„Nechtěli jsme zase psát na plakáty, že pořádáme festiválek, ale festival. Máme dobré zkušenosti z loňského ročníku. Diváků přišlo dost a ohlas na představení byl pozitivní. A ochotnické divadlo má samozřejmě v Bučovicích tradici. Chceme se vrátit ke kořenům,“ objasnil důvody, proč je letos celý podnik o tolik velkorysejší než vloni, organizátor Josef Bouda z Informačního a kulturního střediska města Bučovice.

Festival se koná v bučovickém Katolickém domě. Čím vlastně chtějí pořadatelé do jeho sálu přilákat diváky? „Dotýkáme se všech žánrů, ochotníci zahrají pohádku, komedii, muzikál. Rozmanitost je tu samozřejmě důležitá. Navíc festival klade důraz na veselohru, což je jeho další přednost. Vždyť dramat mají lidé v osobním životě víc než dost a spíš se od nich potřebují oprostit,“ vysvětlil Bouda.

Doplnil, že příprava akce zabrala organizátorům téměř čtyři měsíce. Zkomplikovalo ji i odřeknutí několika účastníků. „Hodně nám pomohlo vyškovské Divadlo bez střechy,“ svěřil se Bouda.

Kromě výše zmíněného souboru dobře známého milovníkům prken, jež znamenají svět, z okresního města, se z regionálních souborů představí bučovičtí Výtečníci a ochotníci z Mouřínova. Chybět nebudou další ochotnické spolky z celé republiky.

K největším tahákům bude patřit opereta Pražské komorní zpěvohry, zejména kvůli obsazení. V roli hajného Štětivce se totiž představí populární herec a zpěvák Josef Zíma. „Byla to dlouhá cesta od prince Radovana až ke Štětivcovi. Ale šel jsem ji rád a kdyby Pán Bůh dal, jakže nejspíš nedá, šel bych ji s chutí znovu,“ sdělil s dávkou sebeironie Zíma. Mezi další hvězdy festivalu budou patřit herec Jan Révai a bučovický rodák, zpěvák Jarek Šimek.

Chybět naopak bude čestný občan města, někdejší člen činohry Národního divadla a člověk, jenž stál u počátků ochotnického divadla v Bučovicích, Miroslav Doležal. „Napsal nám zdravici, dostavit osobně se ale bohužel už kvůli zdravotním problémům nemůže. Nicméně právě jemu bude v letošním roce věnován panel slávy,“ řekl Bouda. Vloni tato čest připadla zpěvákovi Bobu Frídlovi, který v Bučovicích zakotvil. Jedna postava nesmí na druhém ročníku festivalu chybět. „Důležitou roli bude hrát maskot města Bučovice zajíc Zabu - zajíc bučovický. Ten bude vítat návštěvníky a jednotlivým souborům budou předány sošky - podobizny Zabu, jež připravila Základní umělecká škola Bučovice podle předem připravené formy,“ uzavřel Bouda.