VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

31.7.2015

Pořadatelé: kultura u lidí ve Vyškově naráží, leckdy jich přijde minimum

Vyškov - Když se před časem ve vyškovském pivovaru konal hudební festival, dorazilo na něj podle šéfa vyškovského kulturního střediska Luboše Kadlece jen několik málo desítek lidí. Přitom neustále ze všech možných stran slyší, jak se ve Vyškově nic neděje. Myslí si to třeba i obyvatel města Martin Trnický.

25.7.2015

Vyškov ovládne Žán z Vážan fest. Přijede i Mňága a Žďorp

Vyškov – Rock, pop, ska, reggae, ethno, klasický bigbít i folk. Všechny tyto prvky se mísí v hudbě kapely Japka, která už na Žán z Vážan festu hrála několikrát. Letos byla první potvrzenou kapelou, a proto také odstartuje pátý ročník přehlídky. Ta se uskuteční v sobotu v areálu vyškovské bikrosové dráhy.

22.7.2015

Zpěvák Robert Plant v Brně vzpomene slavné Led Zeppelin

Brno – Začátky má spojené s již zapomenutou skupinou Listen, působil také v uskupení Band Of Joy. Nejčastěji zmiňovaná ve spojitosti s Robertem Plantem je však Led Zeppelin, britská rocková skupina, jenž se stala jednou z nejvýznamnějších a nejúspěšnějších v historii rockové hudby.

19.7.2015

Festival v Bučovicích: rockeři si u škol užili i legendární Blue Effect

Bučovice /REPORTÁŽ/ – Já mám bol a ten bol mě bolí, alkohol všechny rány zhojí… duní mezi dvěma základními školami v Bučovicích. Nejen zarytí rockeři a fanoušci skupiny Alkehol se začínají pohybovat do rytmu. Je sobotní odpoledne a na pódiu za reprobednami panuje čilý ruch. Je přestávka, Šašci v manéži se balí a na své vystoupení se chystají Wake Snakes. Třetí ročník hudebního festivalu Rockové školy nabírá na obrátkách.

7.7.2015

OBRAZEM: Mladá výtvarnice z Olšan předvádí umění s barevným sklem

Vyškov – Páv, mořské panny i třeba barevné lampičky. Nejen to dokáže vyrobit mladá výtvarnice Šárka Rotterová z Olšan pomocí barevného skla a pájky. Výstava jejích vitráží a tiffany bude k vidění ve vyškovské kapli svaté Anny v Dukelské ulici až do začátku srpna.

3.7.2015

Mezi bučovickými školami se zase bude rockovat

Bučovice – Po roce se opět blíží další prázdninový hudební festival: Rockové školy v Bučovicích. Vznikl před několika málo lety a navázal na tradici letních nocí, které se mezi bučovickými základními školami konaly.

2.7.2015

Lidé si myslí, že Gott sedí u nás doma za stolem, říká revivalový zpěvák Bouda

Křižanovice /FOTOGALERIE/ - Když jsem já byl tenkrát kluk, to zněly písně líp a sladší měly zvuk, zaznívá v textu Zdeňka Borovce z úst Karla Gotta. A možná právě proto píseň a hlavně její interpret tehdy oslovili i malého Josefa Boudu z Vyškovska. „Gott se mi zalíbil už jako dítěti. Poslouchala ho celá rodina a to zřejmě rozhodlo. Jednou jsem byl nemocný a v televizi dávali Gottův koncert. Jeho krásný hlas mě okamžitě oslovil," vzpomíná pracovník bučovického informačního a kulturního střediska.

16.6.2015

Na bučovický festival by mohl přijet režisér Jasný. Ve hře je i Saturnin

Bučovice – Ještě je na něj termínově čas, už nyní se však rýsují zajímavá jména hereckých návštěv. Bučovická přehlídka ochotnických divadel se bude konat už podeváté. Setkání se znovu bude chlubit přesahem, který má.

12.6.2015

Malířka pokřtí opravenou kapli. Ráda se nechává unášet fantaziemi

Vyškov – Na svém kontě má dvě desítky výstav, od neděle si její díla prohlédnou i milovníci umění z Vyškova. Ve zrekonstruovaném hřbitovním kostele bude svoje obrazy vystavovat malířka a fotografka Zdeňka Trnečková. Představí svoji práci posledních dvaceti let.

3.6.2015

Skladatel Tučapský odešel. Jeho soutěžní festival navštíví dcera

Vyškov – Upravuje přechody, vkládá titulky, ladí poslední detaily. Archivního materiálu má dostatek, hlavně jeho obsah je pak nesmírně vzácný. Připomíná totiž život a tvorbu hudebního skladatele, dirigenta a pedagoga Antonína Tučapského, po kterém je pojmenovaný vyškovský sborový festival. Jeho šestý ročník v sobotu doplní právě dokument Aloise Klevety. „Bude trvat zhruba patnáct minut. Začne pohledem na vrtuli letadla, která postupně smete jednotlivá písmena prvního z titulků, následovat bude letecký pohled na Besední dům, kde se slavnostní zahájení festivalu uskuteční," přiblížil Kleveta.

26.5.2015

Sušilův Rousínov se blíží. Na festivalu vystoupí i Hradišťan

Rousínov - Osobnost katolického kněze a teologa Františka Sušila patří neodmyslitelně k jeho rodnému Rousínovu. Letos uplyne 211 let od chvíle, kdy tento představitel českého národního obrození přišel na svět. A jak už se stává tradicí, opět se k výročí chystá folklorní festival Sušilův Rousínov. Jeho hlavním lákadlem bude letos vystoupení proslulého folklorního souboru Hradišťan pod vedením Jiřího Pavlici.

24.5.2015

OBRAZEM: Na návštěvnosti Majálesu se podepsalo počasí

Vyškov – Přestože na facebookových stránkách měla událost potvrzenou účast od stovek lidí, nakonec jich branami vyškovského pivovaru prošel jen zlomek z nich. Šestý ročník akce Vyškovské Majáles, letos poprvé dvoudenní přehlídky různých žánrů a kapel, lidi příliš nelákal. Lví podíl na tom mělo deštivé a chladné počasí, které k venkovní zábavě příliš nevybízelo.

21.5.2015

Jedenáctá Vyškovská muzejní noc: oheň, tanec, kvíz i šermíři

Vyškov – Že v muzeu na zábavu člověk nenarazí? I když instituce platí hlavně za to, že nabízí poučný a vzdělávací charakter, o tom, že napětí, vtip a rozptýlení se dá najít také tam, se zájemci můžou přesvědčit už v pátek. Muzeum Vyškovska pořádá jedenáctý ročník Vyškovské muzejní noci.

20.5.2015

Známí umělci zhlédli vlastní díla v podání drnovických ochotníků

Drnovice – Loni to bylo Sto dukátů za Juana od Vladimíra Dvořáka, předloni Nejkrásnější válka, kterou napsal Vladimír Renčín. Letos se Osvětová beseda Drnovice a její ochotnický soubor pustili do další klasiky, a to divadelní hry Jaroslava Vrchlického Jedna noc na Karlštejně. Premiéru už mají úspěšně za sebou, avšak čekají je ještě tři reprízy.

16.5.2015

Vyškovské Majáles: přijede písničkář Schmitzer i United Flavour

Vyškov – Poprvé dvoudenní, se zajímavými novinkami a ještě zajímavějšími kapelami. Vyškovské Majáles vstupuje do svého šestého ročníku, na dvou pódiích se příští pátek a sobotu představí víc než dvacet dýdžejů a třináctka kapel.

28.4.2015

Ve Slavkovském mementu se utkalo 111 prozaických prací

Slavkov u Brna - Ročník plný jedniček: tak se dá označit letošní Festival literatury faktu Slavkovské memento. Koná se pojedenácté a účastní se ho tentokrát 111 prozaických a 61 výtvarných prací. V úterý krátce po jedenácté hodině bude v Historickém sále zámku ve Slavkově u Brna slavnostně zahájený.

18.4.2015

Muzeum Vyškovska chystá rekonstrukci nádvoří i lepší ochranu svých sbírek

Vyškov – Kulturní památky dostanou od Jihomoravského kraje skoro 11 milionů na opravy a vylepšení bezpečnostního zařízení. Peněz se dočká i Muzeum Vyškovska. Dostane jich nejvíc, protože budou směřovat hned na dva projekty.

8.4.2015

Festival Pod parou: Vyškov se stane centrem punkerů, sjedou se jich tisíce

Vyškov – Dvanáct let byla Moravská Třebová léto co léto Pod parou. Teď to má být Vyškov. Řeč je o největším punkovém festivalu v České republice, na nějž se sjíždí tisíce příznivců svérázného stylu hudby a života. Pod parou se má letos poprvé uskutečnit mimo své rodné město, a to konkrétně na vyškovském letišti. Může za to bláto loňského roku i plný kulturní program v jiných městech.

24.3.2015

Recykliteratura: obrazy udělají z výstřižků vyřazených novin i knih

Vyškov – Nejdřív se z novin, časopisu nebo knihy vystřihne obrázek. Nejlépe nějaký starší, černobílý. A pak je potřeba najít a vystřihnout text, který k němu nejlépe pasuje. To je smysl takzvané recykliteratury.

23.3.2015

Saxofonista v Besedním domě vyjádří náladu ulic

Vyškov – Saxofon, trubka, pozoun, klarinet nebo kontrabas. Na nástroje, typické pro jazz, si už návštěvníci vyškovského Besedního domu zvykli. Další jazzový večer na ně čeká už po víkendu. Do města přijede britský saxofonista, skladatel a producent Ian Ritchie.

17.3.2015

Janoušek zve na Vítání jara. Pokřtí CD, přijede i Robert Křesťan

Nížkovice - Počátkem osmdesátých let pronikl do společnosti Nohaviců a Plíhalů, předtím psal písničky pro brněnská netradiční divadla. Na folková pódia začal vyjíždět ve dvojici s Lubošem Vondrákem. Pak pokračoval sólově.

4.3.2015

Region bude mít další sbírku: ze stovek básní z pohlednic

Drnovice - Život je černý a bílý. Název nové sbírky, která už za několik málo dní spatří světlo světa. Jde o verše Brňana Zbyňka Ulčáka, které na pohlednicích a v esemeskách posílal svému příteli, předsedovi Drnky Pavlu Klvačovi.

27.2.2015

Názor na Islám před 75 lety? Sepsal jej katolický kněz

Vyškovsko /INFOGRAFIKA/ – Lidé se prý bojí trénovat svou paměť na veřejných kurzech. Třeba takových, jaké pravidelně pořádá vyškovská Knihovna Karla Dvořáčka. Jak tvrdí její pracovnice Zdeňka Adlerová, mají strach, že si jejich okolí bude myslet, že jsou jednoduše hloupí. Přesvědčit případné zájemce o opaku chce knihovna i při příležitosti celostátní akce Březen měsíc čtenářů.

16.2.2015

Lákadla do Muzea Vyškovska? Zrestaurují cenný rám obrazu i orchestrion

Vyškov – Sice jde o stotisícové položky, jejich výdej však za to stojí. Umožní totiž obdivovat historické skvosty nejen současným, ale i budoucím generacím. Muzeum Vyškovska proto chystá i pro letošek hned několik restauračních pra­cí.

15.2.2015

Ivanka mění promítací dny. Chystá se i filmový festival

Ivanovice na Hané – Mizerná návštěvnost. Přesně ta nedala spát vedoucímu ivanovického kina i vedení města. Jak už Vyškovský deník Rovnost informoval, v jednu chvíli nad budoucností kina Ivanka visel pořádný otazník. Hrozilo i úplné zavření. Jasno mělo být po podzimních komunálních volbách. Kino však dál zve na nevšední zážitky, alespoň pro letošní rok.

29.1.2015

Novou expozici Muzea Vyškovska oživí i zvuky přírody

Vyškov – Neodpovídala současným trendům prezentace a byla zastaralá i obsahově. Přestože výstava představující přírodu regionu byla dlouhodobě součástí stálé expozice vyškovského muzea, zhruba před dvěma lety ji pracovníci odinstalovali. A nyní připravují novou, interaktivní.

24.12.2014

Kapela Forrest Jump zahraje v bučovickém klubu. Poprvé akusticky

Bučovice – Je to „hártrok", říká Josef Michálek zvaný Pepa, když má popsat hudební žánr, který vyznává jeho kapela Forrest Jump. Vzápětí však dodává, že první slovo není hard, tedy drsný, ale hearth, což znamená srdeční. Jaký je v tom rozdíl, se může každý, kdo bude mít zájem, přesvědčit v sobotu v Bučovicích, kde kapela v místním klubu Coco Jumbo v osm hodin večer odstartuje svůj první akustický koncert.

6.12.2014

Vánoční koncerty? Zahraje Ondráš, Čechomor i bluegrassový Cop

Jižní Morava – Neseme vám tu novinu. Vánoční koncert. Metalové Vánoce. I když pojetí každého z koncertů zastřešuje jiný název, všechny spojuje jediné – předvánoční a vánoční čas termínu konání a zpravidla i set písní hraný u příležitosti těchto svátků.

1.11.2014

OBRAZEM: Otec a dva synové vystavují obrazy na slavkovském zámku

Slavkov u Brna – Příjmení Malina už necelý měsíc vchází ve Slavkově u Brna a okolí víc ve známost díky nové výstavě obrazů v zámeckém Rubensově sálu. Ta nese název Tři, neboť tolik umělců a ke všemu z jedné rodiny tam nyní představuje svoje díla.

12.9.2014

Kapela Fall A Prey pokřtí desku. U piva

Vyškov – Hudební fanoušci nejen z Vyškovska můžou v sobotu zamířit do areálu vyškovského pivovaru. Kromě pěnivého moku se dočkají i kulturního zážitku. Během jednodenního festivalu domácí trashmetalové kvarteto Fall A Prey pokřtí své nové album Torture Box. Jeho hlavním motivem jsou lidská utrpení vměstnaná do jedenácti příběhů, tedy jednotlivých skladeb.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení