VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

27.6.2016

OBRAZEM: Malíř Hlaváč představuje 230 pohledů na zvířata

Rousínov – Cestuje po celém světě. Atmosféru a dojem z toho, co zažívá, malíř Václav Hlaváč zaznamenává pouze tužkou. S obrazy pak dál pracuje v ateliéru, kdy používá hlavně akvarelovou techniku. Některá jeho díla mohli loni obdivovat návštěvníci Turistického informačního centra ve Vyškově. Několik posledních výstav pořádal na Staré radnici v Rousínově.

15.6.2016

Vyškovští umělci se představí v Praze. Vystavovat budou v Lapidáriu

Vyškov – Studentka šestého ročníku brněnské fakulty výtvarných umění Barbora Kachlíková se svými obrazy a sochař a řezbář Tomiš Zedník, který vytvořil například betlém pro Masarykovo náměstí. Ten naopak se svými dřevěnými sochami a plastikami. Dva umělci z Vyškova, kteří vyrazí do Prahy.

2.6.2016

Bučovický sbor Colori si z Litomyšle dovezl zlato ze soutěže uměleckých škol

Bučovice – Zlato a k tomu ještě Cenu za příkladný hudební projev. To si přivezl bučovický sbor Colori z Litomyšle, kde se v uplynulých dnech konalo ústřední kolo národní soutěže pěveckých sborů základních uměleckých škol.

16.5.2016

Bučovický sbor Colori má Zlaté pásmo a míří do finále

Bučovice – Dvakrát absolutním vítězem, navíc s postupem do ústředního kola. Takové úspěchy sklidil v uplynulých týdnech pěvecký sbor Colori, který funguje při Základní umělecké škole Arthura Nikische v Bučovicích.

13.5.2016

OBRAZEM: Na Hanáckém dni zatancovali i folkloristé z Michalovců

Vyškov – Tanečníci v krojích ovládli v pátek odpoledne vyškovské Masarykovo náměstí. Poté, co vedení radnice předalo právo Rychtářovské chase, začal program už tradičního Hanáckého dne. Na začátku vystoupily místní folklorní soubory Rychtářovská chasa, Klebetníček a Trnka.

12.5.2016

Vyškovanům zazpíval i Vladimír Hron. Při koncertu Ústřední vojenské hudby

Vyškov /FOTOGALERIE/ – Založen byl v roce 1950 jako reprezentační těleso v oboru dechové hudby. Za dobu své existence už několikrát spolupracoval s předními skladateli a dirigenty. Ve čtvrtek odpoledne se pak orchestr Ústřední vojenská hudba Armády České republiky představil i veřejnosti na vyškovském Masarykově náměstí. A to při příležitosti oslav Dne rodiny.

10.5.2016

Herec Igor Bareš bude číst ve vyškovské kapli. Dorazí na Noc literatury

Vyškov - Vyvrátit mýtus, že čtení knih je pouze doménou žen. To je aktuální snaha vyškovské Knihovny Karla Dvořáčka. Právě proto nese projekt Noc literatury ve Vyškově podtitul Muži (nejen) čtou. „Cílem je představit literaturu na netradičních místech. Pro letošní rok jsme tak zvolili kapli svaté Anny v Dukelské ulici. Výběr knih autorů z celé Evropy představí Vyškované Petr Muzikář, Alexandr Novák, Jan Řezníček a Dalimil Ševčík. Kromě nich k nám dorazí předčítat i herec Národního divadla v Praze Igor Bareš. Navíc jejich přednesy úryvků obohatíme hudbou," lákala za knihovnu její pracovnice Zdeňka Adlerová.

30.4.2016

Město převedlo cimbál na kapelu Kalečník

Rousínov – Rousínovská radnice zakoupila cimbál v roce 2009, a to pro tamní základní uměleckou školu. Sloužit měl hlavně pro výuku. „Ze začátku o něj byl ze strany žáků zájem, ale postupem času začal upadat. Využívali jsme ho tak my, od města jsme si ho pronajímali," popsal primáš kapely Kalečník Pavel Švejnoha.

