Pro efekt dodá pár baněk z čirého skla. A výsledkem je raz dva hotové, ale přitom originální, moderní a zároveň elegantní květinové aranžmá, které může být dominantou výzdoby slavnostní recepce, ale klidně i ozdobou předsíně rodinného domku.

Stejně tak další výtvory floristky Ivany Vinczeové z Vyškova jsou jednoduché, nepřezdobené a přitom působivé. Základ z proutků, mechu, jednoduché misky nebo drátěné konstrukce dozdobí jenom výraznou svící, třpytivou ozdobou nebo živým květem. A na světě je sváteční dekorace. Vinczeová má nejnovější trendy z první ruky. Právě totiž ukončila školu v Holandsku.

„Holandsko je zemí květin, centrem, kam se sváží květiny z celého světa. Pak se draží a nákupčí je nakupují do velkoobchodů. Je velice zajímavé takovou burzu navštívit. Chladicí boxy jsou velké jako stadiony,“ vysvětlila Vinczeová, proč si vybrala právě Holandsko.

Českou školu přitom ale vůbec nezatracuje. Právě naopak. „Školy jsou v Lednici, Mělníku a Hradci Králové. U nás je spousta výborných floristů, uznávaných přinejmenším v Evropě. Například mistryně republiky Kulmanová dostala nabídku, aby šla floristiku učit do Itálie. Nebo Brňan Rabušic má podobnou nabídku do Finska. Já pokračuji ve studiu v Hradci. Je to pro mě další profesní krůček k tomu, abych byla skutečný mistr florista,“ svěřila se bývalá vychovatelka a novopečená floristka Vinczeová, která ve Vyškově teprve začíná.

Vyškované ji zatím ještě neznají. Nemá totiž stálou provozovnu. „Buď si postavím vlastní anebo podle toho jak budou peníze, budu hledat jiné možnosti. Protože prodejen s květinami je ve Vyškově hodně, ráda bych lidem nabídla něco navíc, něco originálního, pěkného,“ plánuje Vinczeová.

Nejenže by tam chtěla prodávat vlastní výrobky jako vazby kytic a dekorace, tématická aranžmá či smuteční kytice, ale také by ráda dekorovala interiéry domácností i firem. Především chce však pořádat semináře. Chce ukázat lidem, že není třeba kupovat exotické květy, aby se z nich mohla vytvořit dekorace, ale že stačí jen uštípnout pár travin či kvítků na zahradě nebo na procházce v přírodě a i z těch lze vytvořit něco neobvyklého.

„U dálnic roste třeba svída, někdy ještě i červeně zabarvená, ze které jde udělat základní kostru a doplnit několika květy. Hezké aranžmá lze vytvořit i z lučních květin. Manžety ke kytic jde udělat z přírodního materiálu. Nebo na drátěný kužel lze připevnit pár větviček tisu a několik baněk a vznikne moderní vánoční stromeček. Je ovšem lepší znát základy techniky a výtvarného zpracování,“ je přesvědčená floristka, kterou mrzí, že si ji lidi občas pletou s květinářkou, která květiny prodává.

„Mnoho prodavaček květin své práci nerozumí. Neví, základy, nepoučí zákazníka jak s kytkou zacházet. Čím dál častěji se dovážejí i exotické druhy a je třeba, aby si o nich prodavačka něco vyhledala a zjistila. Zákazník přece nemůže odejít s kytkou, která sice vypadá hezky, ale on ani neví, jak se jmenuje a jak se o ni má starat. Být informovaná by mělo být krédo květinářky,“ je přesvědčená Vinczeová, která smutní také nad povadlými květinami v supermarketech.

„Dneska u nás frčí vozíčkový prodej. Kytky jsou sice laciné, neboť jsou bez obsluhy a bez rady. Jsou to však květiny třetí jakosti, které květináři ani neberou. V domácnosti nemůžou dlouho vydržet,“ je si jistá Vinczeová.

Je přesvědčená, že i v dnešní době, kdy lidé myslí nejdřív na to jak zaplatit nájem, jídlo a potřeby pro děti a až někde na konci žebříčku hodnot je potěcha oka a duše, se najdou milovníci květin, kteří si budou chtít nejenom dekoraci zakoupit, ale i naučit se ji vytvořit.

V těchto dnech má plné ruce práce s vyráběním adventních věnců a vánočních aranžmá. „Vánoce se neobejdou bez lesku a třpytu. Doznívá ještě obliba měděné barvy, ale stále víc se prosazuje bílá a stříbrná. Nejspíš proto, že to vypadá na vánoční svátky bez sněhu,“ směje se žena.