VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

16.2.2015

Lákadla do Muzea Vyškovska? Zrestaurují cenný rám obrazu i orchestrion

Vyškov – Sice jde o stotisícové položky, jejich výdej však za to stojí. Umožní totiž obdivovat historické skvosty nejen současným, ale i budoucím generacím. Muzeum Vyškovska proto chystá i pro letošek hned několik restauračních pra­cí.

15.2.2015

Ivanka mění promítací dny. Chystá se i filmový festival

Ivanovice na Hané – Mizerná návštěvnost. Přesně ta nedala spát vedoucímu ivanovického kina i vedení města. Jak už Vyškovský deník Rovnost informoval, v jednu chvíli nad budoucností kina Ivanka visel pořádný otazník. Hrozilo i úplné zavření. Jasno mělo být po podzimních komunálních volbách. Kino však dál zve na nevšední zážitky, alespoň pro letošní rok.

29.1.2015

Novou expozici Muzea Vyškovska oživí i zvuky přírody

Vyškov – Neodpovídala současným trendům prezentace a byla zastaralá i obsahově. Přestože výstava představující přírodu regionu byla dlouhodobě součástí stálé expozice vyškovského muzea, zhruba před dvěma lety ji pracovníci odinstalovali. A nyní připravují novou, interaktivní.

24.12.2014

Kapela Forrest Jump zahraje v bučovickém klubu. Poprvé akusticky

Bučovice – Je to „hártrok", říká Josef Michálek zvaný Pepa, když má popsat hudební žánr, který vyznává jeho kapela Forrest Jump. Vzápětí však dodává, že první slovo není hard, tedy drsný, ale hearth, což znamená srdeční. Jaký je v tom rozdíl, se může každý, kdo bude mít zájem, přesvědčit v sobotu v Bučovicích, kde kapela v místním klubu Coco Jumbo v osm hodin večer odstartuje svůj první akustický koncert.

6.12.2014

Vánoční koncerty? Zahraje Ondráš, Čechomor i bluegrassový Cop

Jižní Morava – Neseme vám tu novinu. Vánoční koncert. Metalové Vánoce. I když pojetí každého z koncertů zastřešuje jiný název, všechny spojuje jediné – předvánoční a vánoční čas termínu konání a zpravidla i set písní hraný u příležitosti těchto svátků.

1.11.2014

OBRAZEM: Otec a dva synové vystavují obrazy na slavkovském zámku

Slavkov u Brna – Příjmení Malina už necelý měsíc vchází ve Slavkově u Brna a okolí víc ve známost díky nové výstavě obrazů v zámeckém Rubensově sálu. Ta nese název Tři, neboť tolik umělců a ke všemu z jedné rodiny tam nyní představuje svoje díla.

12.9.2014

Kapela Fall A Prey pokřtí desku. U piva

Vyškov – Hudební fanoušci nejen z Vyškovska můžou v sobotu zamířit do areálu vyškovského pivovaru. Kromě pěnivého moku se dočkají i kulturního zážitku. Během jednodenního festivalu domácí trashmetalové kvarteto Fall A Prey pokřtí své nové album Torture Box. Jeho hlavním motivem jsou lidská utrpení vměstnaná do jedenácti příběhů, tedy jednotlivých skladeb.

27.8.2014

Výtečníci opráší hru, Apollo chystá pohádku o Zubejdě

Vyškovsko – Reprízy, účast na festivalech a několik novinek. Divadelní soubory z Vyškovska už se připravují na nadcházející sezonu. Jak už Vyškovský deník Rovnost informoval, blýsknout se před diváky chtějí členové vyškovského spolku Haná, kteří k oslavám 150. výročí založení chystají svoji verzi slavného muzikálu My Fair Lady v doprovodu živé hudby. Pozadu ovšem nezůstanou ani jejich kolegové z jiných částí regionu.

24.8.2014

Bučovický festival obohatí vystoupení Lábuse i Fialové

Bučovice – Trend přitáhnout do Bučovic každoročně několik zvučných hereckých jmen pokračuje také letos. Známí herci budou spolu s amatérskými milovníky divadla znovu bavit diváky Ochotnického festivalu Miroslava Doležala. Přehlídka věnovaná osobnosti bučovického rodáka a dlouholetého člena činohry Národního divadla, který zemřel na jaře roku 2009, už zná termín konání.

17.8.2014

OBRAZEM: Vyškovskou pouť rozproudil zpěvák Bende

Vyškov – Krev do žil vehnal v neděli po obědě divákům postávajícím u pódia na vyškovském Masarykově náměstí zpěvák Petr Bende. Jeho asi hodinový koncert, při němž hudebník i zavzpomínal na své první setkání s Vyškovem, byl součásti programu Vyškovské pouti 2014, která od pátku hýbala městem.

6.8.2014

Fall A Prey: Vychytali jsme mouchy, tempo bude svižnější

Vyškov /ROZHOVOR/ - Slova uznání od kritiků, podpora od fanoušků, povedené debutové album i videoklip. To všechno už má na kontě thrash-metalová partička Fall A Prey. Českoněmecká formace s kořeny ve Vyškově, kde se také konají její zkoušky, přidá co nevidět další hudební počin. V poslední fázi dokončení nového alba je také lídr kapely Tomáš Čech.

1.8.2014

Festival v zámeckém parku uvítá Šmouly i hrošici Glorii

Slavkov u Brna - Prožít devět srpnových večerů ve společnosti Taťky Šmouly, vesnické klepny Horáčkové, závodníka Nikiho Laudy, Kmotra Mrázka či hrošice Glorie nabízí od soboty do konce příštího týdne Zámek Slavkov-Austerlitz. Už popáté v řadě totiž zdejší zámecký park přivítá Letní filmový festival, který ve svém programu promítne pod širým nebem snímky jako Příběh Kmotra nebo Babovřesky.

19.7.2014

Literární erotiku vytlačují hororové příběhy

Jižní Morava - Léto a kniha. Pro mnohé je to stejně nerozlučné spojení jako fotbal a pivo nebo kafe a cigareta. A stejně jako mají kuřáci elektronické cigarety, využívají čtenáři hlavně v létě elektronické knihy. Nic neváží a člověk si jich může na dovolenou odvézt, kolik chce.

16.7.2014

Monty Python: živě, naposledy, a přece poprvé

Jižní Morava – Dohromady mají 358 let a netají se tím, že někdo z nich může při představení umřít. Také proto si k pódiu přizvali lékaře. I to je specifický humor britské komediální skupiny Monty Python, která se v neděli – poprvé v přímém přenosu, představí i jihomoravským divákům. Společné vystoupení pěti žijících členů skupiny je jejich prvním od roku 1982 a údajně také posledním. Spolu s pěti kiny na jižní Moravě inscenaci promítne dalších 1495 kin z celého světa.

19.6.2014

OBRAZEM: Výstava přenáší do světa japonských gejš a samurajů

Vyškov – Muzeum Vyškovska hostí v těchto dnech výstavu Národního muzea Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur nazvanou Gejša a samuraj. Závan východní kultury návštěvníci ucítí při pohledu na různé malby a dřevořezy, soupravy samurajských mečů, oděvů i zbroje, ženy se můžou pokochat vějíři, slunečníky nebo kimony. K vidění je do 13. července.

10.6.2014

Peníze na letošní Zpívejfest: 200 tisíc z krajské pokladny

Vyškov – Festival, který má mezinárodní dosah. To je přehlídka dětských pěveckých sborů Zpívejfest, která se už osmým rokem, jako tradičně v polovině září, bude konat ve Vyškově. Pořádá ho Městské kulturní středisko Vyškov, které už nyní ví, z jakých peněz ho zaplatí.

9.6.2014

Ve Vyškově zazpívá Helena Vondráčková. Zbývají dvě stovky lístků

Vyškov – Kariéru odstartovala v roce 1964. Během své bezmála padesátileté kariéry nazpívala víc než jeden a půl tisíce písní, z nichž se stovky staly hity. Zhruba dvacet let její songy obyvatelé Vyškova slýchali jen z rádií nebo přehrávačů. V úterý mají jedinečnou šanci vidět i slyšet jednu z nejúspěšnějších českých zpěvaček, Helenu Vondráčkovou, naživo.

7.6.2014

Festivaly: mladé kapely si účast musí teprve vybojovat

Vyškovsko – Pavel Žalman Lohonka, Kern, UDG, Vilém Čok, Rimortis. I když o slávě loňských britských taháků Deep Purple by si mohli nechat jen zdát, letos platí za to nejlepší, co hudební festivaly na Vyškovsku nabídnou. Lidé si můžou plnit diáře, každý měsíc je čeká minimálně jedna protančená noc.

26.4.2014

OBRAZEM: Síň Aloise Musila je po čase zpátky v muzeu

Vyškov – Návštěvníci, kteří od loňského září zavítali na prohlídku Muzea Vyškovska, byli ochuzení o jednu expozici o Síň Aloise Musila, orientalisty považovaného za jednu z nejvýznamnějších osobností Vyškova. Vedení instituce ji odinstalovalo, aby ji následně rozšířilo. Právě v sobotu lidem představí výsledek víc než půlroční práce.

17.4.2014

Výstava ukáže utajeného Josefa Petrofa i klavír na kličku

Vyškov – Vyškov je zase o něco atraktivnější pro turisty. Děkovat může Jiřímu Berčíkovi, který propadl vášni sbírání klavírů. Během zhruba dvou let se mu podařilo nashromáždit zajímavé kousky z různých historických období a rozhodl se je ukázat lidem.

6.4.2014

Vyškovské divadelní soubory postupují na přehlídky

Vyškov – Hodiny strávené nad učením textů i na divadelních prknech při zkouškách se vyplatily. Alespoň vyškovským divadelním souborům Trdla a Netrdlo, které působí pod občanským sdružením Thalia a Městským kulturním střediskem Vyškov. Oba totiž získaly doporučení na postup na celostátní přehlídky.