26.4.2016

Vyškovský sbor zazářil v soutěži. Porota pochválila i repertoár

Vyškov – Vyhlašuje ji ministerstvo školství, je určená pro základní umělecké školy a koná se jen jednou za čtyři roky. Letošní příležitosti zazářit v soutěži ve sborovém zpěvu se chopil také Pěvecký sbor Základní umělecké školy Vyškov.

22.4.2016

OBRAZEM: Umělci z Vyškovska zahájili výstavní sezonu v Rousínově

Rousínov – Poprvé se setkal se spojením ohně a hlíny v dětství. Jako malý kluk si nechal vypálit hliněnou kuličku v kamnech v kuchyni. Postupem času začal vyrábět keramické figurky. A ty nejraději lulečský tvůrce plastik a keramiky Jaromír Kotisa ztvárňuje s pohybem rukou. „Ten je u figury hodně důležitý, protože jinak je taková statická," nechal se kdysi slyšet Kotisa.

21.4.2016

OBRAZEM: Kouzelnické Bradavice ve Slavkově? Harry Potter se nastěhoval na zámek

Slavkov u Brna – Bertíkovy lentilky, obludné obludárium, kouzelnické hůlky, erby školních kolejí nebo kouzelnické peníze. Výstavní prostory slavkovského zámku se proměnily v kouzelnické sídlo Bradavic. Populární Harry Potter s sebou přivezl nejen své kamarády, ale hlavně unikátní předměty ze světa spisovatelky J. K. Rowlingové.

19.4.2016

Karel Gott revival Morava slaví 10 let. Kalkul je duu cizí

Bučovice, Slavkov u Brna – Deset let od založení oslaví v kasematech slavkovského zámku. Duo Karel Gott revival Morava tvoří zpěvák Josef Bouda a klávesista a zpěvák Radek Verner. Od roku 2006 jsou napevno spojení s regionem, koncertovali ale na nejrůznějších místech Česka a Slovenska, vystupovali i v Polsku, a dokonce dvakrát v exotické Dubaji. „Když něco trvá deset let, tak to asi nějakým způsobem musí fungovat a naplňovat. A to nejen nás, ale hlavně ty, na které je to zacílené. V rámci revivalu, když si to uvědomím, se nám daří mimořádně," bilancuje Bouda.

12.4.2016

Koncert k jubileu. Zazní i skladby z Dočkalova dětství

Rousínov – Uplatnění našel nejen v uměleckých oborech, blízké jsou mu také sportovní, vědecké a cestovatelské. Radek Dočkal o sobě tvrdí, že spektrum svých zájmů má zřejmě zakódované v DNA. „Chci se pokud možno dozvědět o všem všechno," usmívá se Dočkal, který mezi hlavní celoživotní zájem řadí hudbu. V té působí jako dirigent, flétnista, skladatel, badatel, recenzent, porotce, klavírista, cembalista, zpěvák, pedagog, popularizátor a odborný poradce.

3.4.2016

Byl neskutečně tvůrčí, vzpomíná na vyškovského rodáka Borise Hybnera Dorazil

Vyškov, Praha – Dramatik, režisér, pedagog a hlavně brilantní mim, jenž za své celoživotní dílo v oboru pantomimy obdržel v roce 2010 cenu Thálie. Tím vším byl Boris Hybner, který se narodil 5. srpna 1941 ve Vyškově. Zemřel v sobotu ve věku čtyřiasedmdesáti let. Na léta přátelství s ním zavzpomínal pro Vyškovský deník Rovnost dirigent vyškovského Big bandu Tomáš Dorazil starší. „Moje první setkání s Borisem bylo sportovní, oba jsme měli rádi atletiku a u ní jsme se také na hřišti vyškovské sokolovny spřátelili. To bylo v roce 1959," uvedl Dorazil.

31.3.2016

Trdlinky i Divadelní dny. Na prknech Vyškovska bude živo, soubor zahraje Kytici

Vyškovsko – Mikulášovy patálie, Alenka v říši divů, O dvanácti měsíčkách. Už jen letmý pohled na program letošních Trdlinek napovídá, v jakém duchu se ponesou: děti budou cestovat Z pohádky do pohádky. Na své si přijdou ti nejmenší, pomoct však můžou i maturantům. Ti, kterým se nechce louskat povinnou četbou, můžou vyrazit na Kytici.

