„Do Itálie zamíří devatenáctičlenný dechový orchestr společně s jedenácti mažoretkami naší základní umělecké školy. Jde o děti ve věkovém rozmezí od jedenácti do dvaceti let," informovala ředitelka Základní umělecké školy Bučovice Dagmar Klementová.

Podle jejích slov žáci celý rok pilně trénovali a jejich úsilí se vyplatilo. „Byla to pro ně úžasná motivace. Uvědomovali si, že hudební společnost by nevybrala orchestr, který by jim mohl za hranicemi udělat ostudu. Například se nestalo, že by nepřišli, aniž by se dopředu omluvili. Celý rok byli opravdu velice vzorní," chválila ředitelka své svěřence.

Na mezinárodním festivalu tak bučovický dechový orchestr Black and White spolu s tamními mažoretkami představí jazzovou a swingovou hudbu ve svém podání. Vystupovat budou dvakrát.

Pořadatelé se už mohli s jejich uměním seznámit na internetu, kam ředitelka školy vkládala na server zobrazující hudební klipy nahrávky z koncertů. „Pokud se tam zalíbíme, dětem se určitě otevře cesta do světa. Samozřejmě vše je také o penězích," povzdechla si ředitelka Klementová.

Pětidenní pobyt v San Marinu totiž podle ní vyjde řádově na tři sta tisíc korun. „Všechno si musíme zaplatit sami. Požádala jsem o dotaci od ministerstva kultury, kterou jsme získali. Tím zaplatíme část. Něčím také přispěly děti a zbytek, v podstatě ten největší podíl, půjde z naší školy," vypočítala ředitelka.

Na hudebníky ovšem nečekají jen zkoušky a vystoupení, je pro ně přichystaný i zábavný program. Přestože volného času nebudou mít podle ředitelky příliš, můžou se těšit například na projížďku lodí po Jaderském moři. „A také na prohlídku San Marina. Je to nejstarší město a zároveň památka na seznamu světového dědictví Unesco," připomněla Klementová.

MARTINA HAŠKOVÁ