Svou dosavadní tvorbu shrnuje v Muzeu Vyškovska fotograf Jindřich Holíček, který se specializuje na srovnávací fotografie. Zachycuje změny, které zasáhly a stále ve valné míře zasahují okresní město.

Tam, kde je dnes obchodní dům Kojál, býval kdysi hotel, později Katolický dům nebo Kino svět. Kde stával cukrovar, je dnes křižovatka u supermarketu.

Kde v roce devatenáct set dvacet stál domek, dnes sídlí Kusákova tiskárna. V místě kruhového objezdu u Agrodomu býval mlýn Bukovských a vodní strouha. Holíček srovnává městská zákoutí zachycená na dobových snímcích se současným stavem těchto lokalit.

„Mou nejoblíbenější fotografií je pohlednice náměstí z počátku dvacátého století z Kusákovy tiskárny, kterou jsem získal od známého sběratele Miloše Nevřaly. Nejvíce mě však zajímají místa dnes již neexistující, například Tomáškův, Joklův, Ličmanův a Hrozkův mlýn,“ uvedl Jindřich Holíček.

Naopak jen malými změnami prošla škola v Nádražní ulici nebo budova bývalého okresního úřadu.

Hospoda v Dukelské ulici je také dodnes téměř stejná, jen místo Trnčíkovy hospody je nyní pivnice.

Město Vyškov se ale vyvíjí závratným tempem. Proto zajímavá srovnání nabízejí rovněž novější fotografie z Holíčkovy autorské dílny.

„Velkou rychlostí se měnil třeba cukrovar. Kde byly cukrovarské ekonomické stavby, se dnes chodí do Kauflandu. Přetvořené je okolí Jandovky. Vůbec celá obchodní zóna se v posledních letech změnila k nepoznání,“ svěřil se vyškovský amatérský fotograf.

Přetvářejí se i jiné části Vyškova. „Například ještě na jaře roku dva tisíce pět byl na rohu sídliště v Tyršově ulici volný průchod. Už letos v lednu se do nově postaveného bytového domu stěhovali první obyvatelé. Z bývalé lisovny nových hmot vyrůstá také bytový komplex. V Havlíčkově ulici vyrostl autosalon. Změn je prostě nespočet,“ vyjmenoval Holíček, kterého jako fotografa zajímá především městská architektura.

Srovnávací fotografie vystavuje Holíček v Muzeu Vyškovska ve Vyškově až do jedenáctého května. Expozice je přístupná od pondělí do pátku od osmi do šestnácti hodin, v sobotu a v neděli od deseti do dvanácti a od čtrnácti do šestnácti hodin.