31.3.2016

V anketě uspěli i divadelníci. Lidé ocenili Sluhu dvou pánů i My Fair Lady

Vyškov – Přes pět set sedmdesát filmových projekcí a osmaosmdesát kulturních pořadů si mohli loni lidé vychutnat díky Městskému kulturnímu středisku Vyškov. To pak už tradičně vyhlásilo soutěž o nejoblíbenější a nejnavštěvovanější akce uplynulého roku.

22.3.2016

Čtení z Bible: u lidí chybí důvěra, říká organizátor

Vyškov – Křesťanství je dnes odsunuté na druhou kolej. Pokoušíme se zviditelnit a aktualizovat jeho poselství. To říká organizátor vyškovského Čtení z Bible, které se bude ve středu konat před Knihovnou Karla Dvořáčka. Přístup k lidem jim prý komplikují pouliční prodejci a výběrčí různých sbírek. „Sice už z ulice trochu vymizeli, ale obezřetnost lidí týkající se toho, co se to vlastně děje a co nabízíme, je veliká. Letáček jsou ještě ochotní si vzít, ale zastavit se a poslouchat, to už je pro ně obtížnější krok. A ne každý ho udělá," popsal organizátor setkání Jaroslav Černoch.

20.3.2016

Expozice představí detailní modely zámku i restaurovaný obraz Nemesis

Slavkov u Brna /REPORTÁŽ/ – Dostat se do správné místnosti slavkovského zámku, když na chodbách panuje pečlivé leštění podlah, na které se nesmí stoupnout, vypadá jako zapeklitý úkol. Zvlášť když klíčů na svazcích je moc. A všechny dveře jsou zamčené. Můžu si ale užít pocitu, že v ruce svírám zasklenou kopii dopisu Františka Palackého někdejšímu slavkovskému starostovi Janu Koláčkovi, ve kterém vysvětluje původ vzniku názvu Slavkov. Bude součástí expozice, která ve slavkovské památce potrvá půl roku. A odstartuje už ve čtvrtek.

13.3.2016

Ve Třech z Fimfára herci vtipkují i o brněnské Kometě

Vyškov /REPORTÁŽ/ – Je to proutek jen o chlup tenčí než ta nejtenčí rákoska. Vejde se do holínky, a když se jím švihne, všechno v okolí ztuhne. Fimfárum. Na jevišti Besedního domu ve Vyškově sice má trošku jiný rozměr, svou funkci nicméně plní. Kovář jím potrestá nevěrnou manželku, jejího milence i zlou tchýni.

5.3.2016

Autorská hra je sondou do Brnovic. Dotýká se i stadionu

Vyškov – Asi deset let hraje předseda občanského sdružení Drnka Pavel Klvač v brněnském divadelním souboru Verdis. Ten své kusy představuje hlavně publiku v Brně. Nyní dorazí do Vyškova, aby předvedl první Klvačovu autorskou hru. Žumpu.

3.3.2016

Drnka vyhlásila další fotografickou soutěž. Tentokrát sbírá snímky hor

Drnovice – První v pořadí, Toulky Vyškovskem, zaujala zhruba padesát fotografů. Snímků od nich přišlo kolem šesti set čtyřiceti. Fotografická soutěž vyhlášená před dvěma lety občanským sdružením Drnka se setkala s úspěchem. Jejího předsedu Pavla Klvače inspiroval natolik, že se rozhodl vyhlásit druhý ročník. Tentokrát zaměřený na hory.

28.2.2016

Vystupují mnohem méně. Simarele chybí členové

Vyškov – Country tance i round dance, tedy společenské tance s nápovědou. Ale především zábava a radost z pohybu. To je náplní taneční skupiny Simarela, která působí ve Vyškově přes dvacet let. Nyní ji ale trápí nedostatek členů. Dokonce kvůli tomu musela omezit vystupování na veřejnosti. „Je to asi uspěchanou dobou, lidé nemají čas. Také jim chybí chuť přijít si zatancovat," řekla vedoucí skupiny Laďka Pantůčková.

