Třeba dnes od desáté hodiny odhalí Slavkované pamětní desku ke 130. výročí sdružení dobrovolných hasičů, kteří později předvedou i ukázky hasičského cvičení.

Připravená je i výstava historické a současné techniky hasičů. To ale není ani zdaleka vše, většina oslav se odehraje v exteriérech slavkovského zámku. „Od rána až do patnácté hodiny mohou lidé navštívit trhy v zámeckém parku, které nabídnou vše, co patří k zahradničení. Chybět nebude doplňkový prodej keramiky, medu, oříšků nebo cukrovinek. Od čtrnácti hodin na nádvoří zámku předvedou svá taneční i divadelní vystoupení děti z mateřských škol, žáci základních škol a žáci základní umělecké školy ze Slavkova u Brna," lákal na část programu ředitel zámku Aleš Šilhánek s tím, že v sedm večer vystoupí na stejném místě slavkovská rocková kapela La Mancha.

O hodinu později pak zahraje hudební uskupení SMP+. „K příležitosti Dnů Slavkova otevíráme i jinak nepřístupné krovy a půdy. Z výkladu průvodce se návštěvníci dozvědí nejen o historii stavby zámku, ale také zajímavosti z dendrochrono­logického průzkumu o historii krovů. Prohlídky doporučujeme předem telefonicky rezervovat na pokladně," upozornila Šárka Hálová ze slavkovského zámku.

Víkend ve Slavkově bude patřit také svatourbanským hodům. I když město hody i Dny Slavkova oficiálně zahájí až dnes dvě hodiny po poledni, zajímavá setkání se ve městě odehrávají už od čtvrtka.

V sobotu se můžou nicméně Slavkované znovu setkat s tančícími a zpívajícími stárky, kteří svým vystoupením pozvou na večerní hodovou zábavu, která se uskuteční ve Společenském centru Bonaparte. Odpolední průvod začíná ve čtrnáct hodin před radnicí. Stárci půjdou pro své stárky a společně v sedmnáct hodin zatančí Hanáckou besedu na nádvoří zámku.

Chybět nebudou ani obnovené slavkovské kroje. „Hody zítra završí průvod se sochou svatého Urbana vedoucí od radnice a hodová mše svatá v chrámu Vzkříšení Páně," připomněl Šilhánek.

Sobota ve Vážanech bude patřit vzpomínce na významného vážanského rodáka, akademického malíře a národního umělce Antonína Procházku. Právě od jeho narození uplyne příští týden 130 let. „Proto jsme na dnešek naplánovali vzpomínková setkání. Nejprve ve čtrnáct hodin odhalíme vzpomínkovou tabuli u domu, ve kterém se umělec narodil. Poté se u zvoničky uskuteční bohoslužba a nakonec je naplánované požehnání části obce, ve které stojí dům, ve kterém prožil kus svého života. Také tam odhalíme vzpomínkovou tabuli," popsal program místostarosta Vážan Radek Klimeš.

Od 15.30 hodin pak před vážanským pohostinstvím vypukne společenský program s kapelou Kozlovka. „V knihovně se zase uskuteční výstava jeho reprodukcí a materiálů o jeho životě a díle. Naplánovaná je také soutěž dětí v malování a kreslení," dodal Klimeš.

Zahanbit se o víkendu nenechají ani v okresním městě. Třeba na bikrosové dráze v areálu za rybníkem Jandovka se dnes od jedenácté hodiny uskuteční dětský den a den otevřených dveří. Součástí programu bude i setkání s olympioničkou Janou Horákovou.

Starší ročníky zase určitě uvítají u příležitosti výročí 150 let založení Sokola župní slet, který se koná dnes od dvou hodin odpoledne na hřišti Sokola Vyškov. Cvičenci předvedou hned devět skladeb.