Letos už popáté navštíví tamní ochotnický festival nejen soubory z širokého okolí, ale také herci zvučných jmen.

„Letos se nám podařilo na festival získat opět velice zajímavá jména. Už nám potvrdily účast i takové ikony, jako jsou Zdeněk Junák, Uršula Kluková, nebo Vladimír Brabec,“ uvedl Josef Bouda z bučovického informačního a kulturního střediska.

Program festivalu i plejáda slavných hostů už jsou kompletní. „Poslední slavný host, kterého jsme získali, je Miluše Bittnerová známá především ze seriálů Ordinace v růžové zahradě a Ulice. Nahradila Petra Štěpánka, který se omluvil z důvodu divadelních zkoušek,“ upozornil na poslední nejasné místo na seznamu hostů Bouda.

Festival zahájí domácí soubor Bučovičtí Výtečníci, který uvede komedii Babička v trenkách. „Premiéru hry jsme měli v červnu a přes mé obavy se velice vydařila. Hru už opět zkoušíme a pilujeme detaily, které bych chtěla ještě před festivalem doladit,“ řekla režisérka Výtečníků Gabriela Sehnalíková.

Zahájení ohňostrojem

Ještě než na pódium její svěřenci nastoupí, čeká festival oproti minulým ročníkům jedna novinka. „Letošní půl kulatiny zahájíme ohňostrojem. V doprovodném programu pak budou moci návštěvníci ve zdejším muzeu zhlédnout výstavu zasvěcenou sto jednačtyřiceti letům ochotnického divadla v Bučovicích, jehož tradici kdysi založil Rudolf Keller,“ lákal Bouda.

Vedle představení bučovických ochotníků nabídne festival celou plejádu ochotníků z okolí. Nacvičené divadelní kusy představí ochotníci z Mouřínova, Kozlan, Slavkova, ale také například z Hlíny u Ivančic.

Všichni budou pod drobnohledem nejen diváků, ale také bučovické režisérky. „Sice to bude hrozně náročné, protože nemám dovolenou, ale určitě budu chodit na představení po celou dobu festivalu. Jednak načerpat inspiraci, ale také si odpočinout od každodenního shonu běžného života,“ uvedla Sehnalíková.

Pátý ročník Ochotnického festivalu Miroslava Doležala začne v neděli 16. října. Potrvá přesně týden. Všechna představení se uskuteční v Katolickém domě v Bučovicích.