27.2.2016

Jeviště v Křenovicích ovládnou při premiéře jen dvě herečky

Křenovice – Dvě ženy, dva osudy a hlavně touha po svobodě. Tak se dá shrnout představení To je ale situace křenovického Spolku divadla Antonína Vorla. Komedie pro dvě hrdinky, které chtějí hodit za hlavu starý život, bude mít premiéru v sobotu v sedm večer v sále obecní hospody v Křenovicích na Vyškovsku.

25.2.2016

Projekt zapojí rodinné týmy. V knihovně je čeká i tvorba komiksu

Vyškov – Proboha, smějte se častěji. Je to jediný spolehlivý lék na všechny nemoci. Citát ruského prozaika a dramatika Nikolaje Vasiljeviče Gogola, který se stal ústředním mottem kurzu jógy smíchu. Nejen ten ve vyškovské Knihovně Karla Dvořáčka zažije hned několik generací. A to díky novému projektu nazvanému Knihovna pro celou rodinu, který organizace pořádá ve spolupráci se svým klubem přátel.

22.2.2016

OBRAZEM: Unikátní výstava v Muzeu Vyškovska představuje důmyslnost pytláků

Vyškov – Lov některých druhů zvěře náležel ve středověku panovníkovi nebo šlechtě, prostí lidé na něj nemohli.

17.2.2016

Studio Divadla Haná má být symbolem jiného zážitku

Vyškov – Vyškovské Divadlo Haná zavádí novou značku: Studio Divadla Haná. Divákům bude hlásit, že je v podání známých tváří čeká něco méně tradičního. Kus se bude lišit od klasických muzikálů nebo operet, na které je divák od Hané zvyklý.

5.2.2016

Nemocnému chlapci pomůže koncert Honzíkova cesta. Konat se bude v Drnovicích

Drnovice, Brno – Bylo mu dva a půl roku, když nešťastnou náhodou upadl do plaveckého bazénu a těžce si poranil mozek. Honzík z Brna, kterému jsou dnes čtyři roky, tak pouze leží ve stavu vigilního kómatu. Tedy je v bezvědomí, ale působí dojmem, že bdí. Navíc bojuje s poúrazovou epilepsií, má tracheotomii a sondu do bříška na podávání jídla. Jeho rodiče se o něj starají čtyřiadvacet hodin denně. Potřebují ale peníze na nákup speciální stravy do sondy, zdravotně rehabilitačních pomůcek a rehabilitaci.

2.2.2016

Otničtí navázali na tradici starou 55 let. Založili divadlo

Otnice /FOTOGALERIE/ – Tradice ochotnického divadla v Otnicích skončila před pětapadesáti lety. Od té doby veškeré snahy o jeho obnovu ztroskotaly. Povedla se až loni obyvatelce Marii Jedličkové. „Četla jsem Otnický zpravodaj, kde byl článek, že u nás vystupovali ochotníci z Újezdu u Brna. Obsahoval i připomínku otnické ochotnické tradice. V té době jsem se trochu nudila, tak jsem si řekla, že divadlo znovu založím," uvedla Jedličková.

2.2.2016

Zajímavost při natáčení? Málem byla pokuta

Vyškov - Dva chlapci, kteří nemají ve svém volnu co dělat. A tak si jdou z nudy zakouřit do seníku, přičemž je přistihne hajný. Vědí, že se dostali do nepříjemné situace, proto před ním a jeho psem utečou a schovají se do staré, dlouho nepoužívané štoly. Ta je zasype.

2.2.2016

Návrat kina v Bučovicích? Bez účasti města to půjde těžko

Bučovice – Naposledy to byla pohádka V hlavě, kterou správce bučovické Brigády Jiří Šarman promítal na plátně tamního kina. Objednala si ji a zaplatila hodonínská charita jako odměnu pro malé koledníky z letošní tříkrálové sbírky. Sál byl podle něj zaplněný takřka do posledního místa. Promítání nebylo ztrátové. Jde ale o jedno z mála, o kterém se podle provozovatele dá mluvit v kladech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT