VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

27.1.2016

OBRAZEM: Nová výstava zbraní v Muzeu Vyškovska zavede návštěvníky do středověku

Vyškov – Lovecké kulovnice s perkusním zámkem, lovecké křesadlové ptáčnice i kolečková kulovnice. Nejen tyto kousky zhlédnou návštěvníci Muzea Vyškovska na nově otevřené dlouhodobé expozici Zbraně pro boj, sport i lov.

24.1.2016

Trhák s DiCapriem mě stál tři prsty na noze, říká výtvarnice Erika Vojtková

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Americký západ, Jižní Dakota, rok 1823. Zimní krajinou a hlubokými lesy putuje se svým synem a lovci kožešin Hugh Glass, kterého ztvárňuje slavný americký herec Leonardo DiCaprio. Ještě dříve, než však do konkrétní oblasti ve filmovém příběhu vstoupil, ji s týmem spolupracovníků prošla výtvarnice a rodačka z Podivína na Břeclavsku Erika Vojtková. Podílela se na natáčení velkovýpravného filmu The Revenant, který měl v českých kinech premiéru minulý týden s podtitulem Zmrtvýchvstání. Získal dvanáct nominací na Oscara. „U filmu The Revenant nemělo nic standardní postup. Všem byla zima, všichni byli v depresi a nikdo nevěděl, co bude druhý den," vzpomíná na náročné podmínky výtvarnice známá jako Erika Voith.

9.1.2016

Vyškovský rodák představí komedii s Chmelou i Donutilem

Vyškov – Komedii Cesta do Říma přijede do kina Sokolský dům představit producent snímku a vyškovský rodák Radim Procházka. V sobotu v osm hodin večer tak můžou Vyškované posoudit, jak se česko–polský film, který si dělá legraci z vážných věcí, povedl. „Premiéru měl na karlovarském festivalu. Polský režisér Tomasz Mielnik, který tímto snímkem absolvoval FAMU, je velkým talentem a příslibem polské i české kinematografie," upozornil Procházka.

5.1.2016

OBRAZEM: Ivanovičtí talenti vystavují svá díla ve vyškovském kině

Vyškov – Hudebníky, výtvarníky a tanečníky začala vychovávat v roce 1951, tehdy nesla název Lidová škola umění. Zaměření má stále stejné, nyní ovšem vystupuje pod názvem Základní umělecká škola Ivanovice na Hané a rozšířila se i do okolních obcí.

3.1.2016

OBRAZEM: Na Novoročním koncertě rozeznělo slavkovskou kapli žesťové kvinteto

Slavkov u Brna – Jan Patera, Jiří Škrla, Hynek Charvat, Jiří Radvan a Ladislav Maňásek. Pětice mužů známá jako Slavkovské žestě. A také dvě studentky slavkovské základní umělecké školy. Právě toto uskupení na svém Novoročním koncertě potěšilo ucho každého milovníka hudby, který dorazil v sobotu v podvečer večer do kaple sv. Jana Křtitele ve Slavkově u Brna.

22.12.2015

Z Polska si Motýlek přivezl úspěch: 2. místo na festivalu

Vyškov – Takový úspěch od roku 2003, kdy vznikli, ještě nezaznamenali. Vyškovský Dětský pěvecký sbor Motýlek byl před několika dny oceněný druhým místem na mezinárodní soutěži pěveckých sborů na Varšavském festivalu adventních a vánočních písní.

21.12.2015

Bratři Čadíkové plánují v Nesovicích muzeum filmu. Obrátili se i na obec

Nesovice – Techniku z období mezi padesátými a devadesátými lety minulého století má ukazovat muzeum, které může v budoucnu vzniknout v Nesovicích. Vybudovat ho chtějí tamní rodáci bratři Čadíkové, má být zaměřené pouze na film. Návrh už představil vedení radnice Josef Čadík.

15.12.2015

Karel Gott revival Morava láká na dva vánoční koncerty

Bučovice – Dvakrát v Bučovicích, dvakrát vánočně. Duo Karel Gott revival Morava přichystalo dva vánoční koncerty v bučovické Brigádě. První se uskuteční v neděli 20. prosince, na druhý můžou fanoušci vyrazit o den později. „Určitě přesáhnou dvě hodiny. Chceme ukázat, co se nám letos podařilo, připomeneme i písně těch, kteří už mezi námi nejsou. Zazní i skladba, jež bude věnovaná Karlu Gottovi, který, jak víme, bojuje se zákeřnou nemocí," prozradil zpěvák Josef Bouda. Setkání nazvali Poslední Vánoce 2015. Proč poslední? „Jde o poslední větší koncerty v roce. Slovo má ale víc významů, je to taková zpráva pro lidi, kteří mě v poslední dekádě obklopovali. Víc se ovšem dozví posluchači až přímo na koncertech," tajil.

