Párek chrobáků koulí svůj drahocenný majetek – kuličku trusu. Zatímco pro ni hledají úkryt, druhý chrobák jim ji ukradne. Příběh jako ze života. A to nejenom toho hmyzího, ale zrcadlí se v něm i typické člověčí vlastnosti. Klasickou, ale přitom stále aktuální divadelní hru Ze života hmyzu bratří Čapkových uvede v pátek vyškovské divadlo Haná v premiéře. Režisér Tomáš Dorazil mladší si ji vybral právě pro její nadčasovost.

„Ani se mi nechce věřit, že tuto alegorickou grotesku napsali bratři Čapkovi již před téměř devadesáti lety. Tolik je v ní současného,“ řekl režisér a vyzdvihnul motýlí povrchnost a přelétavost zlaté mládeže, honbu za ziskem, mravenčí stádnost, absenci vlastních názorů s jakou lidé podléhají těm, kdo je chtějí ovládnout vojensky, politicky, ekonomicky. A konečně jepičí pomíjivost nicotné existence. „A také bezmoc a intelektuální slabost jednotlivce, který nad tím přemýšlí. O tom všem bychom chtěli hrát,“ dodal Dorazil.

Divadlo Haná uvádí premiéru opět po roce. Na podzim roku 2008 to byla opereta Oskara Nedbala Polská krev. Nyní sáhnul dramaturg po jiném žánru. Svým způsobem však šlo o náhodu.

„V letošním roce vypršel na toto dílo bratří Čapků ochranný limit pro autorská práva a je k dispozici zdarma. Málokdo si uvědomuje, jakému ekonomickému tlaku současný autorský zákon amatérská divadla vlastně vystavuje,“ vysvětlil Dorazil. A protože hra zobrazující charakter lidské povahy se všemi slabostmi je stále aktuální, a také proto, že velký počet postav dává hereckou příležitost jak zkušenějším hercům, tak i nováčkům, neváhal Dorazil ani chvíli.

Hra bratří Čapků navíc dává Dorazilovi šanci trochu experimentovat. „Nepůjde o zcela klasické zpracování, ale o modernější pojetí v současných společenských souvislostech. Inscenace je strukturálně velice složitá. Tomu odpovídá i dramaturgická, režijní a výtvarná koncepce. Myslím, že každý režisér musí k této hře přistupovat s notnou dávkou fantazie a odvahy k experimentování, jinak je ztracený,“ je přesvědčený Dorazil.

Petr Muzikář, Petra Lacinová, Iveta Adámková, Dagmar Šperková, Vladimír Bubeník, Zbyněk Petr, Ondřej Vašíček, Jarmila Wolfová, Milan Takáč, Lukáš Kaláček, Kateřina Petrová, Alena Berčíková, Alois Kummer, Petra Skopalová, Markéta Vopelková, Andrea Špaková, Adéla Machálková, Pavla Trávníčková, Zbyněk Pořízek a další herci se představí v rolích mravenců, motýlů, parazitů, cvrčků, jepic či slimáků představí divákům v premiéře dnes o půl osmé v Besedním domě ve Vyškově. Reprízy se uskuteční další pátek sedmadvacátého a v sobotu osmadvacátého listopadu.

Haná hraje už 145 let

Pro divadlo Haná je představení o to slavnostnější a důležitější, že se koná u příležitosti 145. výročí vzniku spolku Haná. Ten vzniknul původně jako čtenářsko-pěvecký spolek. „Výročí si Haná připomene 28. listopadu u příležitosti jedné z repríz opusu bratří Čapků Ze života hmyzu,“ uvedl Zbyněk Petr na webových stránkách Hané.

Podle programu se bude v odpoledních hodinách konat připomínkové setkání bývalých i současných členů Hané v malém sále Besedního domu. Hosté se můžou těšit na krátké ukázky videoprojekcí z nedávných divadelních inscenací. Připravené jsou i volné vstupenky na večerní představení.