18.3.2014

My Fair Lady? Herce čeká přes půl roku zkoušení

Vyškov - Vyškovská divadelní prkna zažijí po šesti letech představení s živým orchestrem. Svým divákům ho dopřeje Divadlo Haná, které ve městě funguje už 150 let, prostřednictvím muzikálu My Fair Lady. Jeho nastudování se stane součástí oslav jubilea, které se budou konat po celý zbytek roku.

14.3.2014

Vyškovský festival Trdlinky zavede hosty do vesmíru

Vyškov – Velký třesk. Spojení, které je známé zejména ve spojitosti s vývojem vesmíru, nyní vejde do povědomí Vyškovanů i v jiné souvislosti. Velký divadelní třesk, což je podtitul letošní, čtrnácté dětské divadelní přehlídky Trdlinky, rozezvučí v pátek a sobotu prostory Besedního domu ve Vyškově. Jako tradičně ho bude pořádat Občanské sdružení Thalia Vyškov a městské kulturní středisko.

13.3.2014

Zámek ve Slavkově u Brna přivítá Nohavicu i Partičku

Slavkov u Brna - Písně jako Těšínská, Kometa, Tři čuníci nebo Milionář a Ladovská zima už v tuzemsku v podstatě zlidověly a lidé je můžou slyšet jak na školních besídkách, tak u táborových ohňů. Návštěvníci slavkovského zámku ovšem budou mít letos jedinečnou příležitost poslechnout si přímo autorské podání. Písničkář Jarek Nohavica tam bude v červnu koncertovat.

24.2.2014

Březen bude divadelní, zahájí ho Truffaldino

Slavkov u Brna, Vyškov - Bezmála tři měsíce je slavkovské Společenské centrum Bonaparte v majetku města. Zažilo první dílčí zatěžkávací zkoušky, třeba vánoční koncert nebo městský ples. A už chystá první několikadenní festival. Letošní kulturní sezonu ve městě totiž pomyslně zahájí Slavkovské divadelní dny.

23.2.2014

Miroslav Donutil: Provázek je moje divadlo, vracím se tam domů

Brno /ROZHOVOR/ - Na protest proti odvolání ředitele Národního divadla Jana Buriana a také proto, že už o tom delší dobu uvažoval, dal loni v létě po třiadvaceti letech ze souboru okamžitou výpověď. V této sezoně se herec Miroslav Donutil vrací do brněnského Divadla Husa na provázku, kde zkouší roli skladatele Salieriho v inscenaci Amadeus. Postavu jeho protivníka Mozarta si navíc střihne hercův syn Martin. „Těším se, že se společně potkáme na jednom jevišti v takto velkých rolích," říká třebíčský rodák.

23.1.2014

OBRAZEM: Říkal si Hurikán, zpívali Vyškované s Daliborem Jandou

Vyškov – Zpěvák, který v druhé polovině osmdesátých let porážel v žebříčcích popularity Karla Gotta, se ve čtvrtek večer představil vyškovským fanouškům. Populární zpěvák, skladatel a textař Dalibor Janda představil v Besedním domě v rámci turné k výročí svých loňských šedesátin hity jako Hráli jsme kličkovanou, Žít jako kaskadér, Hurikán, Kde jsi? nebo Oheň, voda, vítr. Držitel tří ocenění Zlatý slavík vystoupil se svým typicky chraplavým hlasem v doprovodu kapely Prototyp a s dcerou Jiřinou. Vyškovany potěšil i svou modrou dvojkrkou kytarou.

5.1.2014

Divadelnice z Krásenska: Když je v sále ticho, znervózníme

Krásensko /REPORTÁŽ/ – Premiéra nové hry se ochotníkům z Krásenska vydařila. Kdo ji nestihl, nemusí zoufat, v plánu je hned patnáct repríz po celém Vyškovsku.

4.1.2014

Divadelní premiéry roku lákají na hity Karla Svobody i Žida Polívku

Jižní Morava – Bolek Polívka jako lichvářský Žid, nesmrtelné melodie z muzikálu Noc na Karlštejně na Biskupském dvoře, otec a syn Donutilové v souboji geniality a průměrnosti či národní hrdinka Maryša zobrazená jako oběť vlastní tvrdohlavosti. Premiéry roku 2014 v divadlech na jižní Moravě, které Deník Rovnost nabízí v souhrnném přehledu, slibují nové interpretace klasiky i současné moderní hry.

2.1.2014

Smršť letošních koncertů odstartují Smokie a ukončí je Landa

Brno – Bryan Adams, Smokie, Gregory Porter, Johnny Winter či Vanilla Fudge. Legendární interprety a hudební kapely přivítají v roce 2014 brněnské haly a koncertní sály. Deník Rovnost představuje výběr nejvýznamnějších hudebních událostí, které rok 2014 nabídne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT