Publiku se už příští týden opět představí kromě domácích těles včetně vyškovského Motýlku a Notičky i soubory ze zahraničí, konkrétně Spolkové republiky Německa, Maďarska a Polska. Celkem se na improvizovaných pódiích vyškovských památkových objektů vystřídá přes tři sta účinkujících.

Oproti minulému ročníku pořadatelé přicházejí s řadou novinek. „Poprvé se ve Vyškově představí špičkový dívčí maďarský soubor Miraculum. Koncertů bude víc, pořádáme i představení pro školy. Byl o ně obrovský zájem. Vrátili jsme se ke sborovým dílnám. Bude to v podstatě workshop. Dětské sbory budou nacvičovat společnou skladbu, variace na lidové písně, jež zazní na závěr festivalu v zámecké zahradě,“ přiblížil ředitel festivalu Stanislav Kolařík.

Ten vyzdvihl fakt, že se podařilo zajistit účast dětského sboru z německého Döbelnu. „Ze zkušeností vím, že sehnat sbor z německy mluvích zemí je v dnešní době velký problém,“ vysvětlil Kolařík.
Divácky zajímavá budou podle něj všechna vystoupení, vyzdvihl přesto samostatný koncert polského akordeonového orchestru.

A co vlastně divákům dětští zpěváci nabídnou? „Repertoár bude hodně rozmanitý. V církevních vysvěcených objektech zazní duchovní hudba. V ostatních místech, jako je třeba Hřbitovní kaple, děti zazpívají i lidové písně. Chybět nebudou spirituály. Německý sbor se specializuje na upravené populární skladby, třeba od známých skupin The Cure nebo U2,“ prozradila mluvčí festivalu Olga Mužíková.

Podle Kolaříka příprava festivalu zabere celý rok. Pořádá ho město Vyškov. „Za dobu své relativně krátké existence se festival ZpívejFest už stal nedílnou součástí kulturního kalendáře města i širšího regionu. Jsem velmi rád, že si i takový nekomerční projekt našel ve Vyškově své příznivce a návštěvníky,“ řekl vyškovský starosta Petr Hájek.

Vstup na všechna představení je zdarma. Návštěvnost bývá podle Kolaříka velmi dobrá. Vloni to bylo zhruba tři a půl tisíce lidí.
Další informace o festivalu zájemci najdou na webové stránce www.zpivejfest.cz.