Na památku jejich činu uspořádal nyní Klub filatelistů Bučovice ve spolupráci s tamní radnicí výstavu historických i současných poštovních známek a dalších dokumentů.

„Některé exponáty pocházejí právě z doby, kdy se konala první výstava v Bučovicích. Tehdy ještě platily československé známky, nicméně musely být přeraženy nápisem Böhmen und Mähren,“ vyprávěl člen bučovického filatelistického klubu Antonín Trávníček.

Další originální exponáty pocházejí z období těsně po konci druhé světové války. „Jedná se o známky s motivy Bučovic, které vydalo město v roce 1945. Vůbec se ale nedostaly do oběhu, byly hned zničeny. Česká pošta tehdy totiž nedovolila konkurenci, a toto bylo soukromé vydání radnice,“ řekl Trávníček.

Bučovice se další známky dočkaly v roce 2001. „Je na ní tamní zámek. Známka za sedmnáct korun se dala normálně koupit na poště,“ uvedl Trávníček.

Zastoupení na výstavě má také další místo v okrese. „Vlastní známku má větrný mlýn v Ruprechtově,“ informoval Trávníček.

Na výstavě je také hodně dalších známek, a to nejen z vyškovského okresu. Některé, které kdysi nikdo nechtěl, jsou dnes cenné. „Jedná se o aršíky s názvem Kde domov můj. Kdysi je lidé nechtěli kupovat, a dnes stojí kolem patnácti dvaceti tisíc,“ prohlásil Trávníček.

Na výstavě se nacházejí také třeba archy se známkami, které ukazují druhou světovou válku v Tichomoří. Soubor vyšel ve Spojených státech v roce 1994. „Je to naučné, my jsme se o tom ve škole moc neučili,“ řekl Trávníček.

Na své si na výstavě přijdou také děti. Organizátoři jim věnovali jeden panel, na kterém jsou známky s krtečkem, s Rumcajsovou rodinou, s Machem a se Šebestovou.

Výstava se nachází ve vestibulu bučovické radnice v Jiráskově ulici 502. Otevřena je v pondělí a ve středu od osmi do sedmnácti hodin, v úterý a ve čtvrtek od osmi do patnácti hodin a v pátek od osmi do čtrnácti hodin. A to až do 25. dubna.

Pořádající bučovický filatelistický klub má nyní třináct členů. Vznikl právě v září roku 1940, po tom, co se ve městě konala první výstava známek. Letos tedy i spolek oslaví sedmdesát let od svého vzniku. K výročí vydal dvě památné pohlednice, které si zájemci mohou zakoupit u Antonína Trávníčka.