Kdo by neznal vtíravý text „Kanikuly, zavtra ja na vsjo zabju. Na učobu ně pajdu, how do you do you do,“ neboli „Prázdniny, zítra na všechno zapomenu. Na vyučování nepůjdu, how do you do you do.“ Vždyť zněl snad ze všech rádií a dokonce i z mnoha mobilů. Letos je nejstahovanějším telefonním vyzváněním v České republice. Aktuální singl Vosemnacat boduje mezi nejhranějšími tanečními písněmi.

Code Red bojují o post nejúspěšnějšího zahraničního interpreta v Česku. Aby svou pozici posílili, vydali se na české turné. Hrají ve velkých halách i v malých klubech, kde představují své debutové album s názvem Partycode. Turné zakončili právě v Bučovicích.

Hlavní protagonistkou skupiny je Maria Baimler, která původně pochází z Ruska. I proto jsou některé texty Code Red v ruštině. Doprovází ji rodilý Němec Marc Staudinger.

Jak by se dal popsat váš hudební styl?
Marc: Děláme popmusic, hudbu pro taneční parket, pro dobrou párty. I proto se jmenuje naše nové album Partycode. Každé naše vystoupení je pořádný večírek.

Vaše duo vzniklo po změně obsazení. Marcu, co jsi dělal předtím, než jsi se stal součástí Code Red a co tě ke Code Red přilákalo?
Marc: Před Code Red jsem byl zpěvák a tanečník u DJ Boba, který je podle mě dost populární i v České republice. Oslovil mě manager, jestli bych se s Marií nechtěl dát dohromady. Její předchozí partner chtěl jít rockovější cestou, ale my jsme se Marií shodli, že se nám líbí párty styl, který se pro Code Red stal typický.

Mario, jak jsi změnu kolegy přijala?
Maria: Bylo to snadné. Marc je dokonalý profesionál. Spolupráce s ním se mi velmi líbí. Už na prvním koncertu jsem pochopila, že pro mě je to jenom plus.

Prozradíte něco ze svého soukromí? Někteří fanoušci spekulují, zda nejste partneři?
Maria: Pouze spolu spolupracujeme. Bydlíme sice nedaleko, chodíme spolu na diskotéky a večírky, ale nic dalšího v tom není.
Marc: Oba jsme nezadaní. Na lásku není čas. Hodně cestujeme, hodně pracujeme. Možná na některém koncertu se zahledíme do té pravé nebo do toho pravého.

Proč zpívá Maria v ruštině? Je to snad proto, abyste se vymykali a lidé si vás snadno zapamatovali?
Maria: Narodila jsem se v Rusku a prožila jsem tam šestnáct let. Proto je pro mě ruský jazyk prvořadý. Je to hlavně krásný a zpěvný jazyk. Nic jiného v tom není.

Dobyli jste Polsko a Českou republiku. Zkusíte to i v rodném Německu?
Marc: Album jsme zatím vydali jenom v Polsku a teď v Česku, podpořili jsme ho i sérií koncertů. Jestliže budeme mít dostatečný úspěch, vydáme ho i v Německu a dál v Evropě.

Jak dlouhé bylo vaše české turné?
Maria: Koncertovali jsme dvanáctkrát. V Bučovicích jsme turné zakončili.
Marc: Nyní začneme v Německu pracovat na nových písních a na druhém albu. O Vánocích plánujeme vydání alba s výběrem toho nejlepšího.

Fanoušci často spekulují, kolik je vám let. Prozradíte to?
Marc: Ne!
Maria: Ne, ne! Chceme aby lidé poslouchali naše písničky bez ohledu na to, kolik nám je let. Vždyť pobavit se na party s dobrou hudbou může každý bez věkového rozlišení.

Stihli jste si prohlédnout něco v Bučovicích nebo ve Slavkově, kde jste byli ubytovaní?
Marc: Bohužel. Moc toho nevidíme. V noci vystupujeme, ve dne spíme.
Maria: Při příjezdu jsme zahlédli jenom hezký bučovický zámek. Moc se nám líbil. Nejvíc jsme si toho stihli prohlédnout snad jenom v Praze. Tam se mi líbilo Palladium, obrovské nákupní centrum ve starobylé historické budově.