Onanie. Slovo, které se ve společnosti moc neříká. Přesto si ho fotograf David Dusík spolu se svými kolegy vybral jako název výstavy. Aby tvůrci upoutali návštěvníky, vsadili na sílu výrazu, který může působit až šokujícím dojmem.

„Hodně jsme řešili, jestli to není jen prvoplánové a vulgární. Určitě jsme ale chtěli šokovat. Na prvním místě však není ani tak onanie fyzická, jako spíše duševní. Možná bych mohl nahradit termín onanie výrazem sebeuspokojování,“ řekl Dusík, který snímky nafotil pro společnou výstavu mladých výtvarných umělců Olomoucka v roce 2007.

Nápad na výstavu prý vznikl při družné debatě v restauraci. „Dlouho jsme hledali společné téma a zjistili, že nemáme potřebu vyjadřovat se ke společenským ani politickým záležitostem. Dospěli jsme k závěru, že to, co děláme, je jedna velká onanie… A už to bylo,“ dodal se smíchem Dusík.
Ten také vystavuje soubor stylizovaných autoportrétů z cyklu Onanie ve vyškovské Knihovně Karla Dvořáčka v Galerii v rohu do třináctého března.

Šestatřicetiletý Dusík pracuje jako profesionální fotograf, počítačový grafik a grafický designér v Olomouci.

„Od počátku své tvorby se zabývá účinky světla na nejrůznější strukturální plochy. Vznikají tak precizně prokomponované barevné či černobílé obrazy světelných kontrastů a efektů připomínající grafické listy,“ popisuje Dusíkovu tvorbu fotograf Jiří Foltýn, který výstavu ve Vyškově zorganizoval.

Dalším charakteristickým prvkem Dusíkových fotografií je práce s detailem. Autor fotografie řadí do tematických souborů a sekvencí.
„Jeden z mých rozsáhlejších souborů se jmenuje Vlnění, druhý Cesta k barvě. Barevné zásahy jsem provedl i v cyklu zobrazeném ve vyškovské knihovně. V tomto případě jsem dal přednost modrým a zeleným odstínům,“ doplnil umělecký fotograf Dusík.