10.12.2015

Centrum Bonaparte má přejít pod správu slavkovského zámku

Slavkov u Brna – Víc kulturních akcí a lepší přehled pro turisty. Nejen to má přinést novinka v oblasti kultury, kterou od příštího roku plánují ve Slavkově u Brna. Společenské centrum Bonaparte, jehož úplným vlastníkem je město od roku 2013 a nyní má svého provozovatele, zřejmě od ledna přejde pod správu zámku.

25.11.2015

Bučovické Česko zpívá koledy: ve znamení Karla Gotta

Bučovice – Dvakrát se ve městě představil dívčí sbor Colori při Základní umělecké škole Bučovice. Letos náměstí Svobody rozezní koledy v podání dua Karel Gott revival Morava. Projekt Česko zpívá koledy Deníku Rovnost se nezadržitelně blíží a zpěvák Josef Bouda a muzikant Radek Verner budou v Bučovicích u toho.

22.11.2015

Žonglovat zvládne každý. Stačí k tomu smeták

Vyškov – Zlepšuje koordinaci, orientaci v prostoru, soustředění a mimo jiné rozvíjí spolupráci mezi mozkovými hemisférami. Je k němu potřeba trocha talentu, pak rozhodně touha hrát si a hlavně výdrž. Kdo alespoň jednou zkusil žonglovat, určitě ví, o čem je řeč. V opačném případě, samozřejmě pokud má chuť, může zkusit Kejkle. Tedy workshop ve vyškovském Středisku volného času Maják.

22.11.2015

OBRAZEM: Orientální galashow ve Vyškově zahájila tanečnice se svícnem na hlavě

Vyškov – První egyptský kabaret vznikl v roce 1926 a pojmenovaný byl Casino Opera. Stejný název nesla sobotní orientální galashow ve stylu Zlaté éry orientálního tance v Egyptě, jejímž dějištěm se stal Besední dům ve Vyškově.

AKTUALIZOVÁNO
21.11.2015

210. výročí bitvy u Slavkova: cara i císaře ztvární dvojníci

Vyškovsko – Třicet tisíc mrtvých a raněných měla slavná bitva u Slavkova. Ti, kteří ji nepřežili, skončili v hromadných hrobech, jež jsou rozeseté na různých místech slavkovského bojiště. Jedním z nich je Krchůvek na návrší Zlatá hora nad Křenovicemi. I tam se zastaví účastníci pochodu, který Křenovičtí chystají jako jednu z připomínek 210. výročí bitvy tří císařů.

16.11.2015

Rekord v návštěvnosti slavkovský zámek ještě navýší, brány zavře až za měsíc

Slavkov u Brna – Zámek Slavkov-Austerlitz hlásí rekord. V letošním roce dorazil nejvyšší počet návštěvníků za posledních šest sezon. Jednapadesát tisíc.

15.11.2015

OBRAZEM: Apollo Tučapy v Dražovicích: Saxana zase hledala babské ucho

Dražovice – S komedií, které by v sedmdesátých letech mohl úroveň triků i Harry Potter závidět, zavítal v sobotu divadelní soubor Apollo Tučapy do Dražovic a Velešovic. Divadelní podoba slavné Dívky na koštěti potěšila děti i dospělé.

10.11.2015

Rousínovští opráší Královnu sněhu, vyprosily si ji děti

Vyškovsko – Když v roce 2009 představili publiku svůj první muzikál Královna sněhu, diváci slzeli dojetím. A přestože většinu inscenací ochotníci odehráli jen v určitém bloku, muzikál v repertoáru drželi celý rok. K divácky úspěšné hře se rousínovští divadelníci po šesti letech vrací. Na divadelní sezonu se ale chystají i v jiných koutech Vyškovska.

8.11.2015

Ebenové představí ve Vyškově nové album. Na koncertu zazní i starší melodie

Vyškov – Nové album Čas hodin vydali loni. Nyní se s ním chystají do Vyškova, kde ho za čtrnáct dní představí v Besedním domě. Během koncertu bratří Ebenů nicméně zazní i starší skladby. „Koncertní program je z významné části postavený na repertoáru nového alba, dojde však i na zásadní skladby z předchozích alb," potvrdil ředitel Městského kulturního střediska Vyškov Luboš Kadlec.

AKTUALIZOVÁNO
8.11.2015

OBRAZEM: Premiéru má Divadlo Haná za sebou. Sluha dvou pánů pobavil

Vyškov – Minulá divadelní sezona patřila ve Vyškově oslavám sto padesátého výročí existence Divadla Haná. Herci si jako odměnu pro sebe i diváky připravili muzikál My Fair Lady. Letos se pro změnu rozhodli nazkoušet komedii: Goldoniho Sluhu dvou pánů.

28.10.2015

OBRAZEM: Svět je plný barev. Děti z Šikulky představují své práce v galerii

Vyškov – Jak vidí svoji maminku, že jejich představu o podzimu zatím tvoří hlavně papíroví draci létající na obloze, padající listí a postavičky z kaštanů, ale hlavně to, že svět je plný barev. Nejen o tom všem mluví výstava prací dětí z vyškovské mateřské školy Šikulka, která je nyní k vidění v galerii Turistického informačního centra ve Vyškově.

27.10.2015

Vybrat si prý musel za hodinu a půl: šéf bučovické kultury končí

Bučovice – Deset let se podílí na kulturním životě v Bučovicích. Nyní, bezprostředně poté, co skončil dnes už poměrně věhlasný ochotnický festival ve městě, odchází. Krátce před posledním jednáním bučovické rady měl dostat na výběr: buď podepíše dohodu a získá odstupné, nebo ho radní odvolají s okamžitou platností. Šéf bučovického informačního střediska Josef Brychta tak ne zcela dobrovolně opouští svůj post.

25.10.2015

Jediné vesnické kino v regionu přežije. A je modernější

Otnice – Jde o poslední vesnické kino na Vyškovsku. A přesto, že se každoročně pohybuje v mírné ztrátě, rozhodlo se ho vedení obce zachovat. A navíc mu dodat modernější technologie. Kino v Dělnickém domě v Otnicích se tak dočkalo digitalizace.

22.10.2015

Festival po čase oživí zeď nářků. V pátek začnou jubilejní dvacáté Trdloviny

Vyškov – Trdloviny mají dvacet. Nejde jen o suché konstatování, ale přímo o podtitul letošní vyškovské divadelní přehlídky, která slaví jubileum. A to s sebou nese hned několik zlomů.

16.10.2015

OBRAZEM: Bučovický festival přivítal Lumíra Olšovského a ochotníky z Kroměříže

Bučovice – Devátý ročník Ochotnického festivalu Miroslava Doležala v Bučovicích se pomalu blíží do finále. Diváci zhlédli několik divadelních představení a seznámili se s osobnostmi nejen české divadelní scény.

9.10.2015

Doležalův festival připomene i první bučovické ochotníky

Bučovice – Velká obměna a jako už tradičně zvučná jména osobností známých nejen z divadelních prken čekají letos Ochotnický festival Miroslava Doležala v Bučovicích. Diváci poznají nové soubory, například z Veverské Bítýšky nebo Kroměříže. „A po letech se vrátí ochotníci z Morkovic," oznámil za pořadatele pracovník bučovických kulturních zařízení Josef Bouda.

7.10.2015

Obrázek své dcery nosí abstraktní malířka vytetovaný na rameni

Vyškov /FOTOGALERIE/ – Basquiat vykouřil život chvatně jako první ranní cigaretu, Pollock také nezemřel přirozenou cestou. Oba vynikali originálními obrazy a velmi bouřlivým životem. Ten má sice Vyškovanka Markéta Eliášová poklidný, ale k malířskému šepsovanému plátnu usedá také velmi ráda. A pokaždé s originálními výsledky.

30.9.2015

OBRAZEM: Jak těžká je loutka, lidé zjistí na výstavě ve Vyškově

Vyškov – Kdekdo by řekl, že výstava Loutky, hračky a dřevěné objekty, kterou nyní hostí kaple svaté Anny v Dukelské ulici ve Vyškově, zaujme spíš děti.

28.9.2015

OBRAZEM: Svatováclavský koncert provázela působivá atmosféra

Vyškov – Pěvecký sbor Canticum z Němčic nad Hanou s dirigentem Jindřichem Novákem, vokálně instrumentální soubor Potulní muzikanti a taneční soubor Ruth z Prostějova pod vedením Evy Štefkové.

26.9.2015

Chlapce v tanečních ještě uvítají. Dívek je ale už plno

Vyškov - Pánové, zadejte si dámy. Věta, kterou teď budou zhruba do poloviny prosince týden co týden slýchávat někteří studenti druhých ročníků středních škol na Vyškovsku. Odstartovaly taneční. Přestože dnes zálibám mladých vévodí hlavně počítače, dívky se do večerních rób a mladíci do společenských obleků s bílými rukavičkami převlékají stále rádi.

24.9.2015

Svatební veletrh ve Slavkově: zámkem provede nevěsta s ženichem

Slavkov u Brna – Cukrářky, floristky, fotografové, salony i agentury. Ti všichni se v uplynulých dnech ujali slavkovského zámku, aby ho přeměnili v místo vystřižené jako ze svatby. Památka od čtvrtka hostí svatební veletrh nazvaný Slavkovské zámecké dny, který potrvá do příštího čtvrtka.

22.9.2015

Kino pod hvězdami: letos přišlo o 300 lidí méně

Vyškovsko - Někde sezona letního promítání skončila s příchodem školního roku, jinde nabízeli filmy ještě v září. Třeba ve Vyškově byl zájem o to, mít hvězdy na plátně i nad hlavou nižší. Ivanovičtí naopak hlásí lepší čísla než před rokem. Sezonu ukončili s koncem letních teplot.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT