Vyškov /FOTOGALERIE/ – Založen byl v roce 1950 jako reprezentační těleso v oboru dechové hudby. Za dobu své existence už několikrát spolupracoval s předními skladateli a dirigenty. Ve čtvrtek odpoledne se pak orchestr Ústřední vojenská hudba Armády České republiky představil i veřejnosti na vyškovském Masarykově náměstí. A to při příležitosti oslav Dne rodiny.

10.5.2016

Herec Igor Bareš bude číst ve vyškovské kapli. Dorazí na Noc literatury

Vyškov - Vyvrátit mýtus, že čtení knih je pouze doménou žen. To je aktuální snaha vyškovské Knihovny Karla Dvořáčka. Právě proto nese projekt Noc literatury ve Vyškově podtitul Muži (nejen) čtou. „Cílem je představit literaturu na netradičních místech. Pro letošní rok jsme tak zvolili kapli svaté Anny v Dukelské ulici. Výběr knih autorů z celé Evropy představí Vyškované Petr Muzikář, Alexandr Novák, Jan Řezníček a Dalimil Ševčík. Kromě nich k nám dorazí předčítat i herec Národního divadla v Praze Igor Bareš. Navíc jejich přednesy úryvků obohatíme hudbou," lákala za knihovnu její pracovnice Zdeňka Adlerová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení