Vyškov promítá filmy ze zlínského festivalu už podruhé. „Loni měly úspěch, letos jsme se tedy rozhodli pokračovat," řekl ředitel Městského kulturního střediska Vyškov Luboš Kadlec.

Na programu je kromě íránského filmu pro mládež od čtrnácti let i islandský animovaný film Thor, který je inspirovaný severskou mytologií. Ten kino promítne v neděli v pět hodin odpoledne. „Ve čtvrtek a pátek budou představení pro děti ze základních a mateřských škol. Děti uvidí estonský animovaný film a pásmo českých večerníčků," dodal Kadlec.

Nejen ve Vyškově ovšem budou následující dny zasvěcené filmu. Farnost Milonice totiž pořádá další ročník festivalu Otevřená zahrada. „Promítáme ve spolupráci s Kinematografem Pavla Čadíka ve farní zahradě. Festival trvá od pátku do pondělí, promítání začíná vždy v devět hodin večer, tedy až se setmí," uvedl za organizátory Pavel Nebojsa.

Kvůli používání starých pětatřicetimi­limetrových filmů se lidé nedočkají žádných novinek. „Nabízíme proto hlavně klenoty české kinematografie. V pátek lidé uvidí nové zpracování legendárního Medvídka Pú, v sobotu dnes už kultovní muzikálovou parodii Limonádový Joe," řekl Nebojsa.

Na neděli si farnost připravila komedii s Vlastou Burianem To neznáte Hadimršku. „Festival uzavře americký film Strom života s Bradem Pittem a Seanem Pennem v hlavních rolích," dodal Nebojsa.

Na každý film je vstupné osmdesát korun, pro děti padesát. Lidé si ale můžou koupit i celofestivalové vstupné za dvě stě padesát korun. Hrát se bude za každého počasí, v případě deště najdou lidé úkryt před nepřízní počasí ve